Bugun...Yüzde 85-90 oranında tahsilat oranımız var”

Tarih: 26-02-2019 21:21:40 + -


Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği ziyaretinde konuşan İl Defterdar Vekili Murat Toy, “Tahsili güç alacaklarımız var yaklaşık 450 milyon civarında.


Yüzde 85-90 oranında tahsilat oranımız var”

 Bunu düştüğümüzde normalde yüzde 85-90 civarında tahsilat oranımız var. Ancak buna rağmen Afyon ilinde toplanan vergiler genel bütçeler yapılan harcamaların yüzde 69’unu ancak karşılıyor. Buna belediye ve özel idare giderleri dahil değil.” dedi.

 

Afyonkarahisar İl Defterdar Vekili Murat Toy, Vergi Haftası nedeniyle Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret etti. Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt’un ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete Afyonkarahisar İl Defterdar Vekili Murat Toy, Defterdar Yardımcısı Vekili Durmuş Ali Doğan, Kocatepe Vergi Dairesi Müdürü Tuncay İlhan, Tınaztepe Vergi Dairesi Müdürü Eyüp Çiftçi, Gelir Müdür Vekili Ali Keskin hazır bulundu.

 

“VERGİ HAFTASI’NIN BU SENE 30’UNCUSUNU KUTLUYORUZ”

 

Vergi Haftası hakkında bilgiler veren İl Defterdar Vekili Murat Toy, “Bakanlığımızca her yıl Şubat ayının son haftası ile Mart ayının ilk haftası Vergi Haftası ilan ediliyor. Bu yıl da 25 Şubat-3 Mart tarihleri arasındaki bir haftalık dönemi Bakanlığımız Vergi Haftası ilan etti. Bu sene 30’uncusunu kutluyoruz Vergi Haftası’nın. Bu haftada verginin önemi ile ilgili değişik etkinlikler yapıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ediyoruz, kan bağışı yapıyoruz, okullara giderek arkadaşlarımız tarafından öğrencilere sunum yapılıyor. Bugün (Çarşamba) üniversite ile ortaklaşa hazırladığımız bir panelimiz var. Bunun gibi değişik etkinliklerle verginin önemini topluma yaymaya çalışıyoruz. Bu vesile ile sizleri ziyarete geldik.” dedi.

 

TOY EMEK VERENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

 

“Ayrıca yerel televizyonlar olsun, gazetelerimiz olsun, defterdarlığımızın çalışmaları ile ilgili her konuda bize destek oluyorlar. Bu güne kadar hep desteklerini gördük. Bundan dolayı tüm basın camiasına teşekkür ediyoruz. İyi bir diyaloğumuz var, bize yardımcı oluyorlar. Bundan dolayı tüm basında çalışan arkadaşlara, televizyon sahiplerimize, gazete sahiplerimize teşekkür ediyoruz.” ifadesine yer verdi.

 

“BU HASSASİYETİN KAYBOLMAMASINI DİLİYORUZ”

 

Vergi Haftası’nda yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Küçükkurt, “Bizler de bu vesile ile Vergi Haftamızı kutluyoruz. Verginin önemi ile ilgili yaptığınız çalışmalarda ekibinizle birlikte hepinize başarılar diliyoruz. Afyonkarahisar’ın vergisine sadık bir il olduğunu daha önceki Vergi Haftaları’nda sizlerden aldığımız bilgiler doğrultusunda biliyoruz. İnşallah bu duyarlılığın, bu hassasiyetin kaybolmamasını diliyoruz.”şeklinde konuştu. 

 

“DEVLETİMİZ AFYON’A BÜTÇEDEN BURADAKİ GELİRLERDEN DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR”

 

“Afyonkarahisar olarak geliri giderlerini karşılayan bir il miyiz, hazineye yük olan bir şehir miyiz?”sorusuna cevap veren Toy, “Afyonkarahisar olarak tahsilat oranlarımız, 2018 yılı sonu itibariyle yüzde 53 civarında. Ancak tahsili güç alacaklarımız var yaklaşık 450 milyon civarında. Bunu düştüğümüzde normalde yüzde 85-90 civarında tahsilat oranımız var. Ancak buna rağmen Afyon ilinde toplanan vergiler genel bütçeden yapılan harcamaların ancak yüzde 69’unu karşılıyor. Buna belediye ve özel idare giderleri dahil değil. Bunları da dahil edersek, bu oran daha da düşecek. Afyon’da toplanan vergiler Afyon’da yapılan kamu hizmetlerinin tamamını karşılamıyor. Dolayısıyla devletimiz Afyon’a bütçeden buradaki gelirlerden daha fazla harcama yapıyor. Bunu da Afyon halkının bilmesini istiyoruz.” dedi.

 

“GENEL ORTALAMADA AFYON OLARAK İYİYİZ”

 

“Afyon halkı vergi ödemesinde borcuna sadık bir şehir mi?” sorusuna cevap veren Toy, “Genelde memnunuz mükelleflerimizden. An önce de söylediğim gibi yüzde 85-90 oranında tahsilat oranımız var, normal vadelerinde. Ama tahsili güç alacaklarımız var 450 milyon civarında oda tahsilat oranımızı biraz kümülatifte düşürse bile genel ortalamada Afyon olarak iyiyiz. Mükelleflerimizden memnunuz.”diye konuştu.

 

“İL BAZINDA 443 PERSONELLE HİZMET VERİYORUZ”

 

“Maliye teşkilatı olarak eksikliğimiz, talebimiz var mı, yeterli sayıda mıyız?” sorusuna cevap veren Toy, “Maliye teşkilatı olarak 3 yıl önce toplamda ilçelerde dahil yaklaşık 610 personelle hizmet verirken şu anda il bazında 443 personelle hizmet veriyoruz. Yani 3 yıl içinde 160 civarında personelimiz 3 yıl içinde gerek emeklilik, gerekse tayin dolayısıyla azaldı. Bu açığı ilçeden ilçeye, ilden ilçeye, geçici görevlendirmelerle kapatmaya çalışıyoruz. Hizmetin kesintiye uğramaması için elimizden gelen her türlü tedbiri alarak halkımıza hizmet etme çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

Afyonkarahisar İl Defterdar Vekili Murat Toy, Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt’a Vergi Haftası nedeniyle çiçek takdim etti.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 1. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 2. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 3. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 4. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 5. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 6. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
VİDEO GALERİ
YUKARI