Bugun...Piyasayı 10 milyon lira dolandıran çete üyeleri yakalandı

Tarih: 03-03-2020 18:52:16 Güncelleme: 03-03-2020 19:07:16 + -


Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalar tüm hızla devam ediyor.


Piyasayı 10 milyon lira dolandıran çete üyeleri yakalandı

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalar tüm hızla devam ediyor.

 

Alınan ihbarlar ve yapılan operasyonlar neticesinde, şüphelilerin Afyonkarahisar'da canlı hayvan kesim işiyle uğraştıkları, hayvanlarını kestirmek isteyen şahıslara piyasanın üstünde para teklif ettikleri, öğrenildi.

 

Ödemeyi nakit olarak yapacaklarını söyleyerek şahısları ikna ettikleri, kesim için geldiklerinde ise nakitlerinin olmadığını, banka hesaplarına EFT yapacaklarını söylediklerini, ancak hesaplarına paralarını göndermiş gibi göstererek, banka kanalı ile de güven telkin ettikten sonra, mağdurların para hesabımıza geçti diyerekten güvenip, bu şekilde paralarını aldıkları belirlendi.

 

Şüphelilerin yanından ayrıldıkları, ancak şüpheli şahısların banka yolu ile EFT işlemlerini önceden belirlemiş oldukları bir senaryo gereği parayı mağdur hesaplarına göndermiş gibi yaparak hiçbir EFT işlemi yapmaksızın dolandırıcılık eylemlerinde gerçekleştirdiklerini, dolandırıldıklarını anlayıp kendilerine ulaşmak isteyen mağdurları oyalama taktiği ile ikna etmeye çalıştıkları, ikna olmayarak ısrar eden mağdurlara senet verme vaadinde bulunularak, şirket adına imza yetkisi olmayan kişiler tarafından doldurulup imzalanan senetler (sahte senetler) ve bu senetlere gerçek dışı isimler ve T.C. Kimlik Numaraları yazılıp verildiği belirlendi.

 

Bu şekilde oyalama politikasına devam edildiği, verilen senetler günü geldiğinde ödenmediği ve mağdurlar tarafından icraya koyulduğu, ancak bu icraya koyulan senetlerdeki imza benim değil, borç benim değil diyerek bu borçtan kurtulma politikası izlendiği, bir kısım şüphelinin eylemlerinde gerçek kimliklerini gizlemek amacıyla takma isim kullandığı, ayrıca yine şüphelilerin eylemlerinde kendi üzerlerine kayıtlı olmayan yabancı uyruklu şahıslar üzerine kayıtlı olan GSM hatları kullanarak Nitelikli Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik suçlarını işledikleri ortaya çıkarıldı.

 

Bu yöntemle piyasayı 10.000.000,00 TL (On milyon TL) dolandırdığı tespit edilen örgüt üyelerinin yakalanmasına yönelik Emniyet görevlilerince 25/02/2020 günü Afyonkarahisar merkezli Adana, Antalya ve Bursa illerinde eş zamanlı olarak operasyon yapıldı.

 

Yapılan operasyon kapsamında, Afyonkarahisar'da  (8), Antalya'da (3), Bursa'da (l) ve Adana'da(1) şüpheli şahıs olmak üzere toplam (13) şüpheli şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, şahısların kurmuş oldukları paravan şirketlere ait 3 adet iş yeri reklam panosu, 2 adet kurusıkı tabanca, 3 adet ruhsatsız av tüfeği, çeşitli çap ve miktarlarda tabanca fişeği, çek, senet, ambar fişi, şirket kaşesi, 4 adet sahte araç plakası ve çok sayıda şirketlere ait evraklar ele geçirildi.

 

Operasyon kapsamında, Afyonkarahisar, Antalya, Bursa ve Adana'da olmak üzere toplam (13) şüpheli şahıs gözaltına alındı, (2) şahıs ifadelerinin alınmasına müteakip şubeden salıverildi, gözaltında bulunan (11) şüpheli şahsın sorgu ve ifadelerinin tamamlanmasına müteakip 28/02/2020 günü Adli mercilere sevk edildi, çıkarıldıkları mahkemece, (l) şüpheli şahıs mahkemece serbest bırakıldı, (3) şüpheli şahıs Adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı ve (7) şüpheli şahıs Tutuklanarak  kapalı ceza evine teslim edildi.HABER VİDEOSUFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Asayiş Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI