Bugun...


Semih Gökkaya


Facebookta Paylaş

YEREL SEÇİMLERİN GENEL SİYASETE ETKİSİ OLUR MU?
Tarih: 30-12-2018 21:37:00 Güncelleme: 30-12-2018 21:37:00


31 Mart 2019 bundan yaklaşık 90 gün sonra Türkiye yerel seçimlerini yapmış olacak.24 Haziran seçimlerine bilindiği üzere Türkiye ittifaklarla girmişti.

 

Hdp ittifaksız, Mhp ve Akparti Cumhur ittifakı adı altında Chp,İyi parti,Saadet partisi,Demekrat parti olarak Millet ittifakı adı altında seçimlere girmiştiler.Cumhur itfakının ortak adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan olmuştu. Millet ittifakı ortak adaylarla değil Chp Muharrem İnce, İyi parti ise genel başkanı Meral Akşener ile seçimlere girdi diğer adaylar Demirtaş, Karamollaoğlu, Perinçek'ti.Seçim Cumhur İttifakının tam zaferi ile sonuçlandı.

 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk seçimi olması nedeniyle daha önemliydi.Seçim hezimetinin hemen akşamı Kemal kılıçtaroğlu topu 31 mart yerel seçimlerine atarak Ankara'yı İstanbul'u İzmir'i biraz daha büyükşehir adı sayarak bu şehirleri 31 martta kazanacağını söyleyerek hezimetini örtmeye çalışmıştı. 31 mart seçimlerinde tam olarak ittifaklar yasal olarakta imkan olmadığı için parçalı ittifaklarla gidilecek Mhp ve Akparti yine beraber İyi parti ve Chp'de parçalı olarak ortak hareket edecekler.

 

Devlet Bahçeli seçimlerin çok önemli olduğunu vurgulamak için referandumla getirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemin işlerliğinin tam olarak hayata geçebilmesi için bu seçimlerden mutlak bir zaferle çıkılması gerektiği aksi takdirde kendi deyimiyle zıllet ittifakının(millet ittifakı)nın ekmeğine yağ sürmek ve yeni sistem tartışmalırına zemin hazırlayacağını belirterek ayrı bir önemle yaklaşıyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bahçeli ile aynı görüşlerle seçimlere ayrı bir ehemmiyet veriyor bu ehemmiyetin bir göstergesi olarak halihazırda Meclis Başkanı olan devlet protolünün 2 numarası olan Binali Yıldırım'ı İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olarak aday gösterdi.Kılıçdaroğlu her seçimden sonra bir sonraki seçimde zafer vaat etme alışkanlığıyla sayısız seçim kaybetti 24 Haziran seçimlerindede 31 Marttı işaret ederek zafer vaat etmişti eğer bu seçimdede Kılıçdaroğlu hezimet yaşarsa sıkıntı şuki zafer vaat edebileceği bir seçim yakın gelecekte yok kayıtsız ve şartsız koltuğu terk etmesi gerekir.

 

Meral Akşener İyi partiyi kurduğunda ülkücü tabanın oyunu alacağı Akparti küskünlerinin oyunu alacağı ve Merkez sağda yeni bir oluşumla kendi gönül verenlerine yeni bir iktidar hareketi doğuyor umuduyla sahaya çıkssada İyiparti ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde Akşener beklentilerin çok uzağında kalmıştı ve seçimlerden sonra büyük umutlarla iyi partinin etrafında toplananlar istifa furyalarıyla partiden ayrılmıştı.

 

Akparti ile yakınlığıyla bilinen MAK Danışmanlık genel müdürü Mehmet Ali Kulat seçimlerin önemini vurgulamak için bu seçimlerin mutlaka kazanılması gerektiğini Ankara ve İstanbul'un kaybedilmesi durumunda yasal olmasada iktidarın ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin sorgulamalarının artacağını vurgulayarak seçimlerin önemine işaret ediyor.

 

Bu yerel seçim tartışmalarından Afyon'da payına düşeni almış durumda partiler adaylarını açıkladılr Chp hariç Chp aday açıklamadı ya bir aday açıklayacak yada millet ittifakından ortağı İyi partinin adayını destekleyecek Akparti eski ilbaşkanı işadamı Mehmet Zeybek'i süpriz bir şekilde aday gösterdi zira Zeybek'in adayadaylığı başvusu yapmadığı biliniyordu.Mhp ise 2014 seçimlerinde adayı olan Fatih Çetinkaya ile devam etme kararı aldı.İyi parti Mahmut Koçak adaylık çalışmlarına daha önceden başlamıştı.

 

İyi parti aday göstermese dahi bağımsız olsada seçime gireceği biliniyordu sonunda yollarını İyi parti ile birleştirdi.İstanbul ve Ankara'nın ardından seçimlerin kırankırana geçeceği illerin başında Afyon'da geliyor.Tüm adaylarda afyonun daha öncedem bildiği adaylar. Yerel seçimlere 90 gün gibi bir süre var daha önce 60 gün kala adaylar açıklanırken 90 gün olmasına rağmen çoktan hemen hemen açıklanmış durumda buda seçimlerin yaklaştığı güne kadar heyacanın dahada artacağını gösteriyor.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 1. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 2. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 3. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 4. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 5. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 6. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
VİDEO GALERİ
YUKARI