Bugun...


Devlet hastanesi başarılı ameliyatlarına devam ediyor
Tarih: 15-06-2017 18:49:53 Güncelleme: 15-06-2017 19:00:53 + -


Sağlık alanındaki başarıları ve yenilikleriyle ilde, “Kalp ve Damar Cerrahisinde En İyi Merkez” söyleminin hakkını fazlasıyla veren Afyonkarahisar Devlet Hastanesi, koroner by-pass ameliyatında yine çok başarılı bir ameliyata imza attı.

facebook-paylas
Tarih: 15-06-2017 18:49

Devlet hastanesi başarılı ameliyatlarına devam ediyor

Sağlık alanındaki başarıları ve yenilikleriyle ilde, “Kalp ve Damar Cerrahisinde En İyi Merkez” söyleminin hakkını fazlasıyla veren Afyonkarahisar Devlet Hastanesi, koroner by-pass ameliyatında yine çok başarılı bir ameliyata imza attı.

 

Göğüs ağrısı nedeniyle Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’ne başvuran hasta Ç.K.’ya kalp krizi teşhisi konması üzerine tıkanmış olan dört damarı Koroner By-pass ameliyatıyla değiştirildi. Ameliyatta sık yapılan uygulamaların aksine, ülkemizde çok az merkezde uygulanan bir yöntem tercih edildi. Hasta için yedek damar seçiminde arteriyel damarlar yani atardamarlar kullanıldı. Riskli olmasına karşın başarıyla sonuçlanan ameliyat,  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr.İlker Alat başkanlığında, Op.Dr.Ahmet Turhan Kılıç, Op.Dr.Ersin Çelik ve çok sayıda yetkin hemşire, teknisyen ve personel kadrosu ile gerçekleşti.

 

Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de çok önemli bir sağlık sorunu. Kanımızda bulunan yağların, çeşitli nedenlerle kan damarlarının iç yüzeyinde toplanarak ortaya çıkardığı damar sertliği (ateroskleroz) ve tıkanıklıklar, koroner kalp hastalıkları nedenleri arasında başı çekiyor. Afyonkarahisar ilinde Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezinin ekip ruhuyla önemli gelişmeler kaydettiğini belirten Doç.Dr.İlker Alat; “Koroner Bypass ameliyatlarında vücudun farklı bölgelerinden alınan damarlar yedek damar olarak seçilerek kalpteki hastalıklı damarın Bypasslanmasında  yani değiştirilmesinde kullanılırlar.

 

Halkımızın da bildiği üzere çoğunlukla kullanılan yedek damarlar bacaklardan alınan toplardamarlardır. Ancak bu toplardamarların 10 sene gibi uzun bir dönemde açık kalım oranları maalesef düşüktür. Bu yüzden hastalar ikinci hatta üçüncü kez ameliyat olabilmektedir. Bununla birlikte atardamarlar içinden seçilen yedek damarların ise 10 senelik açık kalım oranları tatmin edici seviyede yüksektir. Bizde bu yüzden hastamız için uygun olan yöntemi tercih ettik ve  “Arteriyel Revaskülarizasyon” adı verilen yöntemle ameliyat sırasında atardamarı kullandık. Yine de bu damar seçimi her hasta için farklılık göstermekle birlikte amacımız hasta için en doğruyu en güveniliri tercih etmektir” dedi.

 

 

Operasyonla sağlığına kavuşan Ç.K. “Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde ameliyat olduğum için çok mutluyum ve kendimi şanslı kabul ediyorum. Tüm doktorlarımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Onlar sayesinde Allah’ın izniyle kalbim ikinci şansa kavuştu” dedi.

 

Hasta ziyaretleri sırasında, Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde yeni bir başarının daha gündeme gelmesinin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr. Murat Çağlayan, Devlet Hastanesinin bölgede iddialı bir konuma geldiğinin altını çizerek,  Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezinin tüm çalışanlarına başarılı hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 1. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 2. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 3. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 4. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 5. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 6. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
VİDEO GALERİ
YUKARI