Bugun...Gazetecilerin eğitiminde ikinci gün geride kaldı

Tarih: 02-03-2018 21:57:42 Güncelleme: 02-03-2018 22:04:42 + -


Afyonkarahisar İnternet Habercileri Derneği ve Afyonkarahisar Valiliği’nin ortaklaşa düzenlemiş oldukları , basın eğitim programı devam ediyor.


Gazetecilerin eğitiminde ikinci gün geride kaldı

Afyonkarahisar İnternet Habercileri Derneği ve Afyonkarahisar Valiliği’nin ortaklaşa düzenlemiş oldukları , basın eğitim programı devam ediyor. 

 

 

Eğitimin ikinci gününde ilk dersi Afyonkarahisar Müftüsü Şükrü Kabukçu verdi. Kabukçu basın hayatında ahlaki kurallar konusunda önemli konulara değindi.  Kabukçu, yazılan her haberin atılan her başlığın bir vebali olduğunu diğer alemde bir harfin dahi hesabının gün gelecek verileceğini ifade ederek, yapılan işin ahlaki ve vicdani boyutunun mutlaka göz önünde bulundurularak, yapılan haberin süzgeçten geçirilip ona göre topluma verilmesi gereken mesaj yada haberin iyi ve doğru bir şekilde verilmesi gerektiğini ifadelendirdi.

 

Ardından ikinci dersi Basın Yayın ve Enformasyon il Müdürü Şerife Münire Burcu verdi. Burcu ise Basın ve Kamu Vijdanı konusunda derse katılan basın mensuplarını bilgilendirerek, yapılan bir haber yada servis edilecek olan haberi olduğu gibi servis etmekten ziyade belli kurallar çerçevesinde haber yazım diline uygun bir şekilde verilmesi gerektiğini ifadelendirdi. Günümüzde hızlı bir teknolojinin kullanıldığını bu bağlamda çok sayıda, haberin yada bültenin insanlara hızlı bir şekilde ulaşmasının yanı sıra, toplum vijdanı, kamu vijdanının gözetilmesi gerektiğini söyledi.

 

 

Toplumda infial yaratacak yada, insanları kargaşaya yönlendirecek tarzda haberlerin yapılması, toplumu ve kamuyu derinden yaralayacağı gibi, yapılan haberin farklı dış güçler ve farklı ülkeler gözünde ülkemizi küçük düşürmesine sebebiyet verdiğini ifadelendirdi. Son Ders ise, Afyonkarahisar Asayiş Şube Müdürü Mustafa Yüksel tarafından verildi. Son Derste  Müdür Yüksel Basının asayiş olaylarına bakış açısını değerlendirdi. Mustafa Yüksel, Ülkemizde bazı basın mensuplarının tabir yerinde ise, pireyi deve yaptığını ifade ederek, basit bir asayiş olayını da çok sayıda gazetecinin haberi köpürterek tabir yerinde ise, abartarak yansıtmasının yanlış olduğunu ifadelendirdi.

 

 

Bunun sebebinin ise daha çok dikkat çekme amacı ile yapıldığını ifadelendiren Yüksel, farkında olmadan haberin okunmasını sağlarken, bir yandan da toplum içerisinde yaşayan çok sayıda insanın, bazı noktalarda yarasının deşildiğini ifadelendirdi. Mümkün mertebe bu tür yazım dilinden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Yüksel, atılan başlıklarında haberi yayınlamadan önce acaba ben bu başlığı attığımda yada bu haberi yaptığımda öncelikle kimlere bunun zararı dokunur bunu çok iyi bir şekilde irdeleyerek haberi servis etmesinin doğru olacağını söyledi.  Afyon Time


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 • 2018 yılıen komik videolar
  2018 yılıen komik videolar
 • ANLATMAYA GEREK YOK
  ANLATMAYA GEREK YOK
 • Sende Susma
  Sende Susma
 • halit kara görüyorum
  halit kara görüyorum
 • Türk Silahlı Kuvvetleri PKK lıları böyle vurdu
  Türk Silahlı Kuvvetleri PKK lıları böyle vurdu
 1. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 2. 2018 yılıen komik videolar
 3. ANLATMAYA GEREK YOK
 4. Sende Susma
 5. halit kara görüyorum
 6. Türk Silahlı Kuvvetleri PKK lıları böyle vurdu
VİDEO GALERİ
YUKARI