Bugun...Yüntaş a mesleki yeterlilik belbesi

Tarih: 04-05-2018 02:12:12 + -


2017 yılı Ocak ayından bugüne yaptığı çalışmaların sonucunda Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite olan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen YÜNTAŞ A.Ş. resmi tanınmışlık bildirisi için bir resepsiyon düzenledi.


Yüntaş a mesleki yeterlilik belbesi

Akrones Termal Hotel'de düzenlenen Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Savcısı  Mehmet Özel, Baro Başkanı  Turgay Şahin, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, daire müdürleri , sektör temsilcileri ve basın mensupları ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya ve MYK Uzmanlarının da katıldığı resepsiyon; mesleki yeterlilikte bölgemizde politika geliştirilmesini, ilgili tüm aktörlerin bir araya gelmesini ve harekete geçmesini sağlayacak.

 

"ÖNCELİĞİMİZ İLİMİZ"

 

 Yüntaş A.Ş. Genel Müdürü Sayın Mehmet Sarlık açılış konuşmasında yetkilendirme sürecinde emeği geçen tüm paydaşlara teşekkürlerini sunarak, edindikleri yetkinliğin ülkemize mesleki yeterlilikler çerçevesi için hayırlı olmasını temenni etti. Sarlık, konuşmasında Yerel ekonominin yerel aktörü statüsündeki yapımız ile mevcudiyetimizdeki kaynakları; istihdam arttırıcı, bölgesel ekonominin gelişmesi yönünde sarf ediyoruz. 

 

Ulusal kalkınmanın yerelden güçlenmesi, bölgesel potansiyellerin yerelde yoğunlaşması adına halen devam eden yatırımlarımız mevcut. Bunlardan mesleki açıdan nitelikli ve yetkin insan gücünün sağlanmasına yönelik bir yıl önce başlattığımız 'Mesleki Yeterlilik Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu' projemizi başarıyla gerçekleştirerek öncelikle ilimizde ve tüm Türkiye'de gezici olarak hizmet vermeye başladık." dedi.

 

,DİPLOMA NİTELİĞİ TAŞIYOR

 

Ulusal meslek standartları temel alınarak hazırlanan ulusal yeterliliklerde yürütülen ölçme, değerlendirme ve belgelendirme faaliyetleri iş piyasasının talep ettiği niteliklere sahip bireylerin belirlenmesinde önemli bir rol üstlendiğini belirten Sarlık,Ulusal meslek standartları, ortaöğretim düzeyinde Milli Eğitim Bakanlığı ve yükseköğretim düzeyinde üniversiteler tarafından eğitim ve öğretim programları ile uyumlu ve bu sayede iş piyasasının talep ettiği meslek profiline uygun bireylerin yetişmesine katkı sağlamaktadır. Keza Mesleki Yeterlilik Belgesi üniversiteler dâhil öğrenim kurumlarından alınan diploma niteliği taşımaktadır. Başlangıçta mesleki yeterlilik inşaat sektöründeyiz. Bölgesel ve sektörel ihtiyaç analizlerimiz doğrultusunda diğer sektörlerde de sınav ve belgelendirme için kapsam genişleterek ihtiyaçlara direk cevap verecek konuma gelmeyi hedefliyoruz. dedi.

 

Mesleki Yeterlilik Faaliyetlerine yönelik kapsam dâhilinde veya haricinde 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' konusunda bilgi edinmek isteyen tüm taraflara destek hizmeti verileceğini söyleyen Sarlık, bu desteği değerli bulduğunu vurguladı.

 

,İLK VE TEK BELEDİYE İŞTİRAKÇİ KURULUŞU

 

 Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Çoban ise Yüntaş'ın ülkemizde kapsamı dâhilinde yetkilendirilen ilk ve tek belediye iştirakçi kuruluşu olduğunu belirttiği konuşmasında, Çalışma hayatında insan kaynağı dediğimiz bireylerin birer insan kıymeti olduğunu biliyoruz. Bu düşünceyle klasik belediyecilik dışına çıkarak insan kıymetlerimizi yakından ilgilendiren bir alanda faaliyete giriştik. Uzun bir süreç sonrasında Mesleki Yeterlilikte sınav ve belgelendirme kuruluşu olan kuruluşumuz ile gurur duyuyoruz.

 

Bu hizmet sektörüne ilk etapta inşaat alanı ile girildi. Mesleki yeterlilik kapsamında hali hazırda inşaat sektöründe alınan meslek grupları kesinlikle Afyonkarahisar için yeterli değildir. Malumlarınız üzere Afyonkarahisar mermer ve termal turizmi sektöründe ülkemizde lider konumda. Mermer ve turizm sektörlerinde istihdam edilecek personelin mesleki yeterlilik belgesine sahip olması, bu kişilerin kalifiyeli personel olarak tanınması için proje ekibimiz kapsam genişletme çalışmalarına başlamıştır. İnşallah bu yönüyle Afyonkarahisar ekonomisi için son derece önemli olan iki sektörde daha sınav ve belgelendirme yapıyor olmamız değerli işverenlerimize büyük kolaylık ve teşviklerin de kapısını aralayacaktır. dedi.

 

,İLİMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN

 

,Başkan Çoban; sorumluluğu alınan bu hizmetin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederek, mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme kuruluşu çalışmalarında paydaşlık yapan tüm taraflara ve temsilcilere ayrı ayrı teşekkür etti. Yapılan konuşmaların ardından MYK Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya tarafından Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite olan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen YÜNTAŞ A.Ş.'nin MYK Yetki Belgesi takdim edildi.

 

 Mesleki Yeterlilik Resepsiyonunda ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu adına, MYK Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya ve MYK Uzman Yardımcıları Burcu Günşen ve Saime Gülden Özcan tarafından 'Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu' konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

,BELGESİ OLMAYAN ÇALIŞAMAYACAK

 

,Bildirimde 5544 Sayılı 'Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu' çerçevesinde T.C. Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan mevzuat hükümleri esası ile tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde 01/01/2017 tarihinden itibaren MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin zorunlu hale getirildiği, 01/01/2017 tarihinden itibaren kendi çalışma sınıfında MYK Yeterlilik Belgesi olmayan personelin bu mesleklerde çalıştırılamayacağı vurgulandı.  Belge sahibi olmak isteyen kişilerin sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlandığı, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişilerin çalıştırılması halinde, işverenlere idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

 

İŞVERENE TEŞVİK İNDİRİMİ

 

Belge zorunluluğu dışında kalan mesleklerin dahil olduğu '6111 Sayılı Torba Kanun Kapsamındaki Mesleki Yeterlilik Belgelerine İlişkin Teşvikler' mevzuatı kapsamında Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ulusal yeterliliği yayınlanmış mesleklerde ise 5510 sayılı Kanunun 81. maddesinde sayılan ve 82. maddesi uyarınca belirlenen prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarın işe başlama tarihten itibaren İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacağı bilgisi verildi. İşveren hissesine ait teşvik sürelerinin çalışanın niteliklerine göre değişkenlik göstereceğini belirtilerek örneğin İŞKUR'a kayıtlı 29 yaş üstü erkek işçi için 48+6 ay boyunca aylık 240 lira teşvik indirimi sağlandığı belirtildi.

 

MYK Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya, Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Faaliyetlerinde Afyonkarahisar ilinde ve gezici olarak tüm Türkiye'de YÜNTAŞ A.Ş.'yi 'Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu' olmasından ötürü kurumu nezdinde kutlayarak, bir mesleğe sahip olan olmayan tüm kişilerin, işveren veya kurum niteliğindeki kuruluşların YÜNTAŞ'a mesleki yeterlilik konusunda gerek kapsamı dâhilinde belge edinmek için gerekse diğer meslek guruplarında bilgilendirme maksadıyla müracaat edebileceklerini bildirdi.  


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Afyon Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 • 2018 yılıen komik videolar
  2018 yılıen komik videolar
 1. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 2. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 3. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 4. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 5. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 6. 2018 yılıen komik videolar
VİDEO GALERİ
YUKARI