Bugun...Tutulmaz yaşam tüneli projesi için sürücüleri bilgilendirdi

Tarih: 16-09-2018 12:35:16 + -


Trafik kazalarına neden olan kural ihlallerini en aza indirebilmek ve ihlaller konusunda araç sürücülerini uygulamalı olarak bilgilendirmek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından Yaşam İçin Kısa Bir Mola sloganıyla Yaşam Tüneli Projesi hayata geçirildi.


 Tutulmaz yaşam tüneli projesi için sürücüleri bilgilendirdi

Pilot il olarak belirlenen 32 il içerisinde Afyonkarahisar’da yer alıyor.
 
 
Yaşam Tüneli Projesi kapsamında Vali Mustafa Tutulmaz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hamza Çömez, İl Emniyet Müdür V. Ahmet Özer, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Serhat Anagül ile eğitici polislerin katılımıyla uygulama yapıldı. 
 
 
Amaç, Cezadan Çok Bilgilendirmek
 
 
Projeyle trafik kurallarına uyulmasını sağlamak ve cezalandırma aşamasından önce bilgilendirme ve uyarma yoluyla sürücülerin bilinçlenmesi hedefleniyor. Projede, emniyet kemeri kullanımının gerekliliği, alkolün sürücüler üzerindeki uzak ve yakın etkileri, cep telefonun insan dikkati üzerindeki olumsuz etkileri, aşırı hız ve normal seyir hızının insan yaşamı üzerindeki değiştirilemez etkisi, yakın takip ve hatalı şerit değiştirmekten kaynaklı kazalar konularında özel olarak hazırlanan kısa film, sürücüler ve araçtaki yolculara izlettiriliyor.
 
 
Bunun için araç sürücüsü ve yolcular araçlarıyla birlikte özel olarak hazırlanan üstü ve çevresi kapalı portatif tünelin içerisine alınıyor ve kısa film izlettiriliyor. Eğitici trafik polisi aracılığıyla yaptığı hata ve sonuçları konusunda bilgiler verilen sürücü ve yolcular herhangi bir cezai işlem almadan yollarına devam ediyor.
 
 
Hiç Kaza Olmaması İçin Gayret Sarf Ediyoruz
 
 
İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü önünde yapmış oldukları çalışmaya katılan Vali Mustafa Tutulmaz küçük bir hatanın bazen can ve mal kaybına sebep olabildiğine dikkat çekerek: “Her geçen gün trafiğin, trafik kurallarına uygun olarak işlemesi önem arz ediyor. En küçük bir kural ihlalinin sonucunu canımızla ödemek zorunda kalıyoruz. Bu düşünceden yola çıkarak İçişleri Bakanlığımız birçok projeyi uygulamayı hayata geçiriyor. Bunlardan birisi de ‘Yaşam İçin Kısa Bir Mola’ dır.
 
Bu projedeki amaç; trafik ihlalinde bulunan, yani emniyet kemerini takmayan, hız kuralına uymayan, alkollü araç kullanan ve cep telefonu kullanan kişiler tespit edildiği zaman cezalar kesilmeden önce eğitime tabi tutmak. Bazı yerlerde yapılan bu uygulama ile kurallara uymayan sürücüler nelerle karışılacağını görmüş oluyorlar. Burada yapılan uygulamaya katılan sürücüleri biraz önce hep birlikte gördük ve kendileri bizlere bu uygulamanın cezadan daha etkili bir yöntem olduğunu belirttiler. Bu projeyi Afyonkarahisar Emniyetimiz olarak bizler hızlı bir şekilde faaliyete geçirdik.
 
 
Buradan hata yapan sürücülerimizi doğru şekilde davranmaları konusunda ve kurallara uymaları konusunda eğiterek, kazaları en aza indirmeyi planlıyoruz. Hiç kaza olmaması yolunda da gayretlerimiz sürüyor” diye konuştu.
 
 
Güvenliği Biri Bizi Gözetliyor Mantığıyla Sağlayacağız
 
 
İl genelinde yapılan çalışmalar ve denetimler konusunda da bilgiler veren Vali Mustafa Tutulmaz: “Bakanlığımız farklı uygulamalarla insanların hayatlarının daha emniyetli hale gelmesi için projeler üretmektedir. Bunlardan birisi de tüm emniyet ve jandarma görevlilerine ceza kesebilme yetkisinin verilmesidir. Şu andan itibaren emniyet ve jandarma personeli yol üzerinde hata yapan kişileri tespit ettiği zaman ceza kesebilecekler.
 
 
Bu durumda kara yollarındaki güvenliği, biri bizi gözetliyor mantığı ile sağlamış olacaklar ve daha dikkatli olacaklar. Yine emniyetimiz toplu taşıma araçlarına sivil görevliler koyarak kural ihlalinin yapılıp yapılmadığını kontrol edecekler. Böylece toplu taşıma araçlarında seyahat eden yolcularımız daha güvenli bir şekilde yolculuk edebilecekler. Bu projeler kişilerin sağlığını ve güvenliğini korumak adına yapılmış ve inşallah bu projeler sayesinde kazalar en aza indirilecek hatta hiç kaza olmayacak. İnşallah hep birlikte bu projelere gerekli önemi verir ve en iyi sonuçlar elde ederiz” ifadelerini kullandı.  
 
 
Artık Kemer Takacağım
 
 
Ailesiyle birlikte Bursa’ya seyahat eden vatandaş gördüklerinden çok etkilendiğini söyleyerek: “Hatalarımızı fark ettik. Eşim ve çocuğumla yola çıktık. Benim kemerim takılıydı. Eşim ve çocuğumun kemeri takılı değildi. Ancak izlediğimiz kısa filmde kemer takılmadığında neticelerinin neler olduğunu gördük. Yaptığımız hatalar sonucunda Allah korusun can kaybı olabiliyor. Şu andan itibaren kemerlerimizi takarak yolumuza devam edeceğiz. Ceza olmayıp bilgilendirme olması da çok güzel. Cezayı ödeyip aynı hata ile yolumuza devem edebilirdik. Paramızı ödedik nasılsa diyebilirdik. Canımızla ödeyeceğimiz bir hata olacaktı. Çok etkili oldu. Artık kurallara uyacağız” dedi.
 
 
İl Genelinde Geçen Yıla Göre Kazalar Yüzde 8 Azaldı
 
 
İçişleri Bakanlığınca hazırlanan 100 günlük eylem planı çerçevesinde 8 Ağustos-15 Kasım 2018 tarihleri arasında bir önceki yılın aynı dönemine göre denetimler yüzde 2 artırılıp, ölümlü ve yaralamalı kazaların yüzde 2 azaltılması ayrıca hız ve emniyet kemeri denetimlerinin artırılması planlanıyor. İlimizde 8 Ağustos-14 Eylül tarihleri arasında emniyet ekiplerinin çalışmaları sonucu geçen yılın aynı dönemine göre il geneli kaza sayılarında yüzde 8 azalma, emniyet kemeri ve hız kontrollerinde yüzde 9 artış var. 
 
 
Kural İhlalleri İçin Tüm Ekipler Devrede
 
 
Trafik Kazalarını Önleme Planı doğrultusunda denetimler devam ediyor, Drone ile trafik denetimi yapılıyor. Bu Yolda Hep Birlikteyiz Projesi kapsamında tüm emniyet ve jandarma personeline emniyet kemeri takmama, seyir halinde telefon kullanma, hatalı şerit değiştirmek gibi kural ihlalleri için kural ihlal tespit tutanağı hazırlama yetkisi verildi.
 
 
Sivil ekipler Denetimler Yapıyor
 
 
Şehirlerarası ve şehir içi otobüs ve minibüslerde yolcu görünümlü sivil kıyafetli görevlilerce denetimler yapılıyor. Bu kapsamda 44 denetim yapıldı ve 66 denetim daha planlanmaktadır. Toplam 110 denetimle ihlaller önlenecek. Hız ve emniyet kemeri konusunda umuma açık alanlarda da eğitimler veriliyor. Şu ana kadar 850 kişiye eğitim verildi. 3 bin 342 öğretmende seminer eğitimleriyle bilgilendirildi.
 
 
Bilgilendirme çalışması sırasında Vali Mustafa Tutulmaz durdurulan araçlarda bulunan çocuklara kırmızı düdük dağıttı. Vali Tutulmaz çocuklardan kural ihlali yapan anne ve babalarını ya da yakınlarını takip etmelerini ve hata yaptıklarında kırmızı düdükle ikaz etmelerini istedi

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 • 2018 yılıen komik videolar
  2018 yılıen komik videolar
 • ANLATMAYA GEREK YOK
  ANLATMAYA GEREK YOK
 • Sende Susma
  Sende Susma
 • halit kara görüyorum
  halit kara görüyorum
 1. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 2. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 3. 2018 yılıen komik videolar
 4. ANLATMAYA GEREK YOK
 5. Sende Susma
 6. halit kara görüyorum
VİDEO GALERİ
YUKARI