Bugun...Afyon'dan Mutlaka Bir Dünya Şampiyonu Çıkaracağız

Tarih: 24-07-2018 19:15:29 + -


Akülke; Afyon'dan Mutlaka Bir Dünya Şampiyonu Çıkaracağız


Afyon'dan Mutlaka Bir Dünya Şampiyonu Çıkaracağız

TÜRKİYE Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke,

Eylül ayında Afyonkarahisar'da Dünya Motokros Şampiyonası'nın düzenleneceğini belirterek, "Dünyanın gözü Afyonkarahisar'da olacak. Hem yarışlar, hem etkinlikler hem de festivaller düzenlenecek" dedi.

 


Dünya Motokros Şampiyonası'nın Afyonkarahisar ayağı 1-2 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Şampiyona; Afyon Motosiklet Festivali ile 30 Ağustos tarihinde etkinlik ve konserlerle başlayacak. Jet ski, rodeo, tırmanma duvarı, zipline, playboard, curling, folklor, çocuk etkinlikleri, yerel el sanatları, klasik araba sergisi, dünya müzik etkinlikleri, trambolin, canlı langırt, çocuk motosiklet eğitimi, geleneksel sokak oyunları, konserler, mini golf ve mini ATV turlarının da gerçekleştirileceği Dünya Motokros Şampiyonası'na 1500 yarışçıyla 30 bine yakın yarış severin katılması bekleniyor.


'MOTOR SPORLARINDA ATAĞA KALKTIK'


TMF Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, Dünya Motokros Şampiyonası'nda yarışların yanı sıra büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacak olan Afyonkarahisar'ın adının tüm dünyada duyulmaya başlandığını söyledi. Hem Afyonkarahisar'ın hem de Türkiye'nin motor sporları konusunda atağa kalktığını aktaran Akülke, "Dünyanın gözü Afyonkarahisar'da olacak. Hem yarışlar hem etkinlikler hem de festivaller düzenlenecek" dedi.


PİST UZUNLUĞU 1650 METRE


Sadece Afyonkarahisar'a değil, Türkiye'ye önemli bir spor merkezi kazandırıldığına dikkat çeken Asbaşkan Akülke, desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a teşekkür etti. Yarışın düzenleneceği alanda çalışmaların sürdüğüne işaret eden Akülke, şöyle konuştu:


"Tribünler, yaklaşık 20 bin kişiyi alacak şekilde doğal tribünlerden oluşturuluyor. Çok amaçlı binadan, akademide kullanacağımız toplantı salonlarına ve ilk yardım salonlarına varana kadar her şeyi düşündük. Ayrıca üç katlı bir kule inşa ediyoruz. Birinci katı tamamen canlı yayınlar için televizyon stüdyosu olarak hazırlanacak. Üst kısmı tribün olacak ve yarış koordinasyon merkezi olarak kullanılacak. Pist uzunluğumuz ise 1650 metre olacak."


'DÜNYANIN EN İYİ MOTOKROS PARKURU AFYONKARAHİSAR'DA'


TMF Asbaşkanı Akülke, Afyonkarahisar Motokros Parkuru'nun, dünyanın en iyi parkuru olduğunu belirterek, "Dünyada 14 ülkede, toplam 20 Dünya Motokros Şampiyonası yapılıyor.

 

Ekip olarak uzun yıllardır bu yarışları takip ediyoruz ve federasyonumuz tecrübe anlamında, altın çağını- ustalık dönemini yaşıyor diyebiliriz. Bu doğrultuda Afyonkarahisar Motokros Parkuru alt yapısıyla, üst yapısıyla, tribünleriyle, binalarıyla, tuvaletleriyle, duşlarıyla, sosyal yapılarıyla ve zorlu pistiyle dünyanın en iyi motokros parkuru. Bu konuda tevazu göstermek istemiyorum, bunu gururla söyleyebiliriz" diye konuştu.Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi'nin sadece Dünya Motokros Şampiyonası'na ev sahipliği yapmayacağını vurgulayan Asbaşkan Mahmut Akülke, şöyle devam etti:


"Yarışlardan sonra MXGP akademisi olacak. Burada özellikle ileriki yıllarda Afyonlu çocukları ve gençleri dünya arenasında görebileceksiniz. Afyon'dan mutlaka bir dünya şampiyonu çıkaracağız. Burada bir de yaklaşık 50 bin metrekarelik bir padok alanı yapacağız. Bu padok alanında, her türlü sosyal aktivite, festivaller, konserler, fuarlar yapılabilecek. Turizme büyük bir hizmet verecek. Tüm otellerin aktivite merkezi olacak. Yani burada 12 ay canlılık olacak."


PARKURUN ANİMASYONU HAZIRLANDI


Parkurun bitmiş halini anlatan bir animasyon çalışması hazırladıklarını da kaydeden Akülke, "Buranın nasıl  bir pist olacağını ve bu pistte nelerin olacağını, pistte yapılacak animasyonları birebir aynısını Afyon Belediyesi resmi internet sitesinde bulabilirsiniz. Animasyonlar incelendiğinde burada nasıl bir pist oluşacağını alt yapısıyla üst yapısıyla sosyal tesisleriyle ne hale geleceğini görebilirsiniz. Ayrıca yarış parkurları her ülkede aynı olmuyor. Arkadaşlarımız sayesinde burada farklı ve zorlu bir pist inşa ediliyor" dedi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Spor Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 1. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 2. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 3. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 4. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 5. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 6. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
VİDEO GALERİ
YUKARI