Bugun...Türk yemekleri uzmanı Soysal'dan ziyaret

Tarih: 23-01-2020 00:36:49 + -


Ekranların tanındık simalarından Yemek Uzmanı, TV programcısı ve Yazar Sahrap Soysal, Gazeteci, Yazar Gurme Ahmet Örs ve organizatör Hatice Kumalar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e nezaket ziyaretinde bulundu. ​


Türk yemekleri uzmanı Soysal'dan ziyaret

Ekranların tanındık simalarından Yemek Uzmanı, TV programcısı ve Yazar Sahrap Soysal, Gazeteci, Yazar Gurme Ahmet Örs ve organizatör Hatice Kumalar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e nezaket ziyaretinde bulundu.

 

TÜRK YEMEKLERİ UZMANI SAHRAP SOYSAL’DAN ZİYARET

 

Türk Yemekleri Uzmanı ve Yazar Sahrap Soysal Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek'i ziyaret etti. Sahrap Soysal, Afyonkarahisar'ın Gastronomi alanında 2019 UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil olmasının mutluluk verici bir gelişme olduğunu ifade etti.               

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’ın 2019 Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına girmesi konusunda gelinen süreç hakkında bilgi verdi.

 

“TÜRKİYE’DE 3, DÜNYADA 36 ŞEHİRDEN BİRİYİZ”

 

Şehrimizin Türkiye’de 3, Dünyada ise 36 Şehirden birisi olma şerefine nail olduğunu ifade eden Başkan Zeybek; “Şehrimiz artık yöresel lezzetleriyle tüm dünyanın kabul ettiği tescilli bir il olduğunu İfade ederek bu süreçle birlikte ilimizin yöresel lezzetlerinin daha da ön planda olacağını söyledi.  Başkan Zeybek; “Afyonkarahisarımız mutfağında et ve sebze yemekleri, hamur işleri, kahvaltısı ve tatlılarıyla 99 çeşit geleneksel lezzetin bulunduğu zengin bir menüye sahiptir. Coğrafi işaretli ürünlere bakıldığında ise, sucuk, pastırma, bayat kilimi, mermer, kaymak, vişne, Patatesli ev ekmeği ve kaymaklı ekmek kadayıfı bulunmaktadır. Coğrafi işaret alınması gereken birçok ürün için de çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.  

 

"UNESCO’YA KATILMAK VE KABUL EDİLMEK ÇOK ZOR BİR İŞTİR"

 

Afyonkarahisar’ın gastronomi alanında tescillenmesinin şehrin tanıtımına itici bir güç vereceğini kaydeden Türk Yemekleri Uzmanı ve Yazar Sahrap Soysal ise “Afyonkarahisar’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na kabul edildiğini öğrendiğimde önce çok şaşırdım. Afyonkarahisar’ı yakından tanıyor, lezzetleri yine yakından biliyoruz.  UNESCO’ya katılmak ve kabul edilmek çok zor bir iştir. Afyonkarahisar’’da iki gün boyunca çeşitli temaslarımız olacak. Ne gibi planları olduğunu göreceğiz. Bizler yemek yazarı olarak nasıl bir katkı sunabiliriz bu konulara ilişkin görüş alışverişlerimiz olacak. Afyonkarahisar UNESCO tescilli şehir olmasıyla adeta taçlandırıldı.

 

En çok sevdiğimiz lezzetlerinizin başında sucuk, kaymaklı lokum, ekmek kadayıfı Patlıcan böreğiniz çullama köftenizi biliyoruz. Göce çorbanız, kabak tatlınız, çok güzel, bunları yazacağız, anlatacağız. Çok önemli bir işi kopardınız. Hiç aklımızdan geçmeyen bir şey. Dünyada kültürel miras olarak kabul edilen mutfak ve gelenekler konusunda yaratıcı ağ şehirlerine dahil oldunuz. Bunu ilk Gaziantep yaptı, sonra Hatay… Darısı diğer şehirlerimizin başına" diye konuştu.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Kültür Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI