Bugun...


İsmail Ögeday


Facebookta Paylaş

Bu işi bilinçli mi yapıyorlar ?
Tarih: 05-02-2020 22:04:00 Güncelleme: 05-02-2020 22:05:00


Afyonkarahisar geçtiğimiz aylarda Gastronomi Şehirler ağına kabul edilerek, Dünyada 36. Türkiye’de ise 3. Sırada yerini aldı.

 

Bundan yaklaşık 10 gün önce de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ülke genelinde çok sayıda firmayı deşifre ederek, Gıda üretiminde taklit ve tağşiş yapan yüzlerce firmayı açıkladı. Maaalesef gastronomi şehriyle bizler, Afyonkarahisarlılar övünürken ilimizde ismi deşifre edilen iki firma bizleri çok üzdü.

 

 

Bu iki firmadan birisi işletmesine kilit vurdu diğeri ise henüz direniyor. Yaşanan bu olayın ardından ne yaparsanız yapın, ne söylerseniz söyleyin. Hani derler ya “olacakla öleceğe çare yok" O hesap. Esas önemli olan biz bundan sonra bu tür olayların yaşanmaması için ne yapabiliriz önemli olan da o. Bu konu sadece Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın meselesi olmamalı.

 

 

Afyonkarahisar’da belediye zabıtalarından tutunda, İl tarım gıda laboratuvar kontrol müdürlüğü, tarım il müdürlüğü ve Afyonkarahisar Valiliğimizin öncülünde bu işin üzerine daha çok gidilmeli. Denetimlerin daha da çok sıklaştırılması esas alınarak, Gıda üzerine uğraşan kimler varsa en az ayda bir denetimden geçirilmeli diye düşünüyoruz. Yazık günah vatandaşın parasını alarak, vatandaşı bile bile zehirleyen bu gıda teröristlerine kim olursa olsun fırsat verilmemeli.

 

 

Bunlar resmen müslüman mahallesinde salyangoz satıyor. Evet Afyonkarahisar Gastronomi şehri ilan edildi ya, acaba birileri bu işi bilinçli bir şekilde ilimizin adını kötüye çıkarmak kaydı ile nereden alındığı , yada nereden tedarik edildiği önemli değil ama bence bu bilinçli yapılan bir şey gibi geliyor. Sırf Afyonkarahisar’ın önünü tıkamak için birileri, ilimizin düzenli dönen tekerine çomak sokuyor. Bizler gerek esnaf, gerek tüketici, gerekse bu şehirde yaşayan, bu şehirde, doğmuş, bu şehrin ekmeğini ,suyunu içmiş ve  bu şehrin evlatları olarak bu tür olaylara asla müsamaha göstermemeli ve bu tür durumlarda uyanık olmamız gerektiğini düşünüyorum.

 

 

 Diğer taraftan Afyonkarahisar Türkiye’de et borsasında çok iyi bir konumda yine bazı düzenbazlar ve düzen bozucular, ilimizin  bu istikrarlı yükselişini çekemeyerek, piyasaya domuz, at ve eşek eti gibi ürünleri sürerek, Afyonkarahisar’ın adını lekemek kaydı ile hareket ediyor. Burada gerek kasapların, şarküteri işletenlerin, pide fırınlarının, kısacası  gıda işi ile uğraşan hangi esnaf olursa olsun, lütfen nereden ne alıyorsa analizini gerekli araştırmalarını yaptırsın ona göre alsın.

 

Yoksa bu tür aksi durumlarda ben bu ürünü şuradan almıştım, yok Konya’dan getirtmiştim, Ankara’dan ısmarlamıştım demenin hiç bir faydası olmaz. Hazır bu kadar bu konudan bahsetmişken, bir vatandaşın konuyla alakalı CİMER’e yazdığı yazıyı da müsadenizle paylaşmak istiyorum. Umarım bu yazılan yazıya olumlu cevap verilmiştir ve gereken en kısa sürede yapılacaktır. Bizde basın mensubu olarak, CİMER’e yazılan bu şikayet dilekçesinin, sahibinin ismini vermeden, noktasına ve virgülüne dokunmadan, yayınladığı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

 

 

“SYN Cumhurbaşkanım,

 

Size ulaşmak için buradan bir köprü olması için yazıyorum. İlimizde bir

Gazetecinin bahsettiği üzere tarım orman il müdürü ilimiz afyonda et lobisine ve et tedarikçilerinin bilerek üzerine gitmemektedir.

 

Eger yeterince iyi bir denetim yapılsa daha bir çok gıda teröristlerine göz açtırılmayacak.Özellikle konya keratayı adres gösteren 6 firmanın mutlaka tüketicinin korunması ve güvenilir gıdanın teşvik edilmesi için denetlenmesi gerekiyor.Yoksa ilimizin adı bu tedarikçiler yüzünden kötü anılmaktadır.

 

 

Etlerin düzenli olarak mikrobiyoloji ve hormonal analizlerinin yapılması gerekmektedir.Ama tarım orman il müdürlüğü personeli il müdürü talimatı ile denetim görevini yapamamakta ve engel çıkarılmaktadır.

 

 

Yıllık 450.ooo ton kayıt dışı et lobisine gereken işlemin acilen yapılması gerekiyor.Yurt dışında denetim mekanizması çok sıkı ve cezalar caydırıcı.İstanbul ve çevre illerinde afyonun et imajı çok iyi.Bu imajı lekelemeye çalışan tüm fırsatçılar hemen ifşa edilmelidir.

 

Tedarikçi firmalar için rant kapısına dönen ucuz et lobisinin Ramazan ayından önce çökertilmesi hepimizin ortak muradıdır.Saygılarımla...”

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI