Bugun...Afyonkarahisar' da bir ilk; Bilgisayarsız Kodlama

Tarih: 18-04-2018 23:53:45 + -


Afyonkarahisar' da ilk defa okul öncesi dönemde bilgisayar kullanmadan kodlama eğitimi verildi.


Afyonkarahisar' da bir ilk; Bilgisayarsız Kodlama

Nasreddin Hoca Anaokulu tarafından oluşturulan Bilgisayarsız Kodlama Oyun Seti ve okul bahçesinde ayrılan kodlama alanı ile öğrencilere temel düzeyde kodlama eğitimi verilmektedir.

 

Proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Nasreddin Hoca Anaokulu Müdürü Nurşen TEZGİDEN " Bilişim çağının gerekliliklerinden yola çıkarak eğitimde geleneksel yöntemler dışında öğrencilerimize farklı yöntemler kullanarak öğrenme ortamı sunmanın daha hızlı ve kalıcı davranış değişikliği oluşturacağını düşündük. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün 'Afyon Kodluyor' projesi ile de desteklediği projemize başlamadan önce çocuklara küçük yaştan itibaren algoritmik düşünme becerisini kazandırmak ve bununla birlikte eğitim ortamında oyunla öğrenmeyi daha etkili ve kalıcı hale getirerek tüm gelişim alanlarına olumlu katkı sağlamak amacı ile ne yapabiliriz sorusuna cevap aramak için araştırma ve gözlemler yapıldı. Çocuklar bu yaşta soyut düşünme becerisini kazanamadıkları için kodlama eğitimin oyun ile desteklenerek somut materyaller ile verildiğinde daha kalıcı öğrenmenin gerçekleştiği görüldü. Öğrencilerimizin günlük hayatta farklı düşünme tekniklerini kullanmasına olanak sağlayacak oyun ve eğlence ortamı sunarak öğrenmesini kolaylaştıracak nitelikte ahşap kod blokları ve materyaller ile görsel programlama yapabilecekleri Bilgisayarsız Kodlama Oyun Seti oluşturuldu. Yine okulumuz bahçesinde oluşturulan Kodlama Alanı doğal alan sunması ve fiziksel aktivite ile çocuklarımızın motor koordinasyonlarını geliştirerek bilişsel gelişimlerinin de zenginleşmesine katkıda bulunan önemli bir destektir.

 

Afyonkarahisar' da belki Türkiye' de ilk olan Bilgisayarsız Oyunlaştırılmış Kodlama Seti ve Kodlama Bahçesi projesi ile ülkemizin 2023 hedefleri arasında olan bilişim alanında söz sahibi olma gayreti içinde çalışmalarımız devam edecektir." dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümü Metin YALÇIN, " Kodlama eğitimine erken yaşlarda başlanması gerekmektedir. Hayatın başlarında kodlamayı öğrenen öğrencilerin, programlamanın arkasındaki mantık ve ileri düşünceyi daha derin ve daha kapsamlı bir şekilde kavrar. Yaşamın erken dönemlerinde bir dil öğrenmek gibi, gelişimin başlarında bu tip düşünceyi öğrenmek ve uygulamanın, çocuğun beynini halen gelişmekte olan haliyle etkiler. Bu nedenle, erken öğrenenlerin bu alanda daha fazla başarı elde ettiğini,  ancak çocuklarımızın bu eğitim yolculuğuna başlaması için süreci  eğlenceli ve etkileşimli bir hale getirmemiz gerekmektedir. Müdürlüğümüzün Afyon Kodluyor projesi kapsamında başlatılan kodlama eğitimini okul öncesi ve ilkokul 1-2 düzeyi gibi küçük yaş gruplarında da yaygınlaştırmak için , müdürlüğümüzce çalışmaları ayrıca  başlatılan Kodlama Eğitim Robotunu, yakın zamanda ilimizdeki tüm okul öncesi kurumlara tanıtımlarının yapılıp, paylaşılacaktır." dedi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 • 2018 yılıen komik videolar
  2018 yılıen komik videolar
 • ANLATMAYA GEREK YOK
  ANLATMAYA GEREK YOK
 • Sende Susma
  Sende Susma
 • halit kara görüyorum
  halit kara görüyorum
 1. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 2. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 3. 2018 yılıen komik videolar
 4. ANLATMAYA GEREK YOK
 5. Sende Susma
 6. halit kara görüyorum
VİDEO GALERİ
YUKARI