Bugun...Bakan Kurtulmuş Kültürel alanlarda inceleme yaptı

Tarih: 10-05-2018 23:36:21 + -


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Vali Mustafa Tutulmaz Afyonkarahisar’ın Yeni Müze Kompleksi İnşaatı, Sokak Sağlıklaştırma ve Restorasyon çalışmaları ile Taşhan’da incelemelerde bulundu.


Bakan Kurtulmuş Kültürel alanlarda inceleme yaptı

İlk olarak Şubat 2019’da tamamlanarak hizmete açılması planlanan ve Uluslararası nitelikteki müzelerde aranan gerekli bütün ünitelerin bulunacağı Afyonkarahisar’ın Yeni Müze Kompleksi İnşaatında incelemelerde bulunan Bakan Numan Kurtulmuş ve Vali Mustafa Tutulmaz yapılan çalışmalar ve inşaatın geldiği aşama hakkında yetkililerden bilgiler aldı.
 
 
Bakan Kurtulmuş ve Vali Tutulmaz 2019 yılı sonuna kadar bitirilmesi öngörülen Sokak Sağlıklaştırma ve Restorasyon çalışmalarını da yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Öncelikle Mevlevi Türbe Camii’nde bir süre incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Vali Mustafa Tutulmaz’ Milletvekilleri Ali Özkaya, Hatice Dudu Özkal, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, bakanlık bürokratları, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır ve beraberindekiler eşlik etti.
 
Ziyarette mahalle sakinleriyle yakından ilgilenen ve onlarla bol bol fotoğraf çektiren Bakan Kurtulmuş’a restore yapılan bir evde çay ikram edildi.
 
 
Restorasyon alanı daha da genişleyecek
 
 
Ziyaretin sonunda basın mensuplarına bir değerlendirmede bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş bölgenin Afyonkarahisar’ın en değerli yerlerinden biri olduğunu söyledi. Tarihi bölgelerin özelliğini büyük oranda koruduğuna dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Ancak son yıllarda maalesef bu binalarda büyük tahribatlar meydana gelmişti.
 
 
Bununla ilgili olarak Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı burada bu evlerin yenilenmesi projesine başladı. Şu ana kadar 70 ev yenilenmiş oldu. Proje daha da genişletilerek bu alandaki bütün evlerin yeniden yapılanması, sağlıklı bir şekilde içinde oturan insanların yeniden evlerinde yaşamalarıyla ilgili projeyi arkadaşlarımız çalışıyorlar. Gerektiğinde bunu biraz daha genişleterek o alanın tamamını sağlıklaştıracağız ve halkımızın güzel evlerde oturmasını sağlayacağız” dedi.
 
 
Burası turistlerin mekânı haline dönüşecek
 
 
Bu tür çalışmaların Afyonkarahisar’ın değerini arttırdığını ifade eden Bakan Kurtulmuş;  “Afyonkarahisar turizm bakımından çok büyük potansiyeli olan bir kentimiz. Sadece bir geçiş güzergâhı olması bakımından değil, aynı zamanda sağlık, kültür, kongre, spor turizminin olduğu aynı zamanda yemek sanatı olarak da mükemmel örneklerin bulunduğu önemli bir merkez. Kültürel potansiyeli Anadolu’da en yüksek olan illerimizden birisidir Afyonkarahisar.  Böyle bir kentte dışarıdan misafirler geldikçe herhalde Afyon Kalesi’ni gezmek isteyenlerde, şehir merkezine gelmek isteyenlerde bu güzel tarihi semte gelirler.
 
 
 
Zaten buradaki evlerin sağlıklaştırması bittikten sonra sokaklarında yeniden Belediye tarafından elden geçirileceğini, alt yapının tamamlanacağını, elektrik direklerinin yer altına alınacağını biliyoruz. Dolayısıyla burası turistlerinde görmek isteyeceği, içinde bulunmak isteyeceği, keyif alacakları bir mekâna dönüşecek. Afyon, tarihi kimliğinin canlı bir şekilde yaşandığı bir alan olacak” şeklinde konuştu.
 
 
Son olarak Taşhan’a giden Bakan Kurtulmuş ve Vali Tutulmaz burada bir süre esnafla sohbet etti ve çay molası verdi.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 • 2018 yılıen komik videolar
  2018 yılıen komik videolar
 • ANLATMAYA GEREK YOK
  ANLATMAYA GEREK YOK
 • Sende Susma
  Sende Susma
 • halit kara görüyorum
  halit kara görüyorum
 1. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 2. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 3. 2018 yılıen komik videolar
 4. ANLATMAYA GEREK YOK
 5. Sende Susma
 6. halit kara görüyorum
VİDEO GALERİ
YUKARI