Bugun...“Aşure geleneği sonsuza kadar sürsün”

Tarih: 23-09-2018 20:09:29 + -


Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Mevlana’nın7’nci kuşak torunu Sultan Divani Mehmet Çelebi’nin 5 asır önce başlattığı, ’40 hatimli 40 kazan aşure’ geleneğinin yaşatılmasının ilimiz ve kültürümüz açısından önemi konuşuldu.


“Aşure geleneği sonsuza kadar sürsün”

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz yorumlarıyla katıldılar.

 

’40 hatimli 40 kazan aşure’ geleneği kapsamında ilimizde geçtiğimiz Cuma günü 40 kazan aşurenin dağıtıldığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Mevlana’nın 7’nci kuşak torunu Sultan Divani Mehmet Çelebi’nin 5 asır önce başlattığı bu güzel geleneğin yaşatılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

 

Etkinliğe Orman ve Su İşleri eski Bakanı Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu başta olmak üzere ilimiz protokolü katıldı. Mevlevi Camii avlusunda gerçekleşen aşure etkinliğine vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. İlimiz Mevlevilik açısından önemli bir konumda. Hem aşure geleneğinin yaşatıldığını hem de Mevlevihane’yi daha geniş kitlelere tanıtmamız lazım. Afyonkarahisar bu özelliğiyle de öne çıkmalı” diye konuştu.

 

“Aşure bir anlamda şükür yiyeceğidir”

 

Aşure geleneğinin yaşatılmasının kendisini çok mutlu ettiğini belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Hz. Nuh Allah’ın emriyle bir gemi yaparak yolculuğa çıkar. Hz. Nuh tufan günü geldikten sonra bu gemiyle suyun üzerinde kalır. Kuran’ı Kerim’de de bu konu vardır. Tufandan sonra gemi rotasız bir şekilde günlerce yüzer. Hz. Nuh gemisine tüm hayvanlardan da bir dişi bir erkek almıştır. Tufanın ardından karaya ulaştıklarında yiyecekleri bitmiştir.

 

Gemide kalan nohut, fasulye gibi yiyecekleri bir kazanda pişirerek yerler. Bu yaptıkları yiyeceğe aşure deniyor. Bu gelenek birçok yerde yaşatılıyor. Aşure bir anlamda şükür yiyeceğidir. Aşure yokluk günlerini hatırlamak açısından önemlidir. Sultan Divani’nin hatırasını yaşatmak da bence çok önemli. Aşure geleneği sonsuza kadar sürsün” şeklinde konuştu.

 

“Bu tür gelenekler toplumları birarada tutan etkinliklerdir”

 

Aşure etkinliğini Anadolu’da bu kadar geniş çapta yapan birkaç belediyeden birinin Afyonkarahisar Belediyesi olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Sultan Divani gibi ulu bir şahsiyetin başlattığı bu güzel geleneği sürdürenlere çok teşekkür ediyoruz. Aşure onuncu demek. Muharrem Ayı’nın onuncu gününde yapılan bir etkinlik. Birçok coğrafyada bugün farklı şekillerde anılıyor. Bu tür gelenekler toplumları birarada tutan etkinliklerdir.

 

Yaşatılması çok önemlidir. Afyonkarahisar Belediyesi ilimizin nüfusunun üçte birine yakınına, 75 bin kişiye aşure dağıtmış. Bu son derece büyük bir rakam. Allah kabul etsin. Aşureyi sadece bir yiyecek olarak düşünmemek lazım. Hz. Hüseyin’in şehit edilmesini de unutmamak lazım” şeklinde değerlendirmede bulundu.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Kültür Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 1. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 2. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 3. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 4. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 5. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 6. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
VİDEO GALERİ
YUKARI