Bugun...Dinar'da bale kursu devam ediyor

Tarih: 08-03-2018 20:09:43 + -


Nataliya Gorelova Bale Sanat Merkezi Sahibi ve hocası olan Nataliya Gorelova “10 yıl öncesi Isparta ‘da ve çevresinde klasik baleyi tanıtma amacıyla yola çıkmış ve bu günlere gayet başarılı şekilde ulaştım.


Dinar'da bale kursu devam ediyor

Nataliya Gorelova Bale Sanat Merkezi Sahibi ve hocası olan Nataliya Gorelova  “10 yıl öncesi Isparta ‘da ve çevresinde klasik baleyi tanıtma amacıyla  yola çıkmış ve bu günlere gayet başarılı şekilde ulaştım.

 

Muhteşem bir gösteri atlattık Isparta ve Dinarda, bin kişinin üzerinde seyirci kitlesi ile her zaman ki gibi öğrencilerimin gösterilerini izlediler. Zamanla anlamış oldum ki Isparta’da  belli bir kitleye ulaştım, çoğu insanlar bale sahne sanat konusunda  modern şehirlerden  gelip zaten balenin ne olduğunu hangi yol geçmek gerektiğini biliyor ve izlemişlikleri vardı. Bale Türkiye’de pek gelişme göstermemiş olsa da Dünya üzerinde önemli bir konuma sahip. Gelişmiş Dünya Ülkelerinde birçok kişi tarafından tercih edilen bir sanat dalıdır” dedi.

 

Nataliya Gorelova “Vücudun daha ince, esnek ve zarif olmasına etki etmekle beraber güç açısından da daha dayanıklı ve sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Tüm bu özellikler için baleye  küçük yaşta başlaması gerekir. Bale içeriğinde yapılan tüm hareketler, zarafet ve asaleti temsil eder. Bale öğrencilerinin yürüyüşü, duruşu, oturması her ortamda hayranlık kazandıracaktır. Bale eğitimi, fiziksel sonuçlar haricinde kişilerin büyük  kendi iç disiplinlerinin oluşmasını sağlar. Balede öğrenilen disiplin, tüm hayatı etkilemektedir.

 

 

Sorumluluk ve kendine güvenin artması, bale eğitiminin olumlu yan etkilerinden bir tanesidir. Sorumluluk almayı öğrenen küçükler, ileriki yaşamlarında kendileri için kolaylıklar sağlayacak kazanımlar elde ederler. 15’inci yüzyılda İtalya’da doğan ve  olarak kabul edilen dans, ilk zamanlarda kraliyete ait olarak değerlendirirdi. Baleyi büyük bir sanat yapan ve tüm dünyada bir akıma dönüşmesini sağlayan isim kuşkusuz Rusya’dır. Çünkü kendine has bir ekole sahip olan okul bu ülkenin topraklarında yer almıştır diye ifade eden Nataliya Gorelova “tanıtım amaçlı 10 yıla yakın çalışmalarımı yaptım, herkesin ulaşacak bir şekilde standartlarımı koydum ve anladım ki artık filtrasyon  yapmanın zamanı gelmiş!  Bu sanat dalı Isparta’da herkesin ulaşabileceği standartlarda yaptım.

 

 

Artık  öğrencilerimi ve velilerimi çok titiz şekilde seçmek zorundayım  sağlıklı sonuç alabilmek için ve mesleksel bu işi yapmak isteyen çocukların yolları açmak için. Dünyada en elit ve hocaların en uzun eğitim istenen 9 yıl akademi 4 yüksek lisans ve 4 pedagoji, koreografi benim gördüğüm gibi sadece klasik piyanoda ve klasik bale de var.  Kolayca  3 aylık her spor dalında alınan antrenör belgesi olan her hangi kursa göndermemeyi öneriyorum. Klasik bale maliyetli bir sanat, ilerde yurt dışından gelen point bale ayakkabısı oldukça pahalı ve yurt dışından gelmektedir.

 

 

Büyük öğrenciler onların kullanması şarttır.  Çalışmalarımız 11 ay sürmekte ve balenin yaz tatili ancak 1 ay verebiliyorum ki kalite alabilmek ve çocukların geri gitmemesi için. Bütçeleri vermeye hazır olan veliler var  fakat hiç bir bilgi sahibi olmayan, araştırmayan bir bale eseri bile izlemeyen bir dünya müzik yazarı bilmeyen velilerin çocukları baleyle tanıştırmak çok zor. Önce aile gelir  sonra ben  o yüzden az öğrenci kaliteli  öğrenciler alıp yoluma devam edeceğim umarım güzel bir sonuca tekrar ulaşırım “dedi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sanat Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 1. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 2. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 3. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 4. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 5. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 6. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
VİDEO GALERİ
YUKARI