Bugun...Sebzeci esnafı haksız dağılıma tepki gösterdi

Tarih: 12-03-2018 16:48:23 + -


Afyonkarahisar Belediyesi, Ataköy kapalı semt pazarını faaliyete geçirdi. Bu gün pazar esnafı kapalı pazar yerinde tezgah açtı. Fakat sebzeciler tezgah açmadı. Sebebi ise çok ayıda sebzecinin magdur edildiği söylentiler arasında.


Sebzeci esnafı haksız dağılıma tepki gösterdi

Çok sayıda sebzeci esnafı bu gün Pazar yerinde toplandı ve tepki olarak bu gün tezgahlarını açmadı. Sebebi ise Afyonkarahisar Belediyesinin adaletsizce yer dağılımı yapmasını, öne süren sebzeci ve meyveci esnafı yer dağılımının elbise ve giyimcilere 7 şer metre kendilerine ise bu alandan 5 er metre yer verildiğini öne sürerek verilen alanların yeterli gelmediğini ve üstelik, pazarın en arka bölümünden yer verildiğini, verilen yerlerin çoğunun şahıslara ait olduğunu ve arsa sahiplerinin ise burada ben tezgah açtırmam dediği ve bu nedenle, tezgahlarını açamadıklarını ifade etti.

 

Pazar alanında sebzecilere verilen alanın yetersiz olduğunu savunan çok sayıda sebzeci esnafı bizler gıda işi ile uğraşıyoruz bizim kapalı alanda olmamız gerekirken sizlerinde gördüğü gibi bu alan yüze yetmiş, plastik ürün satan ve giyim eşyası satanlara verilmiş adaletsizlik bu diyerek tepkilerini dile getirdiler. Sebzeciler odası Başkanı Veysel Gök ise konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi;

 

“ Bilindiği üzere ilimizde faaliyet gözteren ve en çok üyenin sahip olduğu,yönetmelik hükümlerine göre Pazar yerlerinde yer tahsisi ile ilgili, muhatab alınacak tek meslek kuruluşu, Afyonkarahjisar sebze ve Meyveciler Esnaf Odasıdır.

 

 Yeni faaliyete açılmaya çalışılan, Ataköy semt Pazar yerinde,tahsis edilen alanlarınyönetmelikte belirtilen serbest rekabet şartlarına uymadığı,tüketicilerin hak ve menfaetlerinin gözetilmeden yer tahsislerinin yapıldığı tespit edilerek, konu ile ilgili  hususunda oda ve üyelerimiz,olarak, yer tahsisinin tekrar yapılması Afyonkarahisar Belediyesine defalarca sözlü başvuruda bulunmamıza rağmen,çabalarımız sonuçsuz kalmıştır.Sebze ve meyve satan esnaflarımız için, Pazar yerinin arka tarafına tahsis edilen alanlar diğer meslek gruplarına tahsis edilen alanlardan daha küçük, hem de caddeye ulaşımı son derece güçleştirmekte aynı zamanda müşterilerimizinde sıkıntı yaşaması kaçınılmaz durumdadır.

 

 Kısa bir çalışma yapıldığında Harbiş semtinde yapılan, yer dağılımlarınında sıkıntılı olduğu, hem esnaflarımızın hemde müşterilerimizin giriş ve çıkışlarında sıkıntı yaşandığı gözlemlenmiştir. Odamız ve üyelerimizin görüşü alınmadan, yapılan  bu haksız yer tahsisinin, yeniden gözden geçirilmesi hususunda oda olarak yapılan girişimlerde tarafımıza, hiç bir söz hakkı verilmemiş  Pazar yerine tezgah açacaksanız açın,açmayacaksanız dışardan esnaf getirteceğim şeklndeki tehditkar sözler sarf edilmiş, esnaflarımızı birbirine düşürücü belediye ilanları verilerek yeri olan yada olmayan herkese yer verileceğinin bildirildiği kayıtlarımızda mevcuttur.

 

Daha önce yapılan Pazar yeri dağılımlarında,hakkı olmayan birçok kişiye yer tahsisi yapılarak bazı kişilere büyük rantlar sağlandığı konusu esnaflar arasında konuşulmakta, yapılan bu haksız uygulama pazarcı esnafımıza büyük zararlar vermektedir.Afyonkarahisar Belediyesi Pazar yeri yönetmeliği incelendiğinde,hali hazırda yapılmaya çalışılan ve daha önce yapılanbir çok uygulamanın yönetmeliğe aykırı olduğu esnaflarımız arasında bulunan birlik ve beraberlik duygularına zrar verdiği açıkça görülecektir. Bu durum Anayasamızın eşitlik ilkesine uymamaktadır. Yapılan Bu haksız uygulamanın sonlandırılması esnaflarımızın hak ve menfaatlerinin korunması adına her türlü yasal girişimi yapacağımızı bildirir kamuoyuna saygıyla arz ederiz” Dedi. Kadınana


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Afyon Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 1. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 2. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 3. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 4. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 5. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 6. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
VİDEO GALERİ
YUKARI