Bugun...Bütün Esnaf Ve Zanaatkârlarımızın Ahilik Haftası Kutlu Olsun

Afyonkarahisar Ak Parti Milletvekili Prf. Dr. Veysel Eroğlu, Ahilik Haftası ile ilgili olarak, bir mesaj yayınladı.

facebook-paylas
Tarih: 13-09-2021 16:29

Bütün Esnaf Ve Zanaatkârlarımızın Ahilik Haftası Kutlu Olsun

Afyonkarahisar Ak Parti Milletvekili Prf. Dr. Veysel Eroğlu, Ahilik Haftası ile ilgili olarak, bir mesaj yayınladı.

 

 Eroğlu yayınladığı mesajda;

 

"13. yüzyılda Anadolu’da temelleri atılan Ahilik, ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik gibi toplumun ortak değerlerini esas almıştır.

 

Ahilik; sevgi, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma ve güzel ahlak öğretilerinin sanat ile yoğrulmasıdır. Bu ilkelerle kurulan Ahilik Teşkilatı ”Usta, kalfa, çırak,” ilişkisiyle eğitimi, istihdamı ve üretimi en güzel şekilde tesis etmiştir. Eğitimi hayat boyu süren bir faaliyet olarak düşünmüş ve mesleki eğitim ile ahlaki eğitimi çok güzel harmanlamıştır.

 

Esnaf ve sanatkârlığı, meslek ahlakı, olgun kişilik, doğruluk ve tevazuuyla harmanlayan Ahilik kültürü, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin sosyal ve ekonomik hayatında etkili rol oynamıştır.

Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir medeniyetinde esnaf ve sanatkârın bu kadar köklü bir geleneğe, bu kadar ehemmiyetli bir vazifeye sahip olduğu görülmemiştir. Böyle bir kültüre sahip olmak hem geçmişimiz hem bugünümüz hem de geleceğimiz adına iftihar vesilesidir.

 

Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli'nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde esnaf ve sanatkârlarımıza yol gösterdiği gibi uygar dünya ülkelerine de örnek olmuştur.

 

Ahilik Kültürü, Afyonkarahisar’ımızda Hala Yaşatılmaktadır…

 

Yüzlerce yıllık tarihi ve kültürü ile Anadolu’nun bütün renklerini içinde barındıran Afyonkarahisar, ahilik geleneğinin de en fazla yaşatıldığı illerden biridir.

 

Şehrimizin en önemli simgelerinden olan Keçecilik, koşumculuk, yemenicilik, kilim dokumacılığı, demircilik ve bakırcılık ile mermercilik gibi pek çok geleneksel el sanatları ahilik kültürü içerisinde usta, kalfa, çırak ilişkisi ile hala yaşatılmaktadır.

 

Ahilik Geleneği; Ülkemizin 2023, 2053, 2071 ve hatta 2099 Hedeflerinde Manevi Muhafızıdır…

Hükümetimiz, her alanda olduğu gibi, esnaf ve sanatkârlarımızı her zaman desteklemektedir. Özellikle KOBİ’ler ve kamu bankaları aracılığı ile hibe ve düşük faizli kredi imkânı sunularak her zaman esnaf ve sanatkârlarımızın yanında olduk.

 

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde en çok etkilenen kesimler arasında esnaflarımız ve sanatkârlarımız yer almaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın liderliğinde Hükümetimiz salgın sürecinde yapmış olduğu desteklerle esnafımızın ve sanatkârlarımızın bu süreci en az  etkilenecek şekilde geçirmesini sağlamıştır. Hükümetimiz son 19 yılda olduğu gibi her zaman esnafımızın ve sanatkarlarımızın yanında olmaya devam edecektir.

 

Asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan Ahilik geleneği, 2023, 2053, 2071ve 2099 hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen Türkiye’nin manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir.

 

Bu düşüncelerle Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle yâd ediyor; esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere Aziz Milletimizin Ahilik Haftası'nı kutluyorum.

 

  • Elini, sofranı, kapını açık tut.
  • Belini, dilini, gözünü bağlı tut.

Ahi Evran-ı Veli " dedi.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI