Bugun...GASTRO Afyon 2018 1. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali Başladı

Tarih: 18-04-2018 17:04:30 + -


GASTRO Afyon 2018 1. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali, “Lezzetlerin Kesiştiği Nokta Afyonkarahisar” sloganıyla Afyon Kocatepe Üniversitesi ANS Kampüsü Barış Manço Konser Alanında başladı.


GASTRO Afyon 2018 1. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali Başladı

Festivalin açılış programına Vali Mustafa Tutulmaz, çeşitli ülkelerin büyükelçileri, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıkgöz, il müdürleri, ülkemizin çeşitli illerinden gelen lezzet ustaları ve çok sayıda öğrenci ile vatandaşlar katıldı.
 
 
Festival 3 Gün Devam Edecek
 
Valiliğimiz himayesinde Türkiye Aşçılar Federasyonu ve Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği’nin organizasyonluğu ile kapılarını ziyaretçilerine açan GASTRO Afyon 2018 1. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali 3 gün süreyle ziyaretçilerini ağırlayacak. Mehteran Takımı ile Halk Oyunları Ekiplerinin gösterisi ile başlayan festivalde semazen gösterisi de yer aldı.
 
 
Afyonkarahisar lezzet şehri ama lezzetleri tanınmıyor
 
Daha sonra protokol konuşmalarına geçildi. Afyonkarahisar’ın son yıllarda turizm alanında ön plana çıkmaya başladığını belirten Vali Mustafa Tutulmaz: “Bugün ilimiz açısından önemli bir gün. Çünkü ilimiz artık son yıllarda turizm alanında ön plana çıkmaya başlamıştır. Bir sloganla çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu slogan “Afyonkarahisar Şehirlerin Buluşma Noktası.” Bunun devamı Lezzetin buluşma noktası Afyonkarahisar’dır. Çünkü Afyon gerek tarihi, gerek kültürü, gerekse bulunduğu coğrafya itibariyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.
 
 
Bunun bir sonucu olarak ta değişik lezzetleri içerisinde barındırmaktadır. Ancak bu lezzetlerin birçoğu günümüz sofralarında yeterince yerini almamıştır. Bir kısmı da mutfakta kalıp ailelerin beslenmesinde kendi içlerinde kalmıştır ve ticarete dönmemiştir. Yani turizme kazandırılmamıştır. İşte bu etkinlikler bizim tarihten bugüne gelen bu tür etkinliklerimizi mutfağın dışarısına çıkarıp, biraz daha kazan haline getirmektir. Böylece bu değerlerimizden insanların daha fazla faydalanması önem arz etmektedir. Bu festivalinde en büyük gayesi bir taraftan ilimizin tanıtımıdır, diğer taraftan da değerlerimizin daha fazla tanınmasının yanında birazda insanların bu değerlerimizden faydalanmasıdır” diye konuştu.
 
 
Bu Festival Tanınırlığımızı Attıracaktır
 
Afyonkarahisar’ın her geçen gün tanınırlığının arttığına dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz:” İlimiz gerek termalle olsun, gerek kültürel değerlerimizle, tarihi değerlerimizle olsun, termalin getirdiği değişik turizm etkinlikleri ile olsun, kongreler, fuarlar, festivaller ile her geçen gün daha fazla tanınır hale gelmektedir. İşte bu festivalde bu tanınırlığı daha fazla artırmaya yönelik olarak yapılmıştır.
 
 
Birincisi yapılıyor ve dolayısıyla muhakkak ki karşılaştığımız eksiklikler, sıkıntılar, problemler olmuştur, olacaktır. Ancak gördüğüm kadarıyla başarılı bir şekilde başladı ve devam ediyor. Burada emeği geçen tüm çalışan arkadaşlarımıza Türkiye Aşçılar Federasyonu ve Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği’ne, belediye başkanımıza, rektörümüze ve destek veren tüm kamu, kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Başlangıç önemlidir ama bunu devam ettirmek daha da önemlidir. İnşallah önümüzdeki yıl daha güzel etkinlikler ve daha fazla katılımcı ile bu etkinliği devam ettiririz” ifadelerini kullandı.
 
 
Afyonkarahisar’ı Dünya Gastronomi Şehirlerinden Birisi Yapalım
 
İlimiz için marka şehir vurgusu yapan Vali Mustafa Tutulmaz şunları söyledi: “Marka şehir olmanın şartlarından birisi lezzettir, gastronomidir. Dünya gastronomi ağına ilimizi de sokabilmek adına Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKÂ) önemli bir çalışma başlattı.  İnşallah onların çalışması ile beraber ilimiz bundan sonra dünya gastronomi şehirlerinden birisi haline gelecektir. Bunu da sağlayabilirsek bu etkinlikler daha da kalıcı hale gelir ve daha uzun vadede devam eder. Bu etkinliğin ilimize, ülkemize ve ülkemizin lezzetine önemli katkılar sağlamasını temenni ediyorum.” dedi.
 
 
Konuşmaların ardından Vali Mustafa Tutulmaz ve diğer  protokol üyeleri stantların açılışını yaparak incelemelerde bulundu. Afyon Kazan Yemekleri de çeşitli görsel sunumlarla katılımcılara ikram edildi

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Turizm Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 1. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 2. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 3. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 4. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 5. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 6. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
VİDEO GALERİ
YUKARI