Bugun...Özkal sağlık yüksek okulları hayırlı olsun

Tarih: 26-04-2018 17:06:53 + -


Özkal, “Afyonkarahisarımıza ikinci üniversite, Bolvadin ve Şuhut’a sağlık yüksekokulları hayırlı olsun”


Özkal sağlık yüksek okulları hayırlı olsun

20 Yeni üniversite kurulmasını öngören kanun tasarısının Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonlarında kabul edilmesiyle Afyonkarahisar’a ikinci devlet üniversitesinin ilk adımın atıldığını açıklayan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, gelecek hafta tasarının yasalaşmasıyla kurulacak Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin yanı sıra Bolvadin ve Şuhut’ta Sağlık Meslek Yüksekokulu açılmasının kararının alındığının müjdesini verdi.

 

Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın; Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonlarında kabul edildiğini açıklayan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, tasarıya eklenen 5 yeni üniversitenin birinin Afyonkarahisar’ın ikinci üniversitesi olacağını belirtti. Geçen hafta 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin yasa tasarısına Afyonkarahisar’a ikinci üniversite kurulması da eklendi.

 

Komisyonda muhalefetin itirazları ve tartışmaların ardından kabul edilen önergelerle, 4’ü vakıf 20 yeni üniversite kurulmasına ilişkin teklifin komisyonlarda görüşülerek kabul edildiğini söyleyen Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, “Afyon Kocatepe Üniversitemizden sağlık ile ilgili birimlerin ayrılarak Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulmasını da içeren yasa tasarısı Milli Eğitim Komisyonu, Kültür Komisyonu, Gençlik ve Spor Komisyonlarında kabul edildi. Biri Afyonkarahisarımızın ikinci devlet üniversitesi olacak 20 yeni üniversite kurulmasını öngören yasa tasarısı büyük ihtimalle gelecek hafta içi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşacak.

 

 

Muhalefet; Afyonkarahisarımıza yeni bir üniversite kurulmasını sağlayacak önergede de dahil olmak üzere tüm önergelere itiraz ederek, karşı çıktı. Yeni üniversitelerin kurulmasına karşı çıkan muhalefete karşın; AK Parti grubu olarak ülkemizin eğitim imkanlarını geliştirmeyi, Afyonkarahisar’da üniversite sayımızı ikiye çıkarmaya sağlayan önergeleri sonuna kadar savunduk. İnşallah gelecek hafta içinde yasanın kabul edilmesiyle Afyonkarahisarımızda artık bacasız fabrika olarak gördüğümüz iki devlet üniversitemiz olacak” dedi.

 

BİRER MÜJDE DE BOLVADİN VE ŞUHUT’A

 

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin yanı sıra Bolvadin ve Şuhut İlçelerine de Sağlık Bilimleri Yüksekokulu müjdesi veren AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, Bolvadin ve Şuhut’un birer meslek yüksekokuluna daha kavuşacağını anlattı. Üniversitelerin belli bir büyüklüğe ulaşması sonrası yeni fakülte açılması ile kadro sıkıntıları yaşandığını vurgulayan Milletvekili Özkal, “Afyon Kocatepe Üniversitemiz son 16 yılda muazzam bir büyüme kaydederek 50 bin öğrenci sınırına dayanmıştı.

 

Artık yeni fakülte ve bölümlerin açılması çok kolay olmuyordu. Tasarı ile sağlık ile ilgili bilimler Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden ayrılacak. Hem Afyon Kocatepe Üniversitesi hem de Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi aynı anda hızla büyümeye devam edecek. Bu büyümenin ilk iki meyvesini daha Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin kurulmasıyla birlikte aldık. İkinci üniversitenin kurulmasına ilişkin tasarıyla birlikte Bolvadinimize ve Şuhut İlçelerimize birer sağlık yüksekokulu açılması kararlaştırıldı.

 

Böylece hem Bolvadimiz’de hem Şuhutumuzda meslek yüksek okulumuz ve yüksekokulumuzun ardından birer yüksekokulu daha açılmış olacak. Afyon Kocatepe Üniversitemiz hızla büyümesini sürdürürken, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitemiz özellikle sağlık alanında ihtisaslaşacak. Bir süredir kurulması için çaba harcadığımız ikinci üniversite için başta Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Hocamız olmak üzere tüm Milletvekillerimize hemşerilerim adına şükranlarımı sunuyorum.

 

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi; Afyonkarahisarımıza, Sağlık Meslek Yüksekokullarımız da Bolvadinimize ve Şuhutumuza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 • 2018 yılıen komik videolar
  2018 yılıen komik videolar
 1. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 2. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 3. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 4. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 5. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 6. 2018 yılıen komik videolar
VİDEO GALERİ
YUKARI