Bugun...Sosyal İlişkiler ve Şefkât: 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü

Tarih: 11-09-2018 22:22:06 + -


Afyonkarahisar İlSağlık Müdürü Uzman Doktor Serhat Korkmaz, 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme günü ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.


Sosyal İlişkiler ve Şefkât: 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü

Afyonkarahisar İlSağlık Müdürü Uzman Doktor Serhat Korkmaz, 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme günü ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.
 
Korkmaz yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullansdı;
 
 
"İntihar, günümüzde her 40 saniyede 1 kişinin ölümü ile sonuçlanan, her yıl 1 milyon kişinin yaşamını yitirdiği ve yakın çevrelerini de düşünürsek 100 milyonu aşkın insanın etkilendiği acı bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
 
Böylesi bir tablo ve travmatik sonuçlarla bizleri karşısına alan intihar gerçekliğine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak adına Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası İntiharı Önleme Derneği ortak bir girişimde bulunarak her yılın 10 Eylül gününü “Dünya İntiharı Önleme Günü” olarak ilan etmiştir.
 
 
İçinde bulunduğumuz yaşam tarzı bizleri her geçen gün daha da yalnızlaştırıyor. Bir arada olmalı, birbirimizin dertlerini dinlemeli, toplumdaki her rolümüz için yani komşu, çalışan, işveren, çocuk, anne baba, öğretmen gibi her durum için, çevremizle ilişkilerimizi canlı tutmalı, eğer çevremizde sıkıntı yaşayanlar varsa da onlara karşı şefkatle yaklaşabilmeliyiz. Bu tür bir sosyal bağ kurulması, toplum içinde intiharı önlemede ilk aşamadır.
 
 
Öte yandan, intihar hakkında genel bir bilgiye sahip olmak, intiharın belirtilerini, intihara meyilli kişilerin davranışlarını bilerek bunları gözlemlemek de intiharın önlenmesinde bize büyük bir yardım sağlayacaktır. 
 
 
Herhangi bir yakınımız, ölmek istediğinden ya da acılarından kurtulma arzularından bahsediyorsa; internetten veya çevresinden silah, ilaç vs. gibi intihar araçlarını araştırıyorsa; değerli eşyalarını dağıtıyor, vasiyet hazırlıyor veya çevresindekilerle vedalaşıyorsa; kendi içine çekiliyor veya kendini tecrit ediyorsa başkalarına ya da hayata yük olmaya başladığından bahsediyorsa; öfkeli davranışlar sergiliyor veya intikam duygularından bahsediyorsa; umutsuzluktan veya yaşamak için bir sebebi olmadığından bahsediyorsa; sonuçlarını hesap etmeden canını tehlikeye atıyorsa; alkol ya da madde kullanımında artış varsa intihar riski taşıyor olabileceğini lütfen ihmal etmeyelim.
 
 
Böyle bir durumda, yakınımızla konuşalım, ön yargısız ve hüküm vermeden, sadece dinleyip anlamaya çalışarak kendine zarar verme niyetinin olup olmadığını öğrenelim; umutsuzluk yerine umut, ilgisizlik ve sevgisizlik yerine de ilgi ve sevgi vermeye çalışalım. Çünkü çoğu zaman, intihara meyilli olan kişiler sadece, kendilerine müdahalede bulunacak birisinin olmasını beklerler.
 
 
Yani toplumda benimsenen “Bir kişi kendini öldürmeyi gerçekten istiyorsa onu kimse engelleyemez” şeklindeki bilgi yanlıştır. Çünkü intihar eden insanlar çoğunlukla ölmeyi değil, sahip oldukları hayatı yaşamak istememektedirler. Amaçları, yaşadıkları derin acıya son vermektir. Ayrıca depresyondaki bir kişinin duygusal durumunda düzelme olursa intihar riski azalır, şeklindeki bilgi de yanlıştır. Çünkü depresif hastalar çoğunlukla canlılıkları ve enerji düzeyleri artmaya başladıktan sonra intihar ederler. İyi hissettiklerinde intihar etmek için güç bulurlar. İntihara kesin karar vermiş olduklarında da dışarıdan daha sakin ve iyi görünebilirler. 
 
 
Yanlış bilinen diğer konu da intihardan bahseden kişinin bunu yapamayacağı, bunu sadece dikkat çekmeye çalıştığı için yaptığını düşünmektir. Oysa kendi hayatına son veren kişilerin yaklaşık %80’i daha önceden çevresindeki kişilere niyetlerinden bahsetmişlerdir. Bir kişi intihar hakkında konuştuğunda mutlaka ciddiye alınmalıdır.
 
 
İntiharı önlemede sıkı sosyal ilişki bağları ve birbirimize karşı sabır ve sevgiyle yaklaşım, ilk çare olarak önümüzde duruyor. Bunun yanında ileri seviyelerdeki intihar duygusu için psikologlarımıza ve psikiyatri uzmanlarımıza çekinmeden başvurulması gerekir.
 
 
Hayatın güzelliklerini fark edelim, çevremizle de bu güzellikleri sevgi ve şefkatle paylaşalım." dedi.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 1. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 2. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 3. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 4. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 5. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 6. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
VİDEO GALERİ
YUKARI