Bugun...5 Aralık Dünya gönüllüleri Toprak Günü

Tarih: 05-12-2018 22:23:20 + -


Afyonkarahisar TEMA Vakfı İl Temsilcisi Önder Çelik, 5 Aralık Dünya Gönüllüler günü ve Toprak Günü vesilesi ile bir mesaj yayınladı.


5 Aralık Dünya gönüllüleri Toprak Günü

Afyonkarahisar TEMA Vakfı İl Temsilcisi Önder Çelik, 5 Aralık Dünya Gönüllüler günü ve Toprak Günü vesilesi ile bir mesaj yayınladı.

 

Çelik mesajında şu ifadelere yer verdi;                                                                                                      

 

"Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararıyla, gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlarına katılımı arttırmak amacıyla her yıl ‘5 Aralık’ Dünya Gönüllüler Günü ve Dünya Toprak Günü olarak kutlanmaktadır.

 

Gönüllü hizmetlerini daha da yaygınlaştırmak ve tanıtmak için; Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 2001 yılını, Dünya Gönüllüler Yılı olarak ilan etmesiyle birlikte, bu konuda yapılan çalışmalar ve hazırlıklar da daha fazla önem ve hız kazanmıştır.

 

Toprak insana değil, insan toprağa bağlıdır. Bu bağlamda BM Genel kurulunda Aralık 2013 yılında 5 Aralık gününün Dünya Toprak Günü olarak kutlanacağı kabul ve ilan edilmiştir. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler 2015 yılını Uluslararası Toprak Yılı ilan etmesinden dolayı toprağa yönelik farkındalığı arttırmak ve insanlığın beslenme kaynağı olan bu kıt kaynağın yerinde ve amacına uygun kullanımını teşvik etmek için uluslararası alanda çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

           

Dünya Gönüllüler Günü ‘gönüllülük’ kavramının toplumumuzda daha geniş kitlelere yayılması, günlük hayatımızın doğal bir parçası haline gelmesi ve gönüllü çalışmaların, yerel, ulusal ve global platformlarda tanıtılması için çok önemli bir fırsat olarak kabul edilmektedir.

 

Bu amaçla, Dünya Gönüllüler Günü’nde, gönüllülüğün tanıtılması, yaygınlaştırılması, desteklenmesi, teşvik edilmesi ve böylece; bireyleri, yaşadıkları topluma karşı daha sorumlu olmaya, bir arada hareket etmeye ve gönüllü olmaya yönlendirmek için, bilgi ve tecrübelerin paylaşıldığı, gönüllü çalışmaların teşvik ve takdir edildiği çeşitli etkinlikler ve kutlamalar yapılmaktadır.

 

Gönüllülük; öyle yüce bir kavram ki, bilgi, zaman, beceri ve deneyimlerinizi toplumsal sorumluluk anlayışıyla hiçbir çıkar gözetmeksizin kişi kurum veya bir sivil toplum kuruluşunun amacı doğrultusunda kullanıyor, insanlığa faydalı olmanın gururunu yaşıyoruz. Gönüllülük deneyimi size, kendinizi ve çevrenizi yeniden tanımanıza yarayan bir duygusal gelişim fırsatı sunarken, tanımadığınız, bilmediğiniz ama aynı toprağın insanları olduğunuz bireylerle bir arada olmanın yarattığı zenginlik ve farklı bakış açıları, sosyal sorumluluğunuzu yerine getirmenin sağladığı iç barış ve huzur kazandırmaktadır.

 

Toprak tüm canlıların en temel yaşam ihtiyaçlarından biridir. Toprak tüm canlıların barınağıdır. Tarih öncesi devirlerden günümüze kadar tarım yapmayı ve hayvanları evcilleştirmeyi öğrenen insanın en iyi dostu toprak olmuştur. Toprağın insanlar açısından önemine bakacak olursak; toprak sayesinde dünyada insanlara besin üreten 3 bin bitki türü bulunmaktadır. Bu besin bitkilerinin sadece %15’lik bir kısmı dünya nüfusunun %90′ ının beslenmesini sağlamaktadır.

 

5 Aralık Dünya Gönüllüler ve Dünya Toprak Gününde gönüllü olarak aramıza katılan ve TEMA Vakfı Kurumsal üyesi olan Şuhut Piri Reis Muhsin Düğüncü Anaokulu’nun 65 minik öğrencileri ve değerli öğretmenlerimiz ile etkinlik gerçekleştirdik. TEMA Gönüllüsü olup toprağa ve yaşama, sahip çıktıkları için minik öğrencilerimize ve değerli eğitimcilerimize teşekkür ediyoruz.

 

Tema Vakfı olarak gönüllülerimiz 26 yıldır ülkemizin her bir köşesinde toprağa sahip çıkıp, hayatı geleceğe taşımaktadır. 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü ve Dünya Toprak Günü’nde Türkiye topraklarının erozyon ve çölleşmesinin önlenmesinde birlikte mücadele veren gönüllülerimize şükranlarımızı sunuyor: “İyi ki Varsınız!” diyoruz." Dedi.                                          

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 1. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 2. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 3. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 4. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 5. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 6. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
VİDEO GALERİ
YUKARI