Bugun...Çöl Ovası Birleşsin Merkezi Bir Belediye Oluşturulsun

Tarih: 25-01-2018 19:47:25 + -


Nüfusu 500 bini aşan illerin Büyükşehir olması Büyükşehir düzenlemesi ile gerçekleşmeye başlamasının ardından kapanacak olan iki kasaba belediyesinden ilk tepkiler gelmeye başlamıştı.


Çöl Ovası Birleşsin Merkezi Bir Belediye Oluşturulsun

Çöl Ovasının belediyesiz olmayacağını, çöp toplama hizmetinden, itfaiye, cenaze, su, kanalizasyon, yeşil alanların korunması gibi pek çok işlerin aksayacağı dolayısıyla iki kasabanın birleştirilerek tek bir belediye olarak devam etmesi gerektiği ifade edilmişti.

 

Merkezi Bir Yerde Belediye Olsun

 

Haydarlı ve Tatarlı Kasabalarına yakın merkezi bir noktaya güzel bir belediye hizmet binasının yapılabileceği, iki kasaba belediyesinin de atölyelerinin aynı yerlerinde durarak hizmet vermeye devam etmesi gerektiği belirtiliyor.

 

Vatandaşlar Haydarlı ve Tatarlı Belediyelerine ait olan atölyelerin ve burada bulunan bütün araç ve gerecin yerinde kalması gerektiğini, merkezi noktada bulunan belediye binasından bu iki yerin yönetilmesi gerektiğini söyledi.

 

Yani Haydarlı’ya yakın bir yerde Bağcılar, Çürüklü, Akpınarlı, Ocaklı Mahallesi, Doğanlı, Yıprak, Göçerli, Tatarlı’ya yakın bir bölgede yani Kınık, Çiçektepe, Alparslan, Kadılar Okçular köylerinde olası bir durum karşısında ya da hizmet edilmesi gereken durumlarda bu iki kasabanın atölyeleri bütün araç ve gereçleriyle seferber olması gerektiği ifade edildi.

 

Vatandaş çareyi kendisine göre bu şekilde bulurken, büyükşehir ya da bütünşehir ile ilgili henüz bir gelişme yok. 20 Mart 2018 tarihine kadar yasanın TBMM’ye gelmesi gerekiyor. Bu tarihe kadar yasa yetişmez ise 2019 daki seçimlere Afyonkarahisar büyükşehir ya da bütünşehir olarak giremeyecek.

 

Vatandaş Çok Tepkili

 

Çöl Ovasında bulunan köylerde ikamet eden vatandaşlar iki belediyenin de kapanacak olmasına çok tepkili. İki belediyenin de en iyi hizmeti verdiğini savunan vatandaşlar, belediyelerin kapanmaması gerektiğini, yeni bir düzenleme yapılarak nasıl ilçe belediyeleri kapanmıyorsa, kasaba belediyelerinin de kapanmaması gerektiğini ifade etti.

 

Nüfusu 500 bini geçen toplam 12 il Büyükşehir olacak. Peki hangi iller Büyükşehir kapsamına girecek.

 

Yerel yönetimlerle ilgili Yapılacak olan son düzenleme ile birlikte ülkemizde Büyükşehir olacak illerin sayısı artacak. yerel yönetimlerle ilgili Yeni düzenlemede sonra gelinirken, yapılacak olan son çalışmalarla birlikte Büyükşehir sayısının da arttırılması planlanıyor. Bu konu ile ilgili çalışmaların sürdüğü ve yapılacak olan düzenlemeyle nüfus yoğunluğunun 500 binden fazla olan iller için Büyükşehir statüsünün geleceği belirlendi.Bun göre; 12 İl Büyükşehir olacak.

 

 

Sözcü’nün yapmış olduğu habere göre, nüfus kriteri üzerinde yapılan çalışmalar yürütülüyor. Böylece nüfus çoğunluğu 500 binden fazla olan iller artık Büyükşehir statüsüne alınacak. Diğer gerçekleşecek olan çalışmada ise duyurusu 300 bini geçmiş olan illerin Büyükşehir olması yönünde hazırlıklar var. Yapılan bu düzenleme eğer kabul edilirse Büyükşehir sayısı toplam 58 olabilecek.

 

HANGİ İLLER BÜYÜKŞEHİR OLACAK?

 

Nüfus kriteri olarak 500 Bin kabul edilirse Ağrı, Afyonkarahisar, Adıyaman, Çorum, Batman, Sivas, Tokat, Elazığ, Zonguldak, Osmaniye, Kütahya ve son olarak Çanakkale yeni büyükşehirler arasına girmiş olacak.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Belediyeler Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 • 2018 yılıen komik videolar
  2018 yılıen komik videolar
 • ANLATMAYA GEREK YOK
  ANLATMAYA GEREK YOK
 • Sende Susma
  Sende Susma
 • halit kara görüyorum
  halit kara görüyorum
 • Türk Silahlı Kuvvetleri PKK lıları böyle vurdu
  Türk Silahlı Kuvvetleri PKK lıları böyle vurdu
 1. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 2. 2018 yılıen komik videolar
 3. ANLATMAYA GEREK YOK
 4. Sende Susma
 5. halit kara görüyorum
 6. Türk Silahlı Kuvvetleri PKK lıları böyle vurdu
VİDEO GALERİ
YUKARI