Bugun...Vali Tutulmaz 10 Ocakta Basını bir araya getirdi

Tarih: 10-01-2018 21:36:02 + -


Vali Mustafa Tutulmaz, zor koşullarda fedakârca görevini icra eden ve kamuya doğru bilgi verme gayreti içerisinde olan, toplumun haber alma hakkını sağlama ve halkı bilinçlendirme anlamında gece gündüz demeden çalışan basın mensupları ile ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle ile bir araya geldi.


Vali Tutulmaz 10 Ocakta Basını bir araya getirdi

Afyonkarahisar Valiliği tarafından düzenlenen programa Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Vali Yardımcısı Erhan Günay, İl Jandarma Komutanı J. Albay Orhan Sırma, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Emin Güzbey, Gazeteciler Dayanışma Derneği Başkanı ve Ege Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Abdioğulları, Basın Sektörü Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, İl Müdürleri, ilimizdeki gazete sahipleri, internet haber siteleri, radyolar ve ulusal basın temsilcileri ile yerel basın mensupları katıldılar.
 
 
 
Vali Mustafa Tutulmaz program öncesinde ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle ile bir araya gelinen basın mensuplarını masalarında ziyaret ederek ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.
 
 
 
Daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından gazetecilere yönelik izletilen görüntülü mesajda;‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, fedakârca görev yapan gazetecilere sevgi ve muhabbetlerini iletti.
 
 
 
Gazete 3 köşe yazarlarından İhsan Akbel Bayramoğlu tarafından, Gazeteciler Günü adlı şiirinin okunmasıyla devam eden programda Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Emin Güzbey ile Gazeteciler Dayanışma Derneği Başkanı ve Ege Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Abdioğulları’nın konuşmalarının ardından konuşan Vali Mustafa Tutulmaz; “İl protokolümüzün değerli üyeleri, kıymetli basın mensupları öncelikle hepiniz davetimize hoş geldiniz. Bugün iki günü bir arada kutluyoruz. Bir taraftan gazetecilerimizin gününü ve bir taraftan da idareciler gününü kutluyoruz. Biz gazetecilerin gününü kendi günümüzden daha fazla önemsediğimizi burada bir araya gelerek göstermek istedik. Yıllarca da idarecilerimiz bu duygular içerisinde olmuşlardır.
 
 
 
Bu aslında biraz da idarecilik görevinin bir yansımasıdır. İdareciler kendi probleminden ziyade toplumun problemi ile ilgilenir. Bizim de yıllardan beri hep bu gelenek devam eder. İdareciler gazeteciler gününü öncelikle kutlar. Ben tekrar gününüzün ve bizim günümüzün hayırlı olmasını diliyorum. Hem sizlere hem bizlere hem de ülkemize inşallah hayırlar getirir diyorum.” dedi.
 
 
 
Gazeteciliğin zor, meşakkatli ve önemli bir görev olduğunu vurgulayan Vali Tutulmaz; “Gazetecilik, bir taraftan toplumu bilgilendirme görevi yapılan, bir taraftan da aslında bir rızık kazanılacak bir iştir. İşte bu rızık kazanma ile toplumu kazanma, toplumu bilgilendirme arasında çok ince bir sınır var. Bu sınırı eğer iyi koruyamazsak zamanla farklı yorumlara sebep olabiliyor. Yani gazeteciliğin tarafsızlığına, ilkeli olmasına zaman zaman sıkıntılar getirebiliyor. Bu konuda genelde ilimizdeki gazetecilerimizin ilkeli, tarafsız bir anlayışla görevlerini yaptığını görüyoruz. Ama tabii zaman zaman eleştiri alan bölümlerinde olduğunu ifade etmek isterim. Öncelikle meslek ahlakının ön planda tutulması lazım.
 
 
 
 
Bir mesleğin toplumda değerinin olabilmesinin bir yolu, kesinlikle o mesleğin ahlak kuralları içerisinde yerine getirilmesinden geçer. Kişiler bulunduğu koltuklara değer verir. Ya da o koltuklardan değer alır. O koltuklara değer verebilmek için bu gazeteciler için de geçerli, diğer meslekler için de geçerli o mesleğin ilkeli bir şekilde yerine getirilmesi ile bu o koltuğa değer verilmesi söz konusu olur. Bu konuda özellikle çoğunluğun ilkeli ve tarafsız davrandığını ifade etmek isterim. Birkaç sıkıntılı olarak değerlendirdiğim yazılar veya durumlar var. Onlardan arkadaşlarımız kendilerini değerlendireceklerdir.” dedi.
 
 
 
Her geçen gün ilimizin potansiyelinin daha çok farkına varmakta olduğunu hatırlatan Vali Tutulmaz; “Tanıtımlar başta olmak üzere, yatırımların artması yönünde, Sayın Bakanımızın önderliğinde bütün kamu kurum ve kuruluşlar ile basınımızın katkılarıyla önemli bir çalışma yapılıyor. Yine önemli çalışmalar içerisinde yer alan Dünya Motokros Şampiyonasını, Afyonkarahisar yönetimi olarak, gazetecileri olarak, halkı olarak ve otel sahipleri olarak iyi bir şekilde organize ederek başarabilirsek ilimiz kesinlikle Lig atlayacaktır.  Çünkü bu tür organizasyonlar her zaman ve her yerde yapılabilen organizasyonlar değildir.
 
 
 
 
Ancak bu organizasyonların başarılı olursa buraya katkısı olur. Başarısız olunursa, yani buradaki hal ve hareketlerimiz, davranışlarımız ve tavırlarımızın eksikliğinin yanısıra ildeki bütün esnafımız bu konuda ciddi bir şekilde hazırlığını yapmazlarsa bu fırsatı kaçırmış olacağız. Bu nedenle her şeye çok önceden hazır olmamız gerekir. Tüm kamu kurum ve kuruluşlar olarak güvenliğinden, sağlığından, otellerinden, ulaşımdan, esnafından tutun herkesin bu organizasyona her yönüyle hazırlıklı olmamız lazım. Dünyada benzer yarışlarda sayılar, rakamlar, nelere ihtiyaç var, bunları hep beraber araştırmamız lazım. Gazetecilerimizin araştırması lazım.
 
 
 
 
 
Bizlerinde kamu olarak araştırmamız ve bu yarışa ilimizi ve toplumumuzu hazır hale getirmemiz lazım. Bu yarış sıradan bir yarış değildir. Bir dünya yarışıdır. Biz bu yarışı iyi bir organizasyonla tamamlayabilirsek artık Afyonkarahisar farklı uluslararası organizasyonları yürüten bir il statüsünde olacaktır. Bu şekildeki il sayısı Türkiye'de 5-6’yı geçmiyor. Onun için bu çok önemlidir, şimdiden bu şampiyonaya hazırlıklı olmamız lazım. Bu şampiyonayı ilimize kazandırma gayret içerisinde olan Belediye Başkanımızı da huzurlarınızda kutlamak istiyorum.” dedi.
 
 
 
Afyonkarahisar potansiyelinin büyük olduğunun altını çizen Vali Tutulmaz; “Bu potansiyel hızlı trenle beraber inşallah daha da artacak. Ayrıca geçtiğimiz gün hem Türk Hava Yolları ile hem Pegasusla görüşmelerimiz oldu. Afyonkarahisar’a ulaşımın daha fazla hava yoluyla sağlanabilmesi adına ümitli olduğumuz konular var. Ama biraz daha çalışmamız gereken konular da var. Bu görüşmelerde edindiğim izlenim şudur. Kesinlikle biraz da bizim turizm anlamındaki anlayışımızı değiştirmemiz ve artık turizm acenteleri oluşturmamız gerekiyor.
 
 
 
 
Biz burada sadece umre ve hac organizasyonu yapan acentelerden ziyade, artık 24.000 yatak kapasitesi ve önümüzdeki yıllarda öncelikle 35 daha sonra 75 binlere kadar çıkacak olan bir hedef içerisinde olmamız gerekmektedir. Tabi yatak kapasitesini de iyi doldurabilmemiz ve verimli bir şekilde bunları yerine getirebilmek için turizm acentelerini oluşturmamız lazım. Şu ana kadar Afyonkarahisar'ın mevcut tanınmışlığı ile bu rakamları belki doldurabiliyoruz. Ama bu sayıyı artırmamız gerekmektedir. Hizmetimizi de değerinde satabilmeliyiz.
 
 
 
 
Her halükarda doluyor diye bizim beklemememiz lazım. Belki de kalitemizin karşılığını alabilecek fiyatlardan otellerimizde hizmet sunmamız gerekiyor. Bunun da olması için biz kamu olarak, basın olarak tanıtım bölümünü yerine getirirken, sektörün diğer kesimleri de kendini bu ortama hazırlaması gerekiyor. Bilhassa acentelere söylüyorum. Acente sayısını arttırmamız ve mevcutların daha aktif hale getirilmesi gerekir diyorum.” dedi.
 
 
 
 
Konuşmasının sonunda 2017 yılını değerlendirmek istediğini fakat önümüzdeki günlerde Sayın Bakanımızın ilimize teşrif edeceğini belirten Vali Tutulmaz; ”Daha önceki çalıştığım yerlerde, her gazeteciler gününde 1 yıl öncesini irdeler, karşılıklı soru-cevap şeklinde de bir değerlendirme yapardık. Ancak önümüzdeki Cuma günü Sayın Bakanımız genel bir değerlendirme yapacak. Tekrar olmaması açısından ben bugün değerlendirme bölümünü yapmıyorum. Sayın Bakanımızın temas etmediği, sizlerin de merak ettiği hususlar olursa onları daha sonraki bir ortamda birlikte değerlendiririz. Ben davetimize katıldığınız için tekrar teşekkür ediyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününüzü canı gönülden kutluyorum.” dedi.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 • 2018 yılıen komik videolar
  2018 yılıen komik videolar
 • ANLATMAYA GEREK YOK
  ANLATMAYA GEREK YOK
 • Sende Susma
  Sende Susma
 • halit kara görüyorum
  halit kara görüyorum
 1. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 2. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 3. 2018 yılıen komik videolar
 4. ANLATMAYA GEREK YOK
 5. Sende Susma
 6. halit kara görüyorum
VİDEO GALERİ
YUKARI