Bugun...


İsmail Ögeday


Facebookta Paylaş

Aynadan yansıyanlar
Tarih: 31-10-2018 21:27:00 Güncelleme: 31-10-2018 21:39:00


Bilindiği gibi bu yıl, 30 Mart 2019 tarihinde Tüm Türkiye olarak, yerel seçim sürecine gireceğiz.

 

O gün yasal olarak oy kullanma yaşına münhasır kimler varsa, sandıkta tercihini kullanacak. Henüz erken olmasına rağmen, Afyonkarahisar’da mevcut belediye başkanı olarak görev yapan Burhanettin Çoban, göreve yeniden talibim dedi. Bilindiği gibi mevcut belediye başkanı Burhanettin Çoban, iki dönemdir belediye başkanı eğer 30 Martta sandıktan seçilip, bir daha çıkarsa bu dönem 3. Dönemi olacak.

 

Ardından 22. Dönem Ak Parti Milletvekilliği yapmış doktor Mahmut Koçak’ta, aday adaylığını ilk açıklayanlar arasında hatta Türkiye’de ilk diyebiliriz. Neden kimse mevcut belediye başkanlarının karşısına, ben adayım diye çıkmamışken ilk olarak, aday adaylığını henüz seçime, onca zaman olmasına rağmen açıklayanlar arasında.

 

Evet Afyonkarahisar’da bizler mesleğimiz icabı herkes ile hasbihal eder, her davete elimizden geldiğince icabet etmeye çalışır ve hiç bir siyasiyi partisine göre ayırt etmeden görüşen kişiler olarak, çok sayıda ihtimali konuşan kişilere şahit oluyoruz.

 

Biraz önce seçim sürecine uzun bir zaman olmasına rağmen konuşulanlardan çıkardığımız sonuç ise, bu seçimin son derece zorlu bir seçim olacağı. Neden diyeceksiniz ? Evet neden ? Sokakta vatandaşların konuştuklarına bakacak olursak, son dönemde meydana gelen olaylar arasında, bazı önemli ve vatandaşın dilinden düşürmediği konular var.

 

Örneğin dövizin aşırı derecede yükselmesi ve sonucunda yaşanan ekonomik zorluklar, diğer bir konu, rahip Brunson’un serbest bırakılması, bir diğeri, emeklilik konusunda yaşa takılanlar meselesi, sonrası ceza evlerinde yatan, cezası az kalmış, çok sayıda mahkumun ve yakınlarının umutla beklediği af yasa tasarısı, ardından genel seçimlerde ittifakla seçime gidip sonradan ittifakın sona erdirilmesi, diğer bir konu arap gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda, hala bir sonuca ulaşılamaması gibi çok sayıda konu vatandaşın dilinde.

 

Şimdi tüm bunları topladığımızda evet bu saydıklarımızın çoğu toplumu ilgilendiren meseleler aslında. Toplum ile alakalı konularda son derece dikkatli davranmak lazım. Birde yerelde konuşulanlar var onları da katarsak mesele bayağı büyüyor. Gelin isterseniz kısaca onlardan da bahsedelim.

 

Bildiğiniz üzere Genel seçimler öncesinde, Sayın vekilimiz Prf Dr. Veysel Eroğlu hala Orman ve Su işleri Bakanımızdı ama seçimlerin ardından yeni kabinede yer almadı. Bunun nedenini vatandaşlar şöyle yorumluyor kendilerince, yapılan genel seçimlerin ardından, beklenen başarı yakalanamadı oy sayısı düştü, vekil sayısı zaten 3 tü yine 3 te kaldı.

 

Diğer bir konu eğer MHP Ak Parti ile ittifak kurmasaydı, MHP’nin Afyon’dan vekil çıkarma ihtimali çok zayıf bir ihtimaldi diyenler var. İttifak sayesinde her iki partide birbirini süspanse etti diyenler var. Şimdi önümüzdeki yerel seçime bakacak olursak, şu an mecliste 4 siyasi partinin vekili var Afyonda. Bu durum tabi yine sandıklara yansır mı ? Yansır elbette. Şimdi dönelim partilere Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanlığı henüz adaylarını netleştirmemişken, Afyonda sayın eski Bakanımız Prf. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven hatta İl Başkanı Hüseyin Sezen bizim adayımız yada desteklediğimiz aday Burhanettin Çoban’dır açıklamasını yaptı.

 

Tabii Sayın Cumhurbaşkanımız da farklı bir şey söylemişti. Halkta tabanı olan, karşılığı olan, saygın, mütevazi, sevilen, kendi özgül ağırlığını koyacak, bu adaylar ile yola çıkacağız gerekirse biz onların ayağına gideceğiz vs vs,gibisinden sözler ile Ak Partili vekillere, yöneticilere böyle seslenmişti. Şimdi bizim adayımız Burhanettin Çoban açıklaması  halkın nazarında sessiz bir tepki aldı.

 

Bunlar bizim şahsi görüşümüz değil tamamen toplumun baktığı açı bu. Diğer taraftan aradan kısa zaman geçmesine rağmen Ak Parti İlçe aşkanı Bülent Eser Aday adaylığını açıkladı. Dediler ki Bülent bey Dr. Mahmut Koçak’a karşı çıkarılan bir aday, kimi dediki bu aday Genel Merkez tarafından çıkarılmak istendiği için böyle, kimi de Bu aday İbrahim Yurdunuseven’in adayı dediler. Diğer taraftan üzerinden daha bir hafta geçmeden, İl Başkanı Hüseyin Sezen Twetter hesabından bir açıklama yaparak şöyle dedi.

 

Parti Genel merkezimizin üzerini çizdiği bir adayın partimizden aday gösterilmesi söz konusu olamaz, biz kimseye adaylık sözü vermedik gibi bir ifade paylaştı. Neyse bu konuda en iyi ve nihai kararı, elbette Ak Parti Genel Merkezi verecek.  Şimdi söylentilere göre geçtiğimiz ay içerisinde yapılan ankette sorulan, Afyon’da kimi belediye başkanı olarak görmek istiyorsunuz sorusunun cevabını vatandaşların yüzde 80'i Koçak yanıtını vermiş.

 

 

Eğer hakikaten sonuç böyleyse o zaman ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor Koçak bu seçimlerde oyları bölecek ve seçimi almak için zorlayacak. Bakın Başkan Burhanettin beyin karşısına çıkacak diğer adayları saymıyorum bile. Daha Fatih Çetinkaya var, CHP nin adayı var, İYİ parti’nin adayı var, Saadet Partisinin adayı var, Demokrat Parti’nin adayı var. Vekil dağılımına göre bakacak olursak Adalet ve Kalkınma Partisi seçimi alır.

 

Ama işin garibi ortaya öyle iddialar atanlar var ki şaşırmamak elde değil. Peki ya alamazsa diyenler hakikaten çoğunlukta. Tabii tüm bu ihtimallerin olasılığı var elbette hiç bir şeyin sonucuna bakmadan kesin şöyle olur denemez. Bunlar tamamen kulislerde ve sokaktaki vatandaşların konuştukları.

 

Gelelim herkesin merakla beklediği konuya; Koçak aday adayıyım dedi ama hangi Partiden çıkacak. Ak parti’den kesin çıkacak diyenler var, Saadetten çıkacak diyenler, İyi Partinin adayı olur diyenler var, CHP teklif götürür diyenler var, son olarak bağımsız çıkacak diyenler var bakalım hep beraber bekleyip göreceğiz. Yalnız şunu unutmayın burası Türkiye arkadaşlar, her an bir sürpriz olur, olmaz denilen şey halk isterse olur.  Bizden şimdilik bu kadar Yüce Mevlam neyler, Neylerse güzel eyler  sevgilerimle....

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI