Bugun...Gençlik merkezinden seminer

Tarih: 01-12-2018 19:50:37 + -


Afyonkarahisar Gençlik Merkezinden Sanal Hayatta Kaybettiğimiz Gerçekler Semineri.


Gençlik merkezinden seminer

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde Gençlik Merkezleri tarafından yürütülen “ Sanal Hayatta Kaybettiğimiz Gerçekler ve Sosyal Medya ahlakı  Projesi” kapsamında okullarda seminer çalışmaları devam ediyor.

 

 Proje gençlerin, sanal alemde ve özellikle sosyal medya platformlarındaki olumsuz içeriklere karşı bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

 

 

Proje ilimizde; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Cumhuriyet Mahallesinde hizmet veren Afyonkarahisar Gençlik Merkezi tarafından aktif bir şekilde ortaokul ve liselerde verilen seminerler ile yürütülüyor. Bu kapsamda 30.11.2018 tarihinde Abdürrahim Mısr-i Ortaokulunda Afyonkarahisar Gençlik Merkezi gençlik Lideri tarafından okulun konferans salonunda seminer verilmiştir. Yapılan seminer kapsamında sosyal medya ve sanal dünyada kaybedilen değerler, izlenilen filmlerin ve dinlenilen müziklerin karakterimiz ve tercihlerimiz üzerindeki etkileri, sosyal paylaşım sitelerinin yanlış kullanımı ve bu kullanımlarda insan üzerindeki olumsuzlukları ele alındı. Öğrencilerin konu ile ilgili soruları cevaplandırılarak seminer tamamlandı.  Benzer seminer çalışmaları için ilimizdeki okullar, gençlere hizmet veren diğer kurum ve kuruluşlar Afyonkarahisar Gençlik Merkezi ile iletişime geçebilirler.


 

Proje; medya araçlarının tüketim kültürü ile olan ilişkisi kapsamında sosyal medyanın kullanıcılarına sunduğu imkanların yanı sıra kullanıcıların tercihleri ve alışkanlıklarının şekillenmesine olan etkisi ile ilgili farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor. İnternet günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. Sosyal medya platformlarının kullanımı ve sanal dünya bugün artık günlük yaşamımızın birer parçası haline gelmiştir. Alışveriş, haberleşme, basın ve medya işlerimizi ve farklı sosyal medya kullanımlarımızı internet üzerinden yapıyoruz. Bu bir avantaj olduğu kadar aynı zamanda da özellikle çocuk ve gençler için önemli tehlike arz ediyor.  

 

Sosyal Medya Platformları üzerinden oluşturulan manipülatif içerikler pedagojik açıdan genç kitleleri olumsuz etkilemektedir. Özellikle Milli ve Manevi değerleri tehdit ederek tüketim kültürünü her gün biraz daha empoze etmektedir.   Doğruluğuna bakmadan bir video veya herhangi bir görsel içerik, herhangi bir bilgi hızlı bir şekilde yayılıp, inanılmaz bir dezenformasyona yol açabiliyor ve bir anda milyonlarca insana erişim olanağı sunabiliyor.

 

İnternet ve sosyal medyayı kullanırken; kendimizi, bir başkasını mağdur etmeden doğru kullanarak o tuzaklara düşmememiz gerekmektedir. Bu nedenle çocuk ve gençlere yönelik Medya Okuryazarlığı konusunda farkındalık kazandırıcı eğitimlere olan ihtiyaç her gün artmaktadır.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Afyon Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 1. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 2. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 3. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 4. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 5. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 6. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
VİDEO GALERİ
YUKARI