Bugun...Valilikten dikkat çekici açıklama

Tarih: 07-12-2018 03:02:33 + -


06.12.2018 tarihinde ulusal basında “Dinamitle Vandallık” başlığı ile yayınlanan İhsaniye İlçemiz sınırları içerisinde yer alan Frigya Vadisinde bulunan binlerce yıllık geçmişe sahip Ayazini Kilise’sinin defineciler tarafından dinamitlerle zarar verildiğine dair çıkan haberle ilgili olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü uzmanlarınca gerekli inceleme yapılmıştır.


Valilikten dikkat çekici açıklama

06.12.2018 tarihinde ulusal basında “Dinamitle Vandallık” başlığı ile yayınlanan İhsaniye İlçemiz sınırları içerisinde yer alan Frigya Vadisinde bulunan binlerce yıllık geçmişe sahip Ayazini Kilise’sinin defineciler tarafından dinamitlerle zarar verildiğine dair çıkan haberle ilgili olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü uzmanlarınca gerekli inceleme yapılmıştır.
 
 
Olaya konu olan oyma kilise Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu'nun 10.04.1982 tarihli ve A-3434 sayılı kararı ile Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde kalmaktadır. Söz konusu sit alanı kuzeydoğu- güneybatı doğrultusunda 2.38 km uzunluğunda ve kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda 1.63 km genişliğindedir.
 
 
Yapılan incelemelerde; söz konusu kaya kilisesinde herhangi bir patlatma olayının meydana gelmediği tespit edilmiştir. Habere konu olan görsellerde görülen kaya kopması olayı ise 2017 yılının Mart ayında meydana gelmiş doğal bir kaya kopması olup bu olayda herhangi bir insan tesiri bulunmamaktadır.
 
 
Afyonkarahisar ilinde 2018 yılı içinde 52 adet kaçak kazı olayı ile ilgili olarak işlem yapılmıştır. Bunun dışında güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda ele geçen kültür varlıklarıyla ilgili olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce 28 adet rapor düzenlenmiştir.
 
 
Söz konusu bölgede kaçak kazı çalışmalarının önlenmesi kapsamında 28 Kasım 2018 tarihinde Afyonkarahisar ili İhsaniye ilçesi Göynüş Vadisi 1. derece sit alanında izinsiz kazı yapılacağı bilgisi alınması üzerine güvenlik güçlerimizce icra edilen operasyon sonucu 5 şüpheli şahıs el yapımı patlayıcıları patlatmakta kullanılan ve fünye yerine geçen 36 adet rezistans, 1 adet gaz maskesi, 1 adet av tüfeği, 1 adet şarjlı matkap, 1 adet tarihi ok ucu ve kazı malzemeleri ile birlikte yakalanmış olup, ele geçen malzemelerle birlikte 5 şüpheli adli makamlara sevk edilmiştir.
 
 
Ayrıca İhsaniye İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerce tarihi sit alanlarında meydana gelen 6 olaya müdahale edilmiş, bu olaylarda yakalanan 16 şüpheli adli makamlara sevk edilmiştir.
 
 
Habere konu olan bölgede güvenlik güçlerimiz sürekli olarak devriye görevini yerine getirdiği gibi, drone ile havadan takibe devam edilmektedir. Ayrıca Milli Parklar Müdürlüğüne bağlı Orman Muhafaza memurlarının yanı sıra İşkur TYP çalışma programı kapsamında görevliler ile Müze Müdürlüğüne bağlı ekiplerde bölgede bu tür izinsiz kazı olaylarının önlenmesi maksadıyla bölgede kontrollere devam edilmektedir.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI