Bugun...Bebeklerin olmazsa olmazı anne sütü

Tarih: 04-10-2018 20:44:01 + -


Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü, uzman Doktor Serhat Korkmaz, Emzirme Haftası ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.


Bebeklerin olmazsa olmazı anne sütü

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü, uzman Doktor Serhat Korkmaz, Emzirme Haftası ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

 

 Korkmaz yaptığı çıklamada, anne sütünün önemine değinerek şu ifadelere yer verdi;

 

"Anne sütünün önemini vurgulamak ve emzirmeyi teşvik etmek amacıyla, dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de 1-7 Ekim Emzirme Haftası olarak kutlanmaktadır. Bebeğin ilk besini olan anne sütü aynı zaman da bebeğin ilk aşısıdır. Çünkü ilk altı ay su da dahil olmak üzere ek hiçbir besin almadan sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin daha az hastalandığını pek çok araştırma ortaya koymuştur.

 

Sadece bebeklik döneminde değil çocukluk çağında da daha az hastalandıkları, hastalandıklarında daha çabuk iyileştikleri, anne sütü almayanlara göre daha çabuk ve kolay öğrendikleri; yetişkinlik döneminde de bazı hastalıkların bebekken anne sütünü yeterince almış olan kişilerde daha az görüldüğü yine çeşitli sağlık araştırmaları sonucu ortaya çıkmıştır. Örneğin yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon bebeklik döneminde yeterince anne sütü almış olan kişilerde daha az görülmekte; yine Tip-2 diyabet ve obeziteye anne sütü ile beslenenlerde daha az rastlanmaktadır.

 

Anne sütünün bebeğe olan faydaları yanında, emzirmenin de anneye pek çok faydası vardır. Annenin doğum öncesi aldığı fazla kilolar emzirmeyle daha çabuk verilmekte; emziren annelerde over (yumurtalık) ve meme kanserlerinin oluşumu azalmakta; bebekle anne arasında sosyal ve duygusal bağın gelişmesi sağlanacağı için annede oluşabilecek doğum sonrası psikolojik rahatsızlıkların görülme oranı azalmaktadır.  

 

Anne sütünün tıbbi yararları yanında sosyo-ekonomik yararları da göz ardı edilemez. Her zaman hazır bir besindir; ek bir maliyet gerektirmez. Bebeğin gelişimine göre ihtiyacı olan bütün besin ögelerini içermektedir.

 

Bu kadar mucizevi, ulaşılabilirlik ve maliyet açısından üstün bir besin olan anne sütü ile beslenmek bütün bebeklerin en doğal hakkıdır. Ülkemizde emzirme oranı giderek artmakla birlikte ne yazık ki bazı yanlış uygulamalar da hala devam etmekte bu yüzden bazı bebekler anne sütünden mahrum kalmaktadır. Biberonla beslenmeye başlayan bebeklerde emzirme oranı azalmakta ve bir süre sonra da emmeyi tamamen bırakmaktadırlar. Anne sütünün yetmemesi çok nadir görülen bir durumdur. Bazı özel durumlar haricinde her anne bebeğine yetecek kadar süt üretmektedir.

 

Doğru emzirme olmazsa bebek anne sütünü tam olarak alamayacağı için ağlar ve bu durumda anneler sütünün yetersiz olduğu endişesine kapılır. Bu yüzden anneler hamilelik döneminden itibaren emzirme konusunda bilinçlendirilmeli ve desteklenmelidir.

 

Anne ile birlikte ailedeki büyüklerin de konuya hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Emzirme konusunda problem yaşayan, doğru emzirme teknikleri v.b konularda bilgi almak isteyen anneler danışmanlık için bağlı bulundukları Aile Hekimlerine, Toplum Sağlığı ve Ana Çocuk Sağlığı Merkezine, Müdürlüğümüz tarafından açılan Annelik Okuluna başvurabilirler.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen, anne sütü ve emzirmeye teşvik etmek amacı taşıyan uygulamalar çerçevesinde yaptığımız çalışmalar ile İlimiz 2005 yılında Bebek Dostu İl; 2011 yılında da Bebek Dostu Altın İl unvanını almıştır. Bebek Dostu Hastaneler yanında İlimizdeki aile sağlığı merkezlerinin tamamı bu konuda yaptıkları örnek uygulamalar ile Bebek Dostu ASM olmuştur. Konu ile ilgili personel ve halk eğitimlerimiz süreklilik arz etmektedir.

 

 

Emzirme Haftasını kutlarken; sağlıklı nesiller yetiştirmek için hiçbir bebeğin, en doğal hakkı olan, anne sütünden mahrum bırakılmamasını diliyor; anne adaylarımızı daha bilinçli, daha sağlıklı ve mutlu olmaları için Sağlıklı Hayat Merkezi Gebelik Sınıfımıza bekliyoruz. Bilgi ve randevu için 229 19 29 numaralı telefonu arayabilir ya da aile hekiminize başvurmanız yeterlidir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 1. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 2. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 3. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 4. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 5. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 6. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
VİDEO GALERİ
YUKARI