Bugun...Domates güzeli Ayşen Gruda hayata veda etti

Tarih: 23-01-2019 21:34:15 + -


Yeşilçam'ın usta sanatçısı Ayşen Gruda, 74 yaşında hayata veda etti.


Domates güzeli Ayşen Gruda hayata veda etti

Yeşilçam'ın usta sanatçısı Ayşen Gruda, 74 yaşında hayata veda etti. 

 

Türk sinemasının 'Domates Güzeli' hayata veda etti. Usta oyuncu, kadın komedyen denilince akla gelen ilk isimlerdendi Ayşen Gruda. Yıllarca yan karekterleri canlandırdı ama her zaman başrol oyuncusu kadar dikkat çekti. Hep sevilen kadın oyuncular arasında yer aldı.

 

Çöpçüler Kralı Apti'nin iki gözünün çiçeği, Vecihi'nin İsmet'i, Hababam Sınıfı'nın Ayşe'siydi. Her filmi onlarca kez seyredildi. Replikleri ezbere bilinirdi.

 

Ayşen Gruda, Türk sinemasının 'Domates Güzeli' lakabını bir yarışmada almıştı. Öyle de anıldı Yeşilçam'da. 30 Kasım 1944'te İstanbul'da doğdu. Komşularını güldürmek için yaptığı taklitlerle başladı oyunculuk serüveni. Babasını erken yaşta kaybedince okulu yarıda bıraktı, oyunculuğa başladı.

 

Ankara Meydan Tiyatro Sahnesi'nde tanıştığı oyuncu Yılmaz Gruda ile evlendi. Bir kız annesi oldu.

 

Mum Söndü, Deve Kuşu kabare, Yedi Kocalı Hürmüz gibi müzikallerde yer aldı. Tiyatronun yanı sıra birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Hababam Sınıfı ve Neşeli Günler gibi klasikleşmiş Türk filmlerinin çekirdek kadrosundaydı. Kemal Sunal, Şener Şen, İlyas Salman gibi erkek oyuncuların kadın versiyonuydu. Bigudili saçları, suratındaki yüz maskesiyle izleyenlerin ailesinden biri gibiydi.

 
 

Güncel olaylara hep duyarlı oldu. Tam bir Cumhuriyet kadınıydı. Sivri dilli, açık sözlüydü. Türk sineması onunda zenginleşti. Bu dünyadan bir Ayşen Grudageçti

 

AYŞEN GRUDA'NIN YER ALDIĞI PROJELER

 

Başarılı oyuncu, 1974'te, bilgi yarışmasının sunucusunu canlandırdığı "Hababam Sınıfı"nın ardından 1975'te "Bizim Aile", "Delisin", "Bitirimler Sınıfı", "Bir Araya Gelemeyiz" ve "Hanzo", 1976'da "Öyle Olsun", "Aile Şerefi", "Güngörmüşler", "Süt Kardeşler" ve "Tosun Paşa", 1977'de "Çöpçüler Kralı", "Gülen Gözler", "Hababam Sınıfı Tatilde", "İbo İle Gülşah", "Şabanoğlu Şaban" ve "Sarmaşdolaş", 1978'de "Avanak Apti" ile "Neşeli Günler", 1979'da "Doktor", "Şark Bülbülü", 1980'de "Renkli Dünya, 1981'de Gırgıriyede Şenlik Var", "Davaro", "Gırgıriye" ve "Hababam Sınıfı Güle Güle" filmlerinde rol aldı.

 

Gruda ayrıca 1982'de "Çiçek Abbas", "Doktor Civanım", "Dolap Beygiri", "Görgüsüzler", 1983'te "Şekerpare", 1984'te "Gırgıriyede Büyük Seçim", 1985'te "Aşık Oldum", "Uyanıklar Dünyası", "Namuslu", "Fakir Milyoner", "Şendul Şaban", 1986'da "Ağa Bacı", 1987'de "Aile Pansiyonu", "Seyyar Kamil", 1988'de "Süper Baba", 1993'te "Rumuz Sev Beni", 1994'te "Şenlik Var", 2003'te "Hababam Sınıfı Merhaba", 2006'da "Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu", "İlk Aşk", "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?", "Keloğlan Karaprens'e Karşı" filmlerinde oynadı.

 

Usta sanatçı 2008-2018 arasında ise "Gece Gündüz", "Kağıt", "Pazarları Hiç Sevmem", "Seni Seviyorum Adamım", "Kötü Kedi Şerafettin", "Dedemin Fişi", "Sevgili Komşum" ve "Babamın Ceketi" filmlerinde izleyiciyle buluştu.

 

Ayşen Gruda, 2006'da Sadri Alışık Ödülleri'nde ve 2010'da Uluslararası AltınPortakal Film Festivali'nde "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödüllerini alırken, 2012'de ise İstanbul Film Festivalinin "Onur Ödülü"nün sahibi oldu.

 

Usta oyuncunun vefatının ardından ünlü isimler duygularını sosyal medyada dile getirdi.

 

ŞAHAN GÖKBAKAR

"Ayşen Gruda nurlar içinde yat...Senin filmlerini izleyerek büyüdük ve cok sevdik seni... Allah cennetine kabul etsin. Basimiz sagolsun.."

DENİZ SEKİ 

"Ne acı bir kayıp. Türk sinema ve tiyatrosunun büyük oyuncularından birini daha kaybettik. Başımız sağolsun. Mekanın cennet olsun Ayşen Gruda"

NİLGÜN BELGÜN

"Canım Ayşen’im ne çok çalıştık birlikte ne çok an’ı paylaştık..Özü,sözü bir, dimdik duruşunla,şahane oyunculuğunla ,yüzlerimizi hep gülümsetmeyle ayrıldın aramızdan ..Seni hiç unutmayacağım yaşadıklarımızı,birlikte tiyatroda,şhow dünyasında geçirdiğimiz günler geceler dün gibi aklımda kalacak hep..Devekuşu Kabare’de “Haneler” oyunundan ayrıldığın için senin rollerini oynayarak ilk profesyonel oyunculuğa adım attığım an’dan itibaren arkadaşımdın benim..Beni tek tek o roller için nasıl çalıştırdığını unutmam mümkün mü..Yani 76 yılından bu yana hiç kırılmadan sevgiyle geçen dostluk yılları..Çok üzgünüm be Ayşen’im çok.."

 

PERİHAN SAVAŞ

"Senide kalbimize sakladık..Güle güle yolun ışık mekanın cennet olsun"

 

SUZAN KARDEŞ

"AYŞEim yorgun kadınım , yolun açık olsun"

 

DERYA BAYKAL 

"Birlikte oyunlarda oynadık, çok uzun turneler yaptık çok anılarımız var...
İşine olan aşkın, disiplinin,yeteneğin, dostluğun ,doğruculuğun unutulmaz... Seni çok özleyeceğiz Ayşen Gruda..."


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Türkiye Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI