Bugun...Gerontologlar Derneği “Yaşlılara Destek” Projesini Sinanpaşa’da Başladı

Tarih: 13-08-2018 18:38:41 + -


Geçtiğimiz günlerde Gerontologlar Derneği tarafından eğitmenlerin hazırlık çalışmalarıyla başlayan ve Afyonkarahisar’da girilmedik ilçe bırakmama hedefinde olan yaşlılara destek (gerodes) projesi Sinanpaşa İlçesinde ilk seminerini verdi.


Gerontologlar Derneği “Yaşlılara Destek” Projesini Sinanpaşa’da Başladı

Uzman gerontologlar ve eğitmenler tarafından Alzheimer, Demans,  Yaşlılıkta Hareket Bozuklukları gibi konu başlıklarından oluşan sunumlar ile vatandaşlara bilgiler aktarıldı.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Gerontologlar Derneği Başkanlığı görevinin yanında Dinar Belediyesinde Uzman Gerontolog  olarak çalışan Faruk Yaşar Gürdal her ay bir ilçede olacaklarını ve bu ayda Sinanpaşa’da olduklarını belirtirken katılımın yoğunluğundan ve vatandaşların ilgisinden şöyle bahsetti; “Sinanpaşa Kaymakamlığının da desteği ile vatandaşlarımıza yaşlanma ve yaşlılık hakkında eğitmenlerimiz tarafından sunumlar yapıldı ve interaktif bir şekilde seminerimizi verdik, vatandaşlarımıza zamanı gelince ömrü yeten herkesin yaşlanacağını ve yaşlanmaktan korkmaktan ziyade aktif bir yaşlılık dönemi için neler yapılması gerektiğini ve mevcut yaşlılarımızın ise ne tür hakları olduğunu anlattık. Eğitmenlerimizden Gerontolog Ercan Tunç Alzheimer Hastalığı, Uzman Gerontolog Berkay Engin Yaşlılarda Hareket Bozuklukları, Eğitmen Pelin Bakırsoy Bakım Hizmetleri, Eğitmen Fikrîye Özaydın Yaşlılıkta Uyku Bozuklukları, Eğitmen Tuğçe Tıngır Hijyen ve Öz bakım, Eğitmen Diner Yıldız Yaşlılıkta Beslenme, Eğitmen Gülşah Börekçi Demans ve Alzheimer konulu sunumlarını yaptılar, eğitmenlerimiz Akdeniz Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve Yakındoğu üniversitesi (Kıbrıs) üniversitelerinden gelmekteler ve Türkiye’nin dört bir yanından sadece Afyonlu vatandaşlarımızı bilgilendirmek için proje günlerinde burada bulunmaktalar.

 

Bundan sonraki dönemde de yine Afyonkarahisar’ın bir başka ilçesinde böyle bir program gerçekleştireceğiz, ben Sinanpaşa’da bizleri yalnız bırakmadığı ve destekleri için Sayın Kaymakamımız Halil İbrahim Yeşilyurt’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, ayrıca İçişleri Bakanlığı tarafından açılan hibe programları kapsamında desteklerini esirgemeyen Dinar Kaymakamımız Sayın Mustafa Şahin’e ve Belediye Başkanımız Saffet Acar’a da bir kez daha şükranlarımı sunuyorum, bizlerin yetişmesinde büyük katkısı olan, bölümümüzün kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan hocamıza da minnetlerimi belirtmek isterim”. Dedi.  

 

Dinar merkezli bir dernek olduklarını belirten Dernek Başkanı Faruk Yaşar Gürdal diğer derneklerden farklı olarak tamamen kamu yararına işler yaptıklarını ve yaptıkları etkinliklerin ücretsiz olduğunu bir sonraki programlarda da yaşlılık konusunda bilgilenmek isteyen tüm vatandaşların katılmasını önerdi.

 

Projenin bir diğer ayağı olan yalnız yaşayan yaşlılar da Sinanpaşa’da ziyaret edilip ihtiyaç tespiti yapıldığı ve yetkililere aktarıldığı bilgisi alındı.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İlçeler Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 1. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 2. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 3. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 4. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 5. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 6. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
VİDEO GALERİ
YUKARI