Bugun...Sülümenli de oda kültürüne önem veriliyor

Tarih: 25-01-2019 21:10:13 Güncelleme: 25-01-2019 21:16:13 + -


Odalarda yapılan sohbetler, yenilen yemekler, anlatılan masallar, oynanan orta oyunlarının da tadı bir başka oluyor.


Sülümenli de oda kültürüne önem veriliyor

Odalarda yapılan sohbetler, yenilen yemekler, anlatılan masallar, oynanan orta oyunlarının da tadı bir başka oluyor.

 

Haber ekibimiz Afyonkarahisar’ın merkeze bağlı Sülümenli beldesinde, Zafer mahallesi, Ayanlar sokakta bulunan, Ayanlar’ın odasında düzenlenen eğlence kültürünü sizlerle buluşturdu.

 

Bu arada Sülümenli’de 62 odanın olduğunu öğrendik, bunlardan 57 sinin aktif bir şekilde sobalarının yandığını,  düzenli olarak her vakitte, kış aylarında o odalarda toplanıldığını öğrendik. Bu hakikaten kayde değer bir durum. Sülümenli’de, Zafer mahallaesinde, Ayanlar sokakta, Ayanların odadayız.  Kamil Gündoğan tarafından organize edilen programda neler yoktu ki.

 

Gencinden yaşlısına, bu kültüre sahip çıkma adına Zafer mahallesinde bulunan, kimler varsa odaya akın etti. Önce odada toplanan misafirlere etli pilav, kuru fasulye, çorba,  bamya yemeği ve Osmanlı şerbeti ikram edildi. Ardından çaylar içildi, çayların ardından sa çerezler yendi, soğuk içecekler içildi. Daha sonra müzik eşliğinde işi bilen usta eller tarafından pişmaniye yani tel helva çekildi.

 

Bizler de oda da bulunan çok sayıda vatandaşa mikrofon uzattık, onların oda kültürü ile alakalı olarak duygularına ve düşüncelerine ortak olduk.  Kimisi gençlik yıllarına gitti, kimi de artık günümüzde oda kültürüne, gençlerin eskisi kadar rağbet göstermediğinden yakındı.

 

Ama ortak payda ise, oda kültürünün yaşatılmasından yana idi. Akşam saalerinde başlayan bu güzel program, gecenin yarısına kadar sohbetler ve söyleşiler eşliğinde devam etti. Geceye damga vuran olay ise çekilen tel helva idi.

HABER: İSMAİL ÖGEDAY    KAMERA : AHMET UÇMAK

İşte o güzel görüntüler ile sizleri başbaşa bırakıyoruz:  VİDEO HABERDE..!!HABER VİDEOSU