Bugun...Psikolojik olarak güçlü hissetmek

Tarih: 03-01-2019 20:24:25 Güncelleme: 03-01-2019 20:50:25 + -


Fuar hastanesi psikoloji doktoru Ekrem Hasbek psikoloji ile ilgili olarak bilgiler verdi.


Psikolojik olarak güçlü hissetmek

Fuar hastanesi psikoloji doktoru Ekrem Hasbek psikoloji ile ilgili olarak bilgiler verdi.

 

Hasbek verdiği bilgilerde şu konulara değindi.

 

PSİKOLOJİK OLARAK GÜÇLÜ HİSSETMEK;

 

Şikayet etmeyi bırakın: Ailenize, arkadaşlarınıza, eşinize ve iştekilere sürekli birilerini veya bir durumu şikayet etmek sizi çözüme değil probleme odaklar. Enerjinizi problemi tekrar tekrar anlatıp sempati toplamaya değil, çözmeye verin. Sürekli şikayet sadece durumu değil durum karşısında kontrol edemediğinizi gösterir.

Hislerinizin sorumluluğunu alın: Moralinizi, nasıl hissettiğinizi, başka insanların davranışlarının belirlemesine izin vermeyin. Arkadaşınız sizi gittiği yere davet etmediği için kötü hissediyor ya da eşinizin annesi sizi eleştirdiğinde küplere biniyorsanız bu onların sizin üzerinizde güç sahibi olduğunu gösterir. Başkalarının düşünce ve davranışlarını kontrol edemezsiniz. Ama kendi hislerinizi kontrol ederek zarar görmemeyi başarabilirsiniz.

Sağlıklı sınırlar çizin: Yersiz suçluluk hislerine kapılmak ne istediğinizi neye ihtiyacınız olduğunu söylemek yerine susmak, sürekli fedakarlık yapmak ya da saldırganlaşarak kırıldığınızı saklamaya çalışmak gibi davranışların hepsi gücünüzden vazgeçtiğinizi gösterir.

 

Eğer fedakarlık yapacaksanız bunu başkaları sizi zorladığı, başka şans bırakmadığı için değil kendi seçiminiz olduğu için yapın. Duygusal ve fiziksel sınırlarınızı sağlıklı çizerseniz enerjinizi fazla çaba göstermeden yukarıda tutabilirsiniz.

 

Kurban psikolojisine girmeyin: İşim için şunu feda ettim, eşim için bunu yapmak zorunda kaldım, arkadaşlarıma ayıp olmasın diye evet demek zorunda kaldım gibi sürekli dram yaşayan bir kurban rolü üstlendiğinizi işaret ediyor olabilir. Verdiğiniz kararların istemediğiniz bazı sonuçları olabilir ama kararı sahiplenerek çıkış yolları aramak da sizin elinizdedir.

Affedin: Sizi kıran veya haksızlık eden birine karşı taşıdığınız öfke diğer kişiyi değil sizi cezalandırır. Size yanlış yapan birini düşünerek harcadığınız zamanı aslında kendinizden çaldığınızı unutmayın. Gücünüzü geri almanın en iyi yolu karşınızdakini affetmektir. Affetmek karşınızdakinin yaptıklarının kabul edilebilir olduğu anlamına gelmez. Hayatınıza tekrar girebileceği anlamına da gelmez. Affetmek karşınızdakinin davranışlarının sizinle değil kendi kapasitesi ile ilgili olduğunu fark edip size zarar veren öfkeyi içinizden atmaktır.

Değerinizi başkalarının ne düşündüğü değil siz belirleyin: Eğer kendi doğrularınız net değilse başkalarının düşünceleri sizi kolayca etkiler. Unutmayın ki herkes hayatı kendi süzgecinden geçirir ve pek çok farklı önyargı ile karşılaşabilirsiniz. Önemli olan inandığınız, doğru bildiklerinizle tutarlı yaşamanızdır. Eğer değerinizi başkalarının sizinle ilgili olumlu izlenimleri belirliyorsa hayatınız sürekli birilerini memnun etmekle geçer. Herkesin sizi sevmesi gerekmez. Tabi ki yapıcı eleştirilere kulak verin ve değerlendirin ama kendinizi asla başka birinin hakkınızda düşündüklerinden değer biçmeyin.

Farklı olmaktan korkmayın: Özgüven eksikliği ve sosyal kaygılar çoğunluğa uyum sağlamak için farklılıklarınızı yok edip başkalarına benzemeye çalışmanıza yol açabilir. Ancak çoğunluğa uyum sağlamak için kendinizi gizlemeye çalışmak aslında enerjinizi tüketir ve gizlenerek mutlu olmak zordur. Vaktinizi ve enerjinizi sizi farklı olduğunuz için eleştiren ve dışlayanlara değil olduğunuz gibi kabul eden ve seven, farklılığınızla dünyaya renk kattığınız için değerinizi bilen insanlara saklayın.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 1. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 2. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 3. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 4. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 5. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 6. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
VİDEO GALERİ
YUKARI