Bugun...McKinsey dosyası kapandı”

Tarih: 06-10-2018 14:27:52 + -


Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında ekonomi konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.


McKinsey dosyası kapandı”

Ak Parti’nin Kızılcahamam kampında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın McKinsey ile yapılan anlaşma hakkında devam eden tartışmalara son noktayı koyduğunu belirten Gazeteci İsmail Akar, “Erdoğan, "Bütün Bakan arkadaşlarıma, 'Bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız' dedim.

 

 

Hiç gerek yok, biz bize yeteriz." şeklinde konuştu. Yani bu McKinsey dosyası kapanmış oldu. Birçok kişi bu anlaşmayı örtülü IMF ile yapılan anlaşma şeklinde değerlendirmişti. Erdoğan Kızılcahamam’da yaptığı konuşmasında göreve geldikleri zaman IMF’ye olan borçları da ödediklerini ve kimseye danışmayacaklarını söyleyerek, ‘Biz bize yeteriz’ dedi” şeklinde konuştu.

 

“Doğru tektir”

 

Doğrunun tek olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belirttiği gibi böyle yabancı bir şirketin danışmanlığına gerek yoktu. Aynı şirket daha önce Yunanistan ve Suudi Arabistan’da başarısız olmuştu. Bu şirket ABD’nin malum kuruluşlarına bağlı çalışıyor. Bunların danışmanlık yaptığı hiçbir ülkenin başına iyi bir şey getirmedikleri ortada. Bazı yorumculara göre IMF bile bu şirkete göre daha iyi.

 

Çünkü IMF’de söz hakkımız var. Ama bu danışmanlık şirketinde böyle bir hakkımız olmayacaktı. Böyle bir şirketin ülkemize gelecek olması bir haftadır ülke gündemini sarstı. Alınan tepkiler sonucu doğru karar verildi. Doğru tektir, sonunda doğruya dönüldü” diye değerlendirmede bulundu.

 

“Eylül ayında ihtiyaç duyuldu da Ekim ayında neden vazgeçildi?”

 

McKinsey ile ilgili Bahçeli’nin tweet attığını hatırlatan Gazeteci Polat Yılmaz, “Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın McKinsey ile ilgili son noktayı koyan sözlerinin ardından nasıl bir yanıt verecek? Bunu merak ediyorum. Eylül ayında McKinsey’e neden ihtiyaç duyuldu da Ekim ayında neden vazgeçildi? Bunu milletimizin bilmeye hakkı var. IMF’ye borçları ödedik derken paralellik kurulmaya çalışılıyor. Osmanlı’nın borçlarını Cumhuriyet’in ödemesi gibi, biz de Cumhuriyet’in borçlarını ödedik denilmeye çalışılıyor. Halbuki hiç ilgisi yoktur. IMF’ye borçlar ödenirken bu milletin fabrikaları, üretim yerleri vardı. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e böyle bir şey kalmadı” şeklinde konuştu.

 

“Bu olay çok abartıldı”

 

McKinsey’den vazgeçilmesinin muhalefetin ve muhalefet medyasının başarısı olduğunu söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bunu herhangi bir gazeteci ortaya çıkarmadı. Berat Albayrak açıklama yaptıktan sonra olay sosyal medyada patladı. Bu olay çok abartıldı. Ülkemizin rutin uygulamalarından bir tanesiydi. Daha evvel belki on defa McKinsey ile anlaşmalar yapıldı.

 

Birçok kurum ve kuruluşun McKinsey ile anlaşmaları olmuştu. O zaman böylesi bir tepki gelmemişti. Dünyada 60 tane ülkede ofisi olan bir kuruluş bu. Bu konu önemi olmayan bir konuydu. Muhalefet bunun üzerine gitti. Ekonomik krizi buna bağladı ve başarılı oldu. Bizim dünyadan izole olma şansımız yok. Buna dikkat çekmek isterim” dedi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 1. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 2. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 3. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 4. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 5. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 6. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
VİDEO GALERİ
YUKARI