Bugun...Halk ozanı Fakı Edeer in eserleri kitapta toplandı

Tarih: 01-06-2018 03:49:52 Güncelleme: 01-06-2018 03:53:52 + -


Afyonkarahisar Belediyesi, kültürel yayınlarına bir yenisini daha ekledi. Afyonkarahisar Belediyesi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan ‘Emirdağlı Gurbetçi Bir Ozan Fakı Edeer’ yaşam öyküsü ve eserlerinin yer aldığı kitap ve cd beğeniye sunuldu.


Halk ozanı Fakı Edeer in eserleri kitapta toplandı

Kültür Sanat Evi’nde düzenlenen programa Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın yanı sıra Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen, AKÜ Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölüm Başkanı Servet Yaşar, Halk Ozanı Fakı Edeer ve çok sayıda sanatsever katıldı.

 

“FAKI EDEER KÜLTÜRÜN KORUNMASI VE TAŞINMASINDA DA ÖNEMLİ BİR ROL ÜSTLENMİŞTİR.

 

,Tanıtım programının açılış konuşmasını AKÜ Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölüm Başkanı Servet Yaşar yaptı.  Konuşmasının başında ozanlık geleneğinin İslamiyet’ten önceki Türk topluluklarında ki Türk kültüründe yer alan ve özellikle oğuz boylarına mensup halk sanatçıları olarak tanımlanmakta olduğunu söyleyen AKÜ Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölüm Başkanı Servet Yaşar Oğuzlar’ın Anadolu'ya göçler ile birlikte hem siyasi hem ekonomik faaliyetlerin yanında kültürel faaliyetleriyle de Anadolu'ya ışık tutuğunu aktardı.

 

AKÜ Türk Halk Müziği Bölüm Başkanı Servet Yaşar; “Bunlar o dönemin yaşadıkları dönem itibariyle büyücülükten, müzisyenliğe kadar birçok görev üstlenmişlerdir ve Anadolu'nun hemen hemen bütün bölgelerine yerleşim sağlamışlar, siyasi ve kültürel anlamda da birçok etkinliklerini yerlerine getirmişlerdir. Fakı Edeer Emirdağ yerel müzik kültürün korunması ve taşınmasında da önemli bir rol üslendiğini ifade eden AKÜ Türk Halk Müziği Bölüm Başkanı Servet Yaşar “Emirdağ Bölgesi'nde özellikle Aşık Yoksul Derviş, Ali Bilge ve bugün kitap olarak da konusunu edindiğimiz Fakı Edeer bu gelenek kapsamında önemli bir yer tutmaktadır. Fakı Edeer’in yaşamı büyük zorluklarla geçmiş ve bu zorluklar kendi çapında özellikle şiirleri öncelikle yansıtmış daha sonra bunların birçoğunun besteleyerek bugün bu kültüre kazandırmıştır.

 

Sadece bu mu dur? Hayır… Fakı Edeer Emirdağ yerel müzik kültürün korunması ve taşınmasında da önemli bir rol üstlenmiştir. Bu bağlamda kitabın içeriğinde Fakı Edeer’in özellikle Emirdağ yöresinde derlediği bugün bize ışık tutacak şekilde bu kitabın oluşmasının sağladığı Emirdağ türkülerine kendi aşık yaratmaları çerçevesinde oluşurdu eserlere de ferdi ürünlerine yer verdik. Tabi bu çapta Fakı Edeer’in yaşam öyküsü kitapta geniş yer aldı.  Ben Bu bağlamda çalışmanın maddi ve manevi ve özellikle maddi kısmını üstlenen, Afyonkarahisar’da kültüre ve sanata verdiği destekten dolayı Sayın Belediye Başkanımıza ve konservatvuar müdürümüz ve ekibine ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“BAŞKANIMIZA SONSUZ TEŞEKKÜR EDERİM”

 

,Halk Ozanı Fakı Edeer ise müziğe kaval çalarak başladığını ve daha sonra bağlamaya geçtiğini ifade etti. İhtiyarlarlardan topladığı Emirdağ ve Afyon yöresine ait türküleri seslendirerek bu günlere geldiğini ifade eden Halk Ozanı Fakı Edeer desteklerinden dolayı başta Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a, AKÜ Türk Halk Müziği Bölüm Başkanı Servet Yaşar’a ve talebelerine sonsuz teşekkür ettiğini bildirdi.

 

“BÜ TÜR ÇALIŞMALAR TÜM İLLERE ÖRNEK OLSUN”

 

Halk Ozanı Fakı Edeer’in kendisini ziyaret ettiğini ve çalışmalarından bahsettiğini ifade eden Başkan Burhanettin Çoban; eserlerin cd ortamına aktarılması ve kayıt altına alınması ile kitaplaştırılması noktasındaki talebimizi AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürümüz Prof. Dr. Uğur Türkmen’e ilettik. Birçok konuda olduğu gibi sağolsun üniversitemiz işbirliğinde gerçekleşmiş oldu. İnşallah bu tür çalışmalar tüm illere örnek olur.  Yine Afyonkarahisar’dan halk müziğine katkı yapan herkese sahip çıkma noktasında bundan sonraki idarecilerimize de hep beraber örnek olur.  Daha önce yine üniversitemizde çok güzel bir çalışma yaparak Emirdağlı Yine Yoksul Derviş’in böyle çalışmasını yapmıştık.  O da çok güzel olmuştu.

 

 

İkinci kez Emirdağ yöremizden şairimizin ozanımızın eserlerini kitaplaştırmış ve kayıt altına almış oluyoruz.  Bu duygularla Belediyemiz Kültür Sosyal işler Müdürlüğümüzü,  Üniversitemiz Konservatuar Müdürü  başta Uğur Bey, Servet hocamız ve tüm yardımcılarını canı gönülden kutluyorum. İnşallah kültür ve sanata olan katkımız devam edecek.” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Halk Ozanı Fakı Edeer kısa bir dinleti tanıtıma gelen konuklara kitap imzaladı.  HABER VİDEOSUFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Kültür Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 • 2018 yılıen komik videolar
  2018 yılıen komik videolar
 • ANLATMAYA GEREK YOK
  ANLATMAYA GEREK YOK
 • Sende Susma
  Sende Susma
 • halit kara görüyorum
  halit kara görüyorum
 • Türk Silahlı Kuvvetleri PKK lıları böyle vurdu
  Türk Silahlı Kuvvetleri PKK lıları böyle vurdu
 1. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 2. 2018 yılıen komik videolar
 3. ANLATMAYA GEREK YOK
 4. Sende Susma
 5. halit kara görüyorum
 6. Türk Silahlı Kuvvetleri PKK lıları böyle vurdu
VİDEO GALERİ
YUKARI