Bugun...Bilgeder’den anlamlı panel

Tarih: 10-12-2019 19:37:36 Güncelleme: 10-12-2019 20:11:36 + -


10 Aralık 1919’da Anadolu’nun bir kenti olan Kastamonu’da gerçekleşen Kadın Mitinginin 100. Yılında, Bilge Tam Gelişim Derneği ve Afyonkarahisar Belediyesi işbirliği ile bir panel düzenlendi.


Bilgeder’den anlamlı panel

10 Aralık 1919’da Anadolu’nun bir kenti olan Kastamonu’da gerçekleşen Kadın Mitinginin 100. Yılında, Bilge Tam Gelişim Derneği ve Afyonkarahisar Belediyesi işbirliği ile bir panel düzenlendi. İlimiz RAM Salonunda yapılan panelde konuşmacılar, kadının toplumdaki yeri ile ilgili disiplinler arası değerlendirmelerde bulundular.

 

 İlk Kadın Mitingi Anadolu’da yapıldı 

 

1914 yılında başlayıp 1918’de sona eren I. Dünya Savaşından sonra 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Mütarekesine göre ülkemiz yer yer işgal edilmiş, mazlum insanlarımız öldürülmüş, evler, köyler yakılıp yıkılmış, ırz ve namuslar ayaklar altında çiğnenmiş ve insanlık tarihinin en ağır zulümlerinden birisi yaşanmıştır.

 

Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla birlikte tüm yurtta büyük bir mücadele başlamıştır. I. Dünya Savaşı sonrasında Kastamonu işgal görmediği için Milli Mücadele’de insan kaynağı ve malzeme temininin büyük bir kısmı bu bölgeden yapılmıştır. Miralay Osman Bey’in Kastamonu’ya gelişi ile 27 Eylül 1919 tarihinde Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, aynı tarihlerde komitede görev alan kadınlar tarafından da Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Şubesi kurulmuştur.

 

10 Aralık 1919 Çarşamba günü Kız Öğretmen Okulu bahçesinde üç binden fazla Kastamonulu kadın bir araya gelerek İlk Kadın Mitingini gerçekleştirmişlerdir. Mitingde konuşma yapan Tertip Komitesi Başkanı Zekiye Hanım ve komitedeki diğer kadınlar, yaptıkları etkili konuşmalarla işgalleri ve yüce Türk Milletine reva görülen vahşeti şiddetle kınamış, gerekirse vatanı korumak için kendilerinin de cepheye giderek kanlarının son damlasına kadar düşmanla çarpışacaklarını ifade etmişlerdi.

 

İlk Kadın Mitinginin 100. Yılında Kadın Konuşmacılardan Oluşan Özel  Panel

 

Türk Kadını açısından önemli olan bu mitingin 100. Yılında yapılan panelde; konuşmacıların kadın olması da oldukça anlamlı idi. Tıpkı Kadın Mitinginin hazırlama komitesini kadınların oluşturduğu gibi bu panelin hazırlama ve sunum sürecinde kadınlar rol aldı.

Şerife AKSOY ÜNAL (Kent ve İnsan Derneği Başk.): Oturum Başkanı

Prof. Dr. Ayşegül KÖROĞLU (AFSÜ Eczacılık Fak. Dekan V.): “Cumhuriyetin Işığında Bir Kadın Akademisyen”

Dr. Öğrt. Üyesi Selcen ÖZYURT ULUTAŞ  (Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fak. Tarih Bölümü) : “Türk Tarihinde Kadın”

Av. Gönül AR GÜNGÖR ( Baro Başk. Yard. Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başk. ): “Kadın Hakları”

Sevdegül ÇEKİÇ (İl Müftü Yardımcısı): “İslam’da Kadın”

 

BİLGEDER Başkanı Hedeflerini Anlattı

 

Panelde açılış konuşması yapan BİLGEDER Başkanı Ferhan ÇINAR; “Bilge Tam Gelişim Derneği; toplumdaki kırılgan kesim olarak nitelendirilen kadın, çocuk, yaşlı, engelli ve göçmenlerin, hem bireysel hem de toplumsal gelişim ve uyumlarına yönelik faaliyetler yapma ve proje üretme amacı ile yola çıkmış Sivil Toplum Kuruluşudur.

 

Hedefimiz; özellikle toplumun yarısını oluşturan kadınlarımızın, sahip olduğumuz şanlı tarihimizden ve kültürümüzden feyz alarak; anne, eş, en önemlisi de birey olarak toplum yararına ne kadar menfaatli işlere imza atabileceklerini fark etmelerini sağlamaktır. “Cehaletin en büyük korkusu kadındır. Kadın öğrenirse çocuklarına da öğretir.” Bu sebeple dernek olarak düsturumuz şudur ki; kadına verilen destek, topluma verilen destektir.  

 

Son 1000 senesi İslam’la şereflenen, 5000 yıllık köklü Türk Kültüründe kadının; cesaret, şecaat ve dayanışmasının en güzel örneklerinden birisi, 10 Aralık 1919’da Kastamonu’da 3000’den fazla kadının bir araya gelerek; dünyaya meydan okurcasına gerçekleştirdiği İlk Kadın Mitingidir. Bizim de bu paneli bugün düzenlememizin nedeni; hepimizin göğsünü kabartan, yakın tarihimizdeki bu önemli hadisenin 100. Yılı olmasıdır. Gelecekte ne yapabileceğimizi bilmek için, geçmiştekilerin ne yaptığını bilmek gerekir.

 

Ve tarihimizin şanlı sayfaları bu gibi örneklerle doludur. Bilge Tam Gelişim Derneği olarak biz de, yüreği vatan aşkıyla çarpan, cesaret timsali bu kadınlarımızı yâd etmek ve yeni nesli bu hadiseden haberdar etmek istedik.” Dedi. Afyon Time


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI