Bugun...“Torba yasayla OHAL uygulaması devam ediyor”

Tarih: 24-07-2018 19:08:20 + -


Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Mecliste AKP’nin bazı Kanun ve Kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair teklifi ile ülkemizdeki en temel konulardan biri olan güvenliğinde de torba yasaya sokulduğunu söyledi.


“Torba yasayla OHAL uygulaması devam ediyor”

Köksal,  “Teklifin 23.maddesi ile aynı OHAL döneminde olduğu gibi idari kararlarla ihraçların devam etmesi sağlanacaktır. Dolayısıyla OHAL uygulaması kalkmış değildir” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Mecliste görüşülmekte olan AKP’nin bazı Kanun ve Kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair 1. sıra sayılı Kanun Teklifi ile ne yazık ki ülkemizdeki en temel konulardan biri olan güvenliğinde de torba yasaya sokulduğunu belirterek,  “Bu torba yasa tasarısı OHAL koşullarını 3 yıl kalıcı hale getirmeyi amaçlamaktadır.” dedi.

 

VALİLER SIKIYÖNETİM KOMUTANI YERİNE KONULUYOR

 

Teklifle Valilerin Sıkıyönetim Komutanı yerine konulduğunu kaydeden Milletvekili Köksal, “Bu değişiklikle Valilere, kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlerde giriş ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilme belirli yerlerde ve saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilme veya kısıtlama ve ruhsatlıda olsa her çeşit silah ve merminin taşınması ve naklini yasaklayabilme yetkisi veriyor.

 

Söz konusu yetki Anayasanın kişi hürriyetini,  güvenliğini, yerleşme ve seyahat hürriyetini düzenleyen maddelerine aykırılık teşkil etmektedir.OHAL veya Sıkıyönetim olmadığı halde Valilere yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, seyahat özürlüğü, mahkemeye erişim hakkı, eğitim hakkı gibi hakların ihlaline yol açabilecek böylesine geniş yetkiler verilmesi hukuka aykırıdır. Valiler bu teklifle adeta Sıkıyönetim Komutanı yerine konulmuştur. Teklifle 48 saatlik gözaltına tabi dosyalarda gözaltı süresi 6 güne, toplu işlenen suçlarda ise 12 güne kadar uzatabiliyor.” ifadelerini kullandı.

 

BAŞLI BAŞINA HAK İHLALİ VE MAĞDURİYET

 

Milletvekili Köksal açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

 

“Teklifte; OHAL İşlemini İnceleme Komisyonu tarafından başvurusu kabul edilenlerin işlerine geri dönüş düzenlenmektedir. Kamudan ihraç edilen ihraç kararı geri alınan kişilerin, eski pozisyonlarının dışında başka kadro ve pozisyona atanabilmelerinin yolunu açan bu değişiklik, bu kişilerin mali ve sosyal haklarını faiziyle alabilmesiyle maddi ve manevi tazminat taleplerinde önünü kesmektedir. Bu teklifle suçsuzluğu kanıtlanan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi bir yana bu kişilerin yeni mağduriyetler yaşamasının önü açılmaktadır.

 

 

Yine bu teklifle mahkemece veya OHAL İnceleme Komisyonu tarafından göreve iade kararı verilen Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ile Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı emniyet sınıfına mensup olanların eski kadro, rütbe, unvanlarına atanmalarıyla ilgili inisiyatif ilgili Bakanın takdirine bırakılmıştır. Diğer bir deyişle bu kişiler araştırma merkezleri bünyesinde farklı illere gönderilebilecektir. Bu da başlı başına bir hak ihlali ve mağduriyettir. “

 

PARTİ DEVLETİ DÜZENİ İNŞA ETMEYE HİZMET EDECEK

 

“Teklifin 23.maddesi ile aynı OHAL döneminde olduğu gibi idari kararlarla ihraçların devam etmesi sağlanacaktır.” diyen Köksal, “Dolayısıyla OHAL uygulaması kalkmış değildir. Teklifte yer alan kamu görevlilerine ilişkin hükümler, Cumhurbaşkanının Partisinin Sempatizanı olmayan tüm kamu görevlilerinin tasfiyesine imkan sağlayarak adeta Parti Devleti düzenini inşa etmeye hizmet edecektir.” şeklinde konuştu.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 • 2018 yılıen komik videolar
  2018 yılıen komik videolar
 1. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 2. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 3. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 4. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 5. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 6. 2018 yılıen komik videolar
VİDEO GALERİ
YUKARI