Bugun...Eylül ayı bitti hala hızlı trenden haber yok halkı sürekli oyalıyorlar

Tarih: 01-10-2019 19:44:36 + -


İyi Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı haftalık olağan basın toplantısını yaptı.


Eylül ayı bitti hala hızlı trenden haber yok halkı sürekli oyalıyorlar

 İyi Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya toplantıda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

 

“Herkesi saygı ve sevgiyle selamlarım

 Bundan 163 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları kurulmuştu o günden bugüne çok köklü değişiklikler oldu Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok kısa bir mesafede hizmet veren Demiryolları yap-işlet- modeli ile Fransızlar, İngilizler aracılığıyla yapılıyordu .Mustafa Kemal Atatürk’ün Devlet Demir Yolları'nı millileştirmesi çalışmalarıyla Devlet Demiryolları önemli bir mesafe kat etti .

 

163 yılda istediğimiz yere gelmemesine rağmen, gene de hayatımızda çok büyük yeri vardır. Demiryolları ağır yük taşımacılığında, askeri taşımacılıkta,  ve yolcu taşımada kullanılmıştır. Son zamanlarda ülkemizde karayollarının ve karayolu taşıtlarının artması nedeniyle Demiryolları önemini kaybetmiş gibi görünmektedir. Bu önemi tekrar kazanabilmesi için son yıllarda yüksek hızlı tren adı altında, demiryolu yapımı başlatıldı. Büyük şehirlerimizde  ulaşım amaçlayan bu demiryolu hattı  ilimize Afyonkarahisar'a hala gelemedi. Akıbeti hakkında da çok bilgimiz yok.

 

 AKP Afyonkarahisar 6 olağan il kongresinde ki partililere hitaben Sayın Cumhurbaşkanı Afyonkarahisar- Ankara hızlı tren hattının Eylül 2019 tarihinde açılacağını söylemişti . Eylül ayı bitti.!Ne yazık ki Trenden hiç haber yok. Aynı konuşmalarında   Afyonkarahisar -İzmir yüksek hızlı tren hattının da Eylül 2020 yılında tamamlanacağını duyurmuştu.

 

 Ne yazık ki çalışmalar durdurulmuş, Eylül ayı geçmiş hızlı trenden hala bir ses çıkmamış yüksek hızlı tren hattı  işletmeye açılamamıştır. Biz, sadece hızlı tren işletmesinin değil, Afyonkarahisar’da yapılmakta olan göletlerin, yolların ,zorunlu iş ve işlemlerin durdurulduğunu görüyoruz .

 

Ülkemde neler oluyor? Ülkemizin ekonomisini mahvettiniz. Haliyle bunlar VATANDAŞI, bizi üzüyor ,esnafımız zor durumda tüketicimiz zor durumda. Orta gelirli halkın, gittiği alışveriş merkezlerinde fiyatlar %100 ün üzerinde zamlanmış hala enflasyon yüzde 10'lu yüzde 20  li rakamlarla  ifade edilmektedir.

 

Hâlbuki Türkiye'de bir ateş vardır.  Bu ateş insanımızı yakmaktadır. Bir çözüm bulunur umuduyla söylüyor çarelerini arıyoruz.! Biz biliyoruz ki, düzensiz harcamalar nedeniyle, Devletin kasası boşalmış, devlet kendini toparlayamamıştır. İnşallah düzelir hep birlikte düze çıkarız, yoksa gidişimiz iyi ye değil.

 

 

Nasıl başarısız bir haberleşme ,nasıl başarısız bir sivil savunma!

26 EYLÜL 2019 da  İstanbul da  deprem yaşadık . Tabii afetler önlenemez felaketlerdir, bunlar için önceden tedbirli olmak hazırlıklı olmak eğitimli olmak gerekir. 5.8 şiddetinde  olduğu söylenen bu depremden sonra İstanbul'da telefonlar kilitlenmiş, sadece İstanbul'la kalmamış bu kilitlenme Anadolu'nun hemen hemen her yerinde sirayet etmiştir.

 

 Ne yazık ki telefon şirketleri de sivil savunma ile ilgili sözde planı olanlarda bu sarsıntıda kötü not almışlardır. Biz bu tür depremlerin yaşanmaması umuduyla, Türkiye'de tabii afetlere karşı hazırlıklı olunması için halkın eğitilmesi gerektiğine inanıyoruz. Afyonkarahisar’ımızda böyle bir deprem yaşandığında halkın sadece doğal savunmasından başka bir şey yapabileceğine inanmıyoruz! Eğer deprem gündüz olursa durum daha da vahim. Kamu kurum ve kuruluşlarının  yapıları ne kadar depreme dayanıklı? Ne kadar sağlamdır?  0kul, hastane, haberleşme, askeri alan ve benzeri yerler depremde ne yapabilirler?

 

 Bunları düşünmek bile insanı korkutuyor. Çocuklar okulda savunmasız! Hastalar hastanelerde savunmasız. Diğer kamu binaları ve sivil toplum kuruluşları binaları da savunmasız, dahası insanımız evinde savunmasız durumdadır.  Büyük afetlerle ilgili önlemlerin, eğitimlerin bir an önce başlatılması gerekmektedir. Haberleşme kanallarının tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Her vatandaş tabii afetlerde nasıl davranacağını öğrenmeli uygulamalıdır.

 

 Bu işin şakaya gelmeyeceğini hatırlanması umuduyla, hepinizi tekrar saygı sevgi ve hürmetle selamlarım.” İfadelerine yer verdi.                                                                                      


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI