Bugun...Türk tarihi sempozyumuna Bakan Eroğlu da katıldı

Tarih: 19-10-2017 18:08:00 + -


Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen 1.Türk Tarihi Sempozyumu Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyelerinin katılımı ile Korel Termal Otel’de başladı.


Türk tarihi sempozyumuna Bakan Eroğlu da katıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen 1.Türk Tarihi Sempozyumu Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyelerinin katılımı ile Korel Termal Otel’de başladı.
 
 
 
1.Türk Tarihi Sempozyumu’nun açılışına Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Mustafa Solak, İl Müdürleri ve öğrenciler katıldı.
 
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş’ın Sempozyumla ilgili bilgi vermesinin ardından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman kısa bir konuşma yaptı.
 
 
Sempozyumda söz alan Vali Mustafa Tutulmaz; “İlimiz her geçen gün bu tür kongrelerin merkezi olma yolundadır. Geçen hafta Bolvadin İlçemizde bir sempozyumumuz vardı, bugün buradayız Yarın da yine üniversitemizin Türk Dili ile ilgili bir çalıştayı var. Bu tür etkinlikler ilimizin tanıtımına ve gelişmesine de büyük katkı sağlıyor. Tarih tekerrürdür derler, ders aldığımız zamanda tekerrür etmeyeceğini söylerler. Bu geçmişten beri de bu şekilde kabul edilmiştir. Bizim bu tür sempozyumlar ile işte tekerrür etmeyecek tedbirleri alabilmemize vesile olacak sonuçlarla bu sempozyumlardan çıkmayı arzu ve ümit ediyoruz.
 
 
 
İlimizin zenginliğinin, ilimizin kalkınmasının tarihle yakından bağlantılı olduğunu biliyorum. Çünkü bugün son devletimizin temelleri bir şekilde ilimiz sınırlarında atılmıştır. Şu anda içinde bulunduğumuz topraklarda büyük savaşlar olmuş ve ülkemizin Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli bu topraklarda atılmıştır. Bunun bilinci içerisinde olmamız lazım. Türkiye'nin sadece bir Türkiye olmadığını bilmemiz lazım. Devlet aklını, devlet anlayışını devlet düşüncesini her zaman iyi bir şekilde uygulamanız lazım. Her devlette kurallar var. Ancak iyi işleyen devletler, kurallara uyan devletlerdir. Az önce değerli hocamız 15 Temmuz’un devletin bir yönüyle iyi çalışmamasının bir sonucu olarak ortaya çıktığını ifade etti. Ben aynı zamanda şunu diyorum.
 
 
15 Temmuz darbe girişimini çok kısa sürede atlatmanızda yine aslında devletimizin iyi çalışmasının bir sonucudur. Batı ülkelerinde bizim gibi bir sıkıntıyı ve problemleri Cuma günü yaşadıktan sonra Pazartesi günü hiçbir şey olmamış gibi kamu kurumlarının çalışıyor olması devletimizin aslında tarihten beri gelen gücünün bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Devletimize sahip çıkarak güçlü olmamız lazım. Bunun yolu da hepimizin görevimizi en iyi şekilde yapmamızdan geçmektedir. Bu sempozyumun ilimizde hazırlanmasına vesile olan değerli Bakanımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bütün katılımcılara da ilimize geldikleri için hoş geldiniz diyorum. İnşallah bu sempozyum ilimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olur. Hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
 
 
 
Programda son konuşmayı yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Böyle güzel bir günde, gurur duyduğum bir günde sizleri hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. Hoş geldiniz, safalar getirdiniz. Değerli dostlar esasen bugün önemli bir gündür. Bugün 1. Türk Tarihi Sempozyumunu başlatıyorum. Ben bu sempozyumun hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Türklerde devlet çok önemlidir. Devlet olmadan Türk milleti yaşayamaz. Sempozyumun ana temasını Türklerde Devlet olması teklif edildi. Tabii gerçekten burada çok kıymetli hocalarımız var. Ben şunu arzu ediyorum. Bu tür sempozyumlar değişik temaları ile birlikte 3 yılda bir devam etsin. Bakanlığımıza bağlı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü var.
 
 
 
İçerisinde bulunduğumuz bölge şehit kanlarıyla yoğrulmuş bir bölgedir. Bildiğiniz üzere Aziz Atatürk ve silah arkadaşları Akşehir'den gelerek karargahı öncelikle Kocatepe'ye taşınmış, 26 Ağustos sabahı bildiğiniz üzere ordularımız saldırıya geçmiş ve sonuçta 9 Eylül'de düşman denize dökülmüştür. İşte burası şehit kanlarıyla sulanmış ve cumhuriyetin kurulduğu topraklardır. Geçmişimize bakarsak burada Anadolu'nun Türklere açılmasında da önemli ve büyük zaferler elde edilmiştir. Bu bakımdan bu sempozyumun ilimizde yapılmasına karar verdik. Değerli misafirler Afyon'un tarihiyle, lezzetiyle, termal turizmiyle, birtakım tabiat güzellikleriyle muhteşem bir yerdir. Yolların kesiştiği kavşakta sizleri burada bizim memleketimize görmek hepimizi mutlu etti. Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi hiç kimse bozamaz. 15 Temmuz'da bütün millet bunu gösterdi.
 
 
15 Temmuz milletimizin sadece kendi tarihine değil, dünya tarihinde yazdığı ve kahramanlık destanıdır.  Büyük Taarruzun başladığı Zafer yolunu inşa ettik, Kahraman ordumuzun yürüdüğü ve Kocatepe’ye çıkılan Zafer Yolunda biz her yıl 25 Ağustos gecesinde atalarımızın hatırasını canlandırmak amacıyla yürüyoruz. Bu bölge tamamen milli parklar bölgesidir. Bu bölgedeki bütün Şehitlikleri ve Abideleri tamamladık. Ben tarihçileri çok seviyorum. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra bir de tarih bölümünü bitirdim. Bundan sonraki sempozyumun tarihinin en az iki sene önceden ilan edilmesi lazım. Araştırmacılar ona göre araştırsınlar. Sempozyumumuzun hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum.” dedi.
 
 
 
Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Mustafa Tutulmaz ve diğer protokol üyeleri tarafından, "Osmanlı Fermanlar ve Beratlar" sergisinin açılışı yapıldı.
 
 
 
Osmanlı Fermanlar ve Beratlar sergisinin açılışı sonrasında toplamda 7 oturumda gerçekleşecek olan 1. Türk Tarihi Sempozyumu’nun “Devletin Teorik Altyapısı” konulu 1. oturumu, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun başkanlığında gerçekleşti.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Tarih Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 1. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 2. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 3. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 4. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 5. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 6. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
VİDEO GALERİ
YUKARI