Bugun...


İsmail Ögeday


Facebookta Paylaş

Fırsatçılar iş başında
Tarih: 05-09-2018 23:15:00 Güncelleme: 05-09-2018 23:15:00


Malumunuz olduğu üzere Dolar son zamanların en yüksek seviyesinde. Bunu fırsat bilen çok sayıda fırsatçı ise Doların ve dövizin yükselişini bahane ederek, iğneden ipliğe her şeye zam yapmaya başladı.

 

Bu gün elektrik, doğalgaz, su, a’dan z’ye aklınıza ne gelirse zam, zam, zam. Bir şeyi anlamış değilim zam nasıl yapılır? Ya da neden yapılır? Önce ona bakmak lazım. Zam neden yapılır? Eğer siz bir ürünü kendiniz üretmiyorsanız ve bu ürünü dış kaynaklardan temin ediyorsanız ve bunun maliyeti eski fiyatından değil de size daha yüksek rakamdan maal oluyorsa eyvallah, elbette ki aldığınız rakamdan satamazsınız cüz-i bir miktar karınızı koyup satıp para kazanırsınız.

 

Ama maalesef ülkemizde durum hiçte öyle değil. Domatesi biz üretiyoruz vatandaştan tüccar öldüm parasına satın alıyor, sonrada istediği rakama tekrar vatandaşa satıyor. Neden pahalı dediğinizde ise cevap hazır dolar yükseldi, maliyetler arttı.

 

 

 Yuh ya ulan domatesi Amerika’dan getirtiyorsun da bizim mi haberimiz yok? Bu sadece bir örnek buna benzer neler neler. Mesela damacana su, on dokuz litrelik damacana suyu altı yedi liraya alırken önceleri, şimdi on iki, on üç lira oldu.

 

Ne yani su şimdi California’dan mı geliyor? Siz bu milleti enayimi sanıyorsunuz? Beyler etmeyin eylemeyin bu ülke hepimizin bu ülke kimsenin babasının çiftliği değil. Doları bahane ederek bizim kendi ülkemizde üretilen sebze ve meyveyi ya da ülkemizde ürettiğimiz bir ürünü fahiş bir fiyata satamazsınız.

 

 

 Bunun doların yükselişi ile uzaktan yakından alakası yok. Bu resmen fırsatçılık, çakallık, gözü doymazlıktır. Ayıp. Son zamanlarda sizlerde mutlaka duymuşsunuzdur gerek sosyal medyada gerekse servis edilen haberlerde bazı büyük marketlere bu sebeplerden dolayı cezaların kesildiğini.

 

 

Bu yeterli mi değil tabi ki sizlere tavsiyem etrafınızda, bakkalınız, marketiniz, manavınız ya da alışveriş yaptığınız her neresi ise bu tür fırsatçılar varsa hiç gözünün yaşına bakmayın tüketici hakları ya da maliyeye şikâyet edin. Bu nedir kardeşim doların yükselişi ile alakası olmayan çok sayıda ürünü zamlı fiyata satmak ta neyin nesi?

 

 

Vatandaş sizin gibi fırsatçılar yüzünden neler çekiyor biliyor musunuz? Acaba hiç düşündünüz mü? İki katına sattığınız ürünün parasını cebinize indirirken haram mı? Yoksa helal mi diye. Buradan yetkililere Sayın Valimize, maliye Bakanımıza, bu konuda yaptırım ya da cezai işlem uygulayacak kim varsa tüm mercilere sesleniyorum, lütfen bu fırsatçılara bir dur deyin artık. Olan vatandaşa oluyor yazık bu memlekete yazık. Sevgiyle kalın….

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI