Bugun...Ak Kadınlar "Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda" Programı Düzenledi

AK Parti Kadın Kolları Genel Merkez Teşkilat Başkanı ve Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Afyonkarahisar'daki "Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda" programına katıldı.

facebook-paylas
Tarih: 12-07-2021 17:43

Ak Kadınlar

AK Parti Kadın Kolları Genel Merkez Teşkilat Başkanı ve Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Afyonkarahisar'daki "Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda" programına katıldı.

 

Kadınlara verilen destekleri anlatan Gözgeç“Kadınlarımıza girişimcilik konusunda her türlü desteği veriyoruz” dedi. AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay ise “hanım kardeşlerimizin emrindeyim” ifadelerini kullandı. Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk ise konuşmasında “Bizler Anadolu’ya adını verdiren güçlü kadınlarız” ifadelerine yer verdi.

 

“81 İlde Kadın Emeği Türkiye'nin İstikbali Buluşmaları” kapsamında Afyonkarahisar’da AK Parti Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanlığı’nın ev sahipliğinde 'Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda' programı düzenlendi.

 

Yoğun katılım sağlandı

 

Kamil Miras Anadolu Lisesi Konferans salonunda düzenlenen programa;Genel Merkez Kadın Kolları Teşkilat Başkanı Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Seçim İşleri Başkanı Sibel Söylemez ve Dış İlişkiler Başkanı Fatma Ataseven, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, Milletvekili İbrahim Yurdunuseven’in eşi Elif Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in eşi Sevim Zeybek, kamu kurumlarının müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri  ve çok sayıda partili katıldı.

 

“Bizler Anadolu’ya adını verdiren güçlü kadınlarız”

 

Ak Parti Afyonkarahisar Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk yaptığı konuşmada; “Afyonkarahisar’ımızın azimli, çalışkan ve güçlü kadınları diyerek sizleri selamladım. Çünkü bizler üzerinde yaşadığımız bu kadim topraklara Anadolu adını verdiren Anadolu’nun güçlü kadınlarıyız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadeleriyle ‘Anadolu demek Anadolu kadını demektir. Çünkü Anadolu kadını tıpkı bu topraklar gibi çilekeştir, kurucudur, yapıcıdır. Hep ayakta kalandır. Her zor dönemde bacasının tüttürmeye devam eden, çocuklarını yetiştiren, dişini tırnağına takarak üreten, umudumuzu hep taze tutmamızı sağlayan kadınlardır.’ Yani bugün bu salonu dolduran sizlersiniz. Sizlersiniz türlü yokluklar içinde olsa da Anadolu’dan dünyaya örnek bir medeniyetin yükselmesini sağlayan cesur yürekler! Terken Hatunlar, Hayme Analar, Nene Hatunlar, Bacıyan-ı Rumlar, 15 Temmuz’da tankların karşısına dikilen kahramanlar sizlersiniz; bizleriz!” ifadelerini kullandı.

 

“Kadının Emeği Türkiye’nin İstikbalidir”

 

Kadınlara yönelik hibe ve desteklerden bahseden Ertürk konuşmasına şöyle devam etti;

“Bizler biliyoruz ki; Dinar’da lavanta, Şuhut’ta patates hasadı yapan, Başmakçı’ da tavuk çiftliklerinde çalışan, Evciler’ de kavun yetiştiren kadınlarımızın kendi hayat hikayelerine ekleyecek hayalleri var. Bolvadin’de sucuk ve kaymak üreten, Çobanlar’ da haşhaş kıran, seralarda çalışan, Kızılören’de yufka açan kadınlarımızın evlerine, eşlerine, evlatlarına dair hayalleri var. Sultandağı’nda kiraz, Çay’da vişne, Sinanpaşa’ da bezelye toplayan kadınlarımızın köyüne, beldesine ilimize dair hayalleri var.

 

Dazkırı’da tekstil atölyelerinde kumaş, Hocalar’ da keçe, Bayat’ta kilim dokuyan kadınlarımızın memleketimize, ülkemize dair hayalleri var. Emirdağ’ın gurbet ellerinde, Sandıklı’nın termallerinde, İscehisar’ın mermer ocaklarında çalışan, İhsaniye’ de süt sağan, patik ören kadınlarımızın dünyaya yön verecek hayalleri var. İşte bizler Ak Parti Kadın Kolları olarak bu hayallerinize sımsıkı sarılın, asla ve asla vazgeçmeyin diye sizlere bir kapı aralamak istedik. Yolunuzu aydınlatalım, bir ışık tutalım istedik. Devletimizin ve hükümetimizin hayallerimizi gerçekleştirmemiz için kadınlarımıza, gençlerimize tanıdığı pek çok destekler, hibeler ve teşvikler var. Kıymetli kurum müdürlerimiz bugün bizlere bunlar hakkında bilgi verecekler ve bizlere yön çizecekler. İlimizden hayallerinin peşinden giden kadınlarımız “ben başardım siz de başarabilirsiniz” diyerek başarı hikayelerini sizlerle paylaşacaklar. Bizim bu programı hazırlamaktaki en büyük gayemiz Anadolu’nu güçlü kadınlarının gücüne güç katmak ve Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda emin adımlarla ilerlemektir. Çünkü yine bizler biliyoruz ki; Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali ‘dir .”

 

Ertürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

 

“Kadınlarımız STK’larda çok güçlü”

 

Ak Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay da programda bir konuşma yaparak kadınların gücünü vurguladı. Uluçay; “Afyonkarahisar’da kadınlar ve sivil toplum örgütleri arasında ciddi bir birlik beraberlik ve enerji var. İnşallah Kadın Kooperatiflerimiz ve Kadın Kültür Evlerimiz tüm Türkiye’ye örnek olacak. 2021 yılı aile yılı ilan edildi, 2022 yılını Kadın Yılı, Kadınların Geleceği Yılı olarak ilan edelim.” dedi.

 

“Hanım kardeşlerimizin emrindeyim”

 

“Afyonkarahisar'da her yönünde ciddi bir birlik var beraberlik var. Türkiye'ye örnek olacak bir birliktelik söz konusu” diyen Başkan Uluçay, “Kadın Kooperatiflerimiz ciddi bir çalışma yapıyor. Dışarıda görmüş olduğunuz ürünlerin tamamını kendileri yaptılar. 2021 yılınıAile Yılı olarak ilan ettik fakat biz 2022 yılını da Kadın Kooperatifleri yılı olmasını temenni ediyorum. Burada hemen hemen hepinizin ayrı ayrı emekleri var.Emeklerinize sağlık çok teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin. Yine burada kurum müdürlerimiz var. Her biri ayrı ayrı bütün kadınlarımıza her konuda destek oluyorlar.Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Kıymetli başkanlarım bizde her zaman hanım kardeşlerimizin emrindeyiz. Bizim geleceğimizi, bizi yetiştiren, bize güç kuvvet veren, bize destek veren ve dualarıyla ayakta olduğumuzu bildiğimiz bütün kadınlarımızın emrindeyiz.Burada bir kardeşiniz olduğunu unutmayın” ifadelerine yer verdi.

 

“Kadınlarımıza girişimcilik konusunda her türlü desteği veriyoruz”

 

Genel Merkez Kadın Kolları Teşkilat Başkanı Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, “AK Parti ile kadınlarımızın ekonomik ve siyasi hayatta aktif olarak görev alabilmesi için reform niteliğinde önemli adımlar attık.Biliyorsunuz 2004 yılında anayasa da bir değişiklik yaptık. Orada kadınlar ve erkekler eşittir vurgusu yaptık. 2010'da anayasaya pozitif ayrımcılık ilkesini getirerek kadın lehine yapılan düzenlemelerin ayrımcılık olmayacağını, kadınlara her alanda pozitif ayrımcılık ilkesinin getirilmesi gerektiğini kanun ile güvence altına aldık.Kadın girişimciliği artırılması için ilk defa işe giren kadınlarda doğum izinlerinde birçok önemli konuyu hayata geçirdik. Özellikle Kadın Kooperatiflerinde artmasının kadın istihdamını da arttıracak önemli bir çalışma olduğuna inanıyoruz.Kadın girişimcilerin sayısının artırılmasının ekonomiye kazanımında katma değeri büyük olduğuna inanıyoruz.Nüfusun yarısını kadınlar oluşturuyor.

 

Nüfusun yarısını oluşturan kadınların ekonomik hayata katılmaması düşünülemez.Tarım,Ticaret bakanlıkları, Kalkınma Ajansları, Aile Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı birçok destek veriyor.Daha önceden de kadın erkek fırsat eşitliği konusunda komisyon başkanlığı yaptım. Orada farkettik ki bizim dahi bilmediğimiz destekler var. Bu nedenle biz istiyoruz ki AK Parti devlet-millet anlaşmasını nasıl kaynaşırdıysa biz de bunları kadınlarımıza bunları anlatalım.Kooperatif kurmak isteyen kadınlarımız nereye başvuracak, hangi meslekten faydalanacak, nasıl bir yol izleyecek, kadın kollarımız onlara rehberlik hizmeti yapsın.Kurum müdürlerimiz bir destekleri anlatacaklar birçok çalışma var bu konuda” dedi.

 

Girişimci kadınların hayat hikayelerini dinledi

 

Seçim İşleri Başkanı Sibel Söylemez de moderatörlük yaparak girişimci kadınların başarılarını ve hayat hikayelerini dilendi.

 

Programda, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kalkınma Ajanslarının Afyonkarahisar'daki il müdürlükleri de girişimci kadınlara sunduğu destekleri anlattı.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Siyaset Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI