Bugun...Kudüs bilinci programı yapıldı

Tarih: 02-12-2019 21:32:37 + -


Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Erul Afyonkarahisar’da gençlerle bir araya geldi.


Kudüs bilinci programı yapıldı

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Erul Afyonkarahisar’da gençlerle bir araya geldi.

 


Müftülüğümüzce 2019 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen TDV evlerinde kalan üniversite öğrencilerine yönelik KUDÜS ZİYARETİ ÖDÜLLÜ bilgi yarışması düzenlenmişti. Bu yarışmaya katılan öğrenciler için Erkmen Belediye başkanı Memduh Kuş'un ev sahipliğinde kahvaltılı ödül töreni düzenlendi.

 

Müftülüğümüzün daveti üzerine aynı zamanda yarışmaya konu olan "Kudüs ve Aksa" isimli kitabın müellifi Başkanlığımız Kurul Üyesi olan Prof. Dr. Bünyamin ERUL hocamız da proğrama katıldı. Programın açılış konuşmasını İl Müftümüz Şükrü KABUKÇU yaptı. Öncelikle İl Müftülüğünce yapılan yarışmaya ve bu programa katılımlarından dolayı gençlere teşekkür
ederek konuşmasına başlayan Kabukçu şunları söyledi:

 

“Sevgili gençler! Sizler bizim büyük ailemizin birer ferdisiniz. Bizim misafirlerimizsiniz. Okullarınız bittikten sonra inşallah her biriniz Anadolu'nun değişik yerlerindegörev yapacaksınız. Şunu unutmayın ki sizler bizim geleceğimiz ve ümitlerimizsiniz.

 

Biz öğrenci evlerimizde kalan sizler için her hangi bir fikri dayatma olmaksızın, okuduğunuz okul ve bölüm her ne ise onun yanında hayata dair özellikle bir Müslüman bireyin ihtiyaç duyacağı yan okumalar diye ifade edebileceğim bilgi ve beslenme kaynakları sunmaya çalışıyoruz. Çünkü yarın hayatta göreviniz her ne olursa olsun ülke adına, ümmet adına ve insanlık adına karar alacak yerlerde olacaksınız. Dolayısıyla bu yaşlarda beslendiğiniz kaynakların sahih ve doğru olması elbette ki son derece önemli.” Kabukçu konuşmasını katılımlarından dolayı Prof. Dr. Bünyamin ERUL’a ve gençlere teşekkür ederek tamamladı.


 

Bünyamin Erul da konuşmasına programı organize eden ev sahibi İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, İl Müftü Yardımcısı Sevdegül Çekiç ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederek başladı. Erul şöyle devam etti:

 

“Öncelikle Kudüs gibi bir konuyla siz gençlerle beraber olmaktan onur duydum. Sevgili gençler! Malumunuz modern zamanları yaşıyoruz. Özellikle son bir asırda modern zamanlar her şeyimizi değiştirdi. Bu değişiklikler bütün hayatımızı etkiledi. Zihnimizi, bakışımızı, duruşumuzu, her şeyimizi etkiledi ve tasavvurlarımız değişti. Allah tasavvurumuz, peygamber tasavvurumuz, melek tasavvurumuz, ahiret tasavvurumuz değişti. Bunların yanında aile tasavvurumuz, çocuk tasavvurumuz vs. değişti. Bizim bu noktada yapmamız gereken iki şey var.

 

Bunlardan birincisi değiştirilmeye çalışılan kutsallarımızın farkına varmalı, kutsallarımızın ne olduğunu iyi belirlemeliyiz. Hiç kuşkusuz kutsalı Allah belirler, Hz. Peygamber belirler, Kur’an ve sünnet belirler. Ve bu kutsalları kutsal olduğu için biz her zaman baş tacı yaparız. Son zamanlarda kutsalların bile sorgulandığı, sabitelerin bile tartışılır hale geldiği, özellikle gençlerin artık tamamen pozitivist bir şekilde düz mantıkla düşünerek, biraz teknolojinin biraz da bilimin etkisiyle her şeyi sorguladığı bir dönemi yaşıyoruz. Bunda elbette dini öteleme, sünneti devre dışı bırakma çalışmalarının etkisi vardır. İşte bu çerçevede bizlerin öncelikle kutsalımıza, sabitelerimize sahip çıkmamız lazım. İkinci husus ise, son yıllarda gençlerimizde özellikle kavramların anlaşılması konusunda ciddi bir sıkıntı var.

 

Günümüzde bazı kavramlarımızın içi boşaltılmaya hatta o kavramın zıttı bir kavramla ifade edilmeye çalışılıyor. Mesela millet kavramı sadece bir ulusa mensup vatandaşlar, nüfus, ırk vs. anlamlarına daraltılmış gözüküyor. Hâlbuki Millet kavramı hem Kur’an’ın hem Hz. Peygamberin kullandığı bir kavramdır. Bu yönüyle millet kavramı tam da Din anlamındadır, Ümmet anlamındadır. Dolayısıyla bizlerin kavramlarımıza da mutlaka sahip çıkmamız gerekiyor.” Konuşmasına, yapılan yarışmanın da konusu olan Kudüs’le ilgili önemli bilgiler vererek devam eden Erul, gençlere kutsallarımızın, sabitelerimizin ve kavramlarımızın muhafazası anlamında önemli tavsiyelerde bulundu. Erul konuşmasını katılımcılara teşekkür ederek tamamladı.


Prof. Dr. Bünyamin Erul rehberliğinde, Kudüs ve Aksa kitabının kritiğinin yapıldığı program, öncesinde yapılan yarışmada dereceye girenlere ödüllerin verilmesiyle sona erdi. Söz konusu yarışma neticesinde iki kız ve iki erkek öğrenci Kudüs Ziyareti ödülünü kazandı. İlk yediye giren diğer öğrencilere de para ödülü verildi. Program, gençlerle birlikte çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI