Bugun...Öğrenciler Arkeoloji Mesleğini Tanıdılar

Tarih: 19-11-2017 17:07:53 + -


Dinar Öğretmen Ünal Yılmaz Kolejinin bu haftaki Kariyer ve Yıldız Günlerinin konuğu Afyon Kocatepe Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümit Emrah Kurt ve Yrd. Doç. Dr. Selim Pullu oldu.


Öğrenciler Arkeoloji Mesleğini Tanıdılar

Dinar Öğretmen Ünal Yılmaz Kolejinin bu haftaki Kariyer ve Yıldız Günlerinin konuğu Afyon Kocatepe Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümit Emrah Kurt ve Yrd. Doç. Dr. Selim Pullu oldu.

 

Arkeoloji mesleğini öğrencilere anlatan Yardımcı doçentler daha sonra Arkeolog kimdir? Dinar’ın Tarihteki yeri nedir? Ve Antik tiyatro kazı çalışmalarındaki son durum hakkında bilgiler verdiler.

 

İlk sunumu gerçekleştiren Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümit Emrah Kurt öğrencilere Arkeoloğun, İnsanın dünya üzerinde görülmesinden Ortaçağa kadar geçen süreç içinde insana ilişkin her türlü kalıntı ve buluntuyu, doğal çevre ile insan arasındaki ilişkileri, yüzey, sualtı araştırmaları ve kazılarla ortaya çıkaran, inceleyen, değerlendiren ve koruyan kişidir” diyerek şunları söyledi, “Arkeoloji mesleğinin görevlerini sayacakolursak, Eski çağlardan günümüze kalmış toprak veya su altındaki eserleri gün ışığına çıkarmak için kazılar yapar ,Kazılardan elde edilen eserleri temizler ,Parça eserlerin yapıştırılmasını ( konservasyon ) , bakım-onarım ve restorasyonunu yapar ,Eserlerin kaydını tutar , korunmasını sağlar ve halkın bilgisine sunar ,Kültür Bakanlığında çalışması durumunda; kazılarda gözlemci olarak görevlendirilebilir , Korunması gereken kültür ve tabiat varlıklarını saptar ve kaydını tutar , bunlara yönelik koruma ve restorasyonlar konusunda kararlar çıkarılmasını sağlar , Çevresindeki antik kentlerin ( ören yerlerinin ) belirli aralıklarla denetimini yapar ,Müzelerde çalışanlar koleksiyoncuların denetimini yapar” dedi.

 

Yrd. Doç. Dr. Selim Pullu ise Dinar’ın tarihteki yerini anlatarak şunları söyledi, “Dinar’ın bilinen geçmişi M.Ö. 1200 yıllarına kadar iniyor. Yontma Taş Devrinin kalıntı ve mağaralarına rastlanan Dinar’da ilerde yapılabilecek bilimsel bir kazı M.Ö.1200’lerin çok gerilerindeki uygarlık eserlerini gün ışığına çıkaracaktır. 1951-1953’de Dinar’da arkeolojik kazılar yapan, İngiliz Arkeolog James Mellaart da bazı ip uçlarından sonra bu tür kazıları ön görmüştür.

 

“Dinar” (Gelenia) M.Ö.1200-546 arasında Frikya krallığının en gözde şehridir.Her şey Truva savaşına katılan Ahiya Prenslerinden Geleneios’un savaş sonrasında İç Anadoluya gelerek yerleşmesiyle kurulmuş ve bundan dolayı “Gelenia” almıştır..  Gelenia’dan sonra M.Ö.281-288’de bu defa başka bir kumandan Dinar’a annesinin adını koymuş: “APEMEİA”. Osmanlı devrinin son yıllarına kadar süren  APEMEİA adı, 1800’lü yılların sonlarına doğru “GEYİKLER” olmuş, 1860’larda buralara gelen William Martin Leake adında bir İngiliz arkeolog, bir zenginlik ve varlık simgesi olarak GEYİKLER’e “Dinar” adını koymuştur.

 

M.Ö. 150-172 ‘lerde Dinar’da kral 3.Midas vardır. Büyük depremde yerlerden sıcak sular fışkırdığı, evlerin su ve toprak altında kaldığı yıllarda Kral Midas’ın gücüyle suların yer altına çekilmesinden sonra yeni baştan imar edilen Dinar,  sarayları, tapınakları, barajları, ev bahçeleri ve zenginliği ile devrinin Başkenti olmuştur. Kral Midas’dan başka önemli bir isimde menderes nehrinin ismini aldığı MEANDROS’dur

 

M.Ö.546-333’lerde Kral Dara 700 bin kişilik ordusu ile savaşlara giderken Gelenia’ya(Dinar) gelip konaklamış. O zamanın zenginlerinden Pytios adında biri, Kral Dara’ya üzümleri ve dalı altından olan asma dalı armağan etmiştir.

 

 

M.Ö.333-282’de ünlü kumandan Büyük İskender de Dinar’a gelmiş Helen Birliğini kurmuş.Antigigones’i Frikya’ya vali atamış, savaşlar yönetmiş. Antigigones, Mısır, Trakya ve Suriye Krallarına karşı açtığı savaşta yenilmiş, böylece SELEVKOS’lar devri başlamış Geleniada.

 

M.Ö.281-188 arasında A.Soter Dinar’a annesinin adı APAMEİA’yı vermiş. Gelenia’nın bulunduğu yeri beğenmeyip Dinar’ı düzlüğe doğru, Suçıkan sularının yanına, Tekke Tepesinin eteklerine doğru kaydırmış. APAMEİA o dönemin başlıca ticaret merkezlerinden birisi olmuş, hatta küçük Asyanın  Selçuk’tan sonra ikinci büyük şehri durumuna gelmiş.

 

 M.Ö.188’de APAMEİA CİBİTOS antlaşması yapılmış. M.Ö.129-72’ lerde Bergama’nın egemenliği altında kalan APAMEİA, 129’da Pont(Pontus) Krallığının eline geçmiş M.Ö.72’de son bulan Pont’lardan sonra Roma Dönemi’nin sonuna kadar APAMEİA (Dinar) Romalıların yeniden yücelttiği, zenginleştirdiği bir şehir olmuş. Paralar basılmış, paraların üstlerine figürler işlenmiş.

 

1071’de Oğuz Boylarının Anadolu’da Beylikler kurması sonucu APAMEİA şehri Germiyan Oğullarına bağlanmış, 1288 de Germiyanlar Dinar’da yaptıkları bir savaşta yenilmişler.

 

1071-1299’da Dinar’da Selçuklular var. Ve 1800 yıllarına kadar Dinar, belirli belirsiz ufak bir köy olarak yaşamını sürdürmüş.  


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Tarih Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 1. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 2. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 3. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 4. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 5. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 6. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
VİDEO GALERİ
YUKARI