Bugun...Başarılı Avukat Haksız Yere Kesilen Cezayı İptal Ettirdi.

Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde kiraya verdiği aracın ehliyetsiz kişi tarafından kullanılması sonucunda oluşan ve ruhsat sahibine de kesilen trafik cezası mahkeme yoluyla iptal edildi.

facebook-paylas
Tarih: 01-07-2021 13:09

Başarılı Avukat Haksız Yere Kesilen Cezayı İptal Ettirdi.

Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde kiraya verdiği aracın ehliyetsiz kişi tarafından kullanılması sonucunda oluşan ve ruhsat sahibine de kesilen trafik cezası mahkeme yoluyla iptal edildi.

 

Başmakçı’da Rentekar yani araç kiralama işiyle uğraşan Hasan Sardohan iş yerine gelen bir müşteriye talep ettiği aracı resmi evrakların hazırlanmasıyla birlikte istenilen süre ile kiraya verdi.Aracı kiralayan şahıs Aydın ili sınırları içerisinde kiraladığı otomobili kullanmaya başladı.Kiralanan araç ehliyetsiz bir kişi tarafından kullanılınca trafik denetimlerinde trafik polisleri tarafından gerekli ceza işlemleri şahsa uygulandı. Aynı cezalar ruhsat sahibine yani aracı kiralayan rentecar işletmesine de kesilince haksızlık olduğu düşünülerek Aydın 1. Sulh Ceza Mahkemesine gerekli başvurular yapıldı.


Rentecar sahibi Hasan Sardohan’ın avukatı İlke Hukuk Bürosu Avukatlarından Mustafa Kırdemir gerekli itiraz işlemlerini başlattı. Mahkemeye sunulan itirazda, Dava konusu özetle 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 36/3-A hükmüne istinaden “a) Sürücü belgesi olmayanların,” suçunun işlendiği gerekçesiyle araç sahibinin bilgisi ve izni olmaksızın düzenlenen İDARİ PARA CEZASI tutanağının iptaline dair Sulh Ceza Mahkemesinden gerekenin yapılması istendi.


Yapılan itirazın ardından ise, Araç Sahibinin izni ve bilgisi olmadan kullanıldığına ilişkin itirazın sulh ceza mahkemesi tarafından kabul edildiği bildirildi.

 

Görülen mahkeme sonucunda ise hakim şu kararı verdi, “İtiraza bakmaya hakimliğimizin görevli ve yetkili olduğu itirazın süresinde olduğu, araç kira sözleşme tarihinin ise 03/05/2021-14/05/2021 olduğu tespit edildi. İtirazın kabulü ile ruhsat sahibine verilen cezanın iptal edilmesine karar verilmiştir” denildi.

 

İlke Hukuk Bürosu Avukatlarından Avukatlarından Mustafa Kırdemir cezanın iptali ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Başkalarının trafik kuralı ihlallerinden dolayı sırf “araç sahibi” sıfatını taşınmasından dolayı araç sahibinin cezalandırılmasının hukuki açıdan ne derece doğru olduğunu ifade ederek şunları söyledi, “Sürücü ile araç sahibi arasında birlikte hareket etme iradesi, işçi-işveren ilişkisi veya sürücü ile birlikte araç sahibinin sorumluluğunu gündeme getiren bir hukuki bağ yoksa, esas itibariyle “ceza sorumluluğunun şahsiliği”, “kusur” ve “herkes iddiasını ispatla yükümlüdür” ilkeleri gereğince araç sahibine, idari para cezası verilmemesi gerekir. Müvekkil araç kiralama sahibi Hasan Sardohan adına tanzim edilen ceza tutanağı mahkeme kararıyla iptal edilmiştir.” Dedi. İsmail Yılmaz-DinarEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İlçeler Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI