Bugun...Şoförlere güvenli ve ekonomik sürüş eğitimi verildi

Tarih: 13-08-2018 23:39:49 + -


YÜNTAŞ,GÜSEM ve ANADOLU ISUZU işbirliği ile toplu taşıma şoförlerine uygulamalı ve teorik olarak güvenli ve ekonomik sürüş eğitimi verildi.


Şoförlere güvenli ve ekonomik sürüş eğitimi verildi

Yüntaş A.Ş Otobüs İşletmesi, şoförlere yönelik olarak eğitimlere tüm hızıyla devam ediyor.YÜNTAŞ A.Ş.,Güvenli Sürücülük Eğitim Merkezi (GÜSEM) ve ANADOLU ISUZU İşbirliği ile toplu taşıma şoförlerine uygulamalı ve teorik olarak güvenli ve ekonomik sürüş teknikleri eğitimleri verildi.

 

Günlerinin büyük bir bölümünü trafikte geçiren Yüntaş Otobüs İşletmesi şoförlerine, Güvenli Sürücülük Eğitim Merkezi (GÜSEM) Firma Eğitmeni Yener Gülünay ve Yardımcı Eğitmen Yiğit Demiroğlu tarafından 1 gün süren ; “Güvenli sürüş tekniklerinin temel esasları,  yol ve çevre ile ilgili dikkatli sürüş,  hava ve yol şartları, kontrol dışı faktörler, taşıt güvenlik sistemleri ve kullanımları, trafikte takip ve durma mesafeleri, emniyet kemeri kullanımının önemi” gibi konularda bilgi verildi.

 

EĞİTİM SONUNDA %26 YAKIT TÜKETİMİ SAĞLANDI

 

Göreve başlamadan önce birçok zorlu testten geçirilen şoförlerin, mesleki yeterliliklerini artıracak eğitimlere tabi tutulduğunu kaydeden yetkililer, yeni başlayanlar ile halen görev yapan şoförlere, konusunun uzmanları tarafından güvenli sürüş, otobüs kullanımı ve otobüslerle ilgili teknik bilgileri içeren teorik ve pratik eğitimler verildiğini belirtildi. Eğitimde YÜNTAŞ A.Ş.filosuna katılan Isuzu Novociti Life otobüs kullanıldı. Otobüsün motoruna yakıt tüketimini hassas ölçen ve sürücülerin tüketimini rapor olarak veren bir yakıt ölçüm cihazı monte edildi. İlk olarak rasgele belirlenen 6 şoför,  10 durak noktası arasında bulunan 5,9 km uzunluğundaki bir güzergahta araç kullandılar.

Yakıt tasarrufunun nasıl yapılması gerektiği ve şoförlerin fazla tüketime yol açan önemli hatalarının anlatıldığı seminere toplam 40 şoför katıldı. Sonrasında aynı şoförler bir kez daha direksiyon başına geçerek öğrendikleri sürüş tekniklerini uygulamaya çalıştılar. Eğitim sonunda ortalama %26 oranında yakıt tasarrufu yapıldığı görüldü. Sürücülerin yanlış alışkanlıklarını değiştirmelerini sağlayan bu etkin eğitim sayesinde aynı zamanda trafik kazalarına karışma riski azaldığı gibi, çevreyi daha az kirletecek şekilde araç kullanılması sağlanıyor.

 

Gün boyu süren eğitimler boyunca toplu taşıma şoförlerine, araçların nasıl daha güvenli ve verimli kullanılacakları anlatıldı. Toplu taşımada yakıt maliyetini azaltarak, kârlılıklarını arttırmak, az yakıt harcayarak daha uzun yol kat etmek,  daha az sera gazı salınımı sağlamak ve çevreye saygılı olmak, güvenli sürüş sağlamak  gibi konularda verimli sürüş eğitimi verildi. Günde 300 km kat eden bir şoförün, verimli sürüş tekniklerini uygulayarak bir yılda 57 bin TL tasarruf edebildiği, yıllık toplam 1 milyon TL civarında daha az yakıt harcayacağı hesaplandı.

 

Katılımcılar, eğitimin çok faydalı olduğunu, Isuzu NovocitiLife’ı artık daha bilinçli kullanacaklarını belirttiler. Eğitimin son aşamasında ise alınan raporlar doğrultusunda, verimli sürüş teknikleriyle yakıttan ne kadar kar elde ettiklerini ve bu karların yıllık kat ettikleri mesafe ile orantılandığında, ne kadar karlı olabileceklerinin gösterildi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 1. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 2. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 3. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 4. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 5. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 6. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
VİDEO GALERİ
YUKARI