Bugun...Daylık Hükümete 12 önerimizi açıklamak istiyoruz.

Ramazan Ayı Başlangıcı Kısmi Kapanmaya Uygulaması Açıklandı

facebook-paylas
Tarih: 14-04-2021 16:12

Daylık Hükümete  12 önerimizi açıklamak istiyoruz.

Genelgede 13.04.2021 tarihinde Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda , Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanmaya gidildiği duyuruuldu. Bu kapsamda, hafta içi 19.00 ile 05.00 ile sokağa çıkılmayacak. 65 yaş üstü ve 18 yaş altına yeniden toplu taşıma kullanım yasağı geldi. Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verildi. 

 

DEVLETİMİZİN GELİR KAYNAKLARINA ARACILIK EDEN MALİ MÜŞAVİRLERE DE YASAK GELDİ.

 

Genelgenin ek maddelerinde görülmeyen meslek gruplarından ve   pandemi döneminde önemli görevler üstlenen ve yasaklardan muaf tutulan Mali Müşavirlere de yasak geldi. Nisan ayında diğer aylardan daha çok beyan edilmesi gereken bildirimlerin olmasına rağmen ve ülkemizin gelir kaynaklarının vergi gelirleri olduğunu ve bu gelirlerin aktarıma na aracılık eden meslek grubunun da  Mali Müşavir ve Çalışanları olduğunun unutulması alınan bu kararla bu işin ehli liyakat sahibi kadrolarla yapılmadığının göstergesidir.  

 

Hükümete  12 önerimizi açıklamak istiyoruz.

 

1. Acilen nakit ve kredi desteği kapsamı, süresi ve miktarı genişletilmelidir.Esnafımıza DEVA olmak için, ayda asgari ücret kadar destek sağlanmalı ve bu destek minimum 9 ila 12 ay arasında sürdürülmelidir.

 

2. Kısa çalışma ödeneği şartları esnetilmeli ve devam ettirilmelidir.Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi pandemi süresi de göz önüne alınarak en az yüzde 50 artırılmalı ve 6, 8, 10 aylık yararlanma süreleri 9, 12 ve 15 aya çıkarılarak devam ettirilmelidir.

 

3. SGK prim ödemeleri, vergi borçları, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri acilen faizsiz olarak pandemi bitene kadar ertelenmelidir.

 

Kredi borçları en az 18 ay faizsiz ertelenmeli

4. DEVA olacak pakette, kira desteğinin kapsamı genişletilmeli, kirası bahsedilen sınırları aşan esnafımıza da destek olunmalı, desteğin uygulandığı iş kolları çeşitlendirilmelidir. Mevcut kiranın yüzde 50’sini geçmemek üzere, büyükşehirlerde 2.500 Türk Lirası ve diğer illerde ise 1.500 Türk Lirası kira desteği 9-12 ay boyunca sağlanmalıdır. Gerçek usulde vergilendirilen esnaflar da bu destekten faydalanmalıdır.

 

5. Kira desteği kapsamında kira stopajı da bu süre boyunca esnaftan alınmamalıdır.

 

6. Bankalardan kredi çeken vatandaşlarımızın kredi borçları ile diğer kamu borçları da faizsiz olarak en az 18 ay süreyle ertelenmelidir.

 

İşletmelere 3 yıl vade ile rehabilitasyon destekleri

 

7. Çarkların yeniden dönmesi için işletmelere rehabilitasyon destekleri, kredileri çok düşük faiz ve bir yılı geri ödemesiz olmak üzere en az 3 yıl vade ile verilmelidir.

8. Ciro destek şartı olan yüzde 50 ciro kaybı şartı yüzde 25’e indirilmelidir ve ciro kaybının en az yüzde 20’si seviyesinde destek sağlanmalıdır. Bu destekten düğün salonları, sinema işletmecileri, oyun salonları, hamamlar-kaplıcalar, AVM işletmeleri, eğlence sektörü vb. alanlarda faaliyet gösteren işletmelerimiz de faydalandırılmalıdır.

Ücretsiz izin yardımı asgari ücret kadar olmalı

 

9.  ücretsiz izne çıkartılan vatandaşlarımızın sabit giderlerini karşılamaları, en azından askıda ekmek beklemeyecek derecede bir gelire sahip olmaları için yardımın asgari ücret kadar olması sağlanmalıdır. Bu destek tüm pandemi süreci boyunca yapılmalıdır.

 

10. Kısıtlamaların sürdüğü ve işyerlerinin yasaklarda hafifleme olmasına rağmen tam faaliyete geçemediği bu süreçte, vergi ve prim yapılandırmaların bozulmaması için en az altı ay süreli faizsiz erteleme gerekmektedir. Pandemi bitene kadar da faizsiz erteleme sürdürülmelidir.

 

Fiyatları düşürmek için cezaya değil, desteğe ihtiyaç var

 

 11. Vatandaşımızın ve esnafımızın dertleri dinlenmelidir. Ceza uygulamaları ile ekonominin düzeltilemeyeceği anlaşılmalıdır. Yükselen masraflar dolayısıyla üretici-satıcı cezalandırılmamalıdır. Tam aksine, üretici-satıcı, fiyatları düşürmelerine imkan sağlayacak desteklerle donatılmalıdır.

 

12.valilik koordinasyonunda kamu-özel sektör temsilcileri, belediyeler, oda, birlik ve meslek örgütleri bir araya getirilmeli, kriz masaları oluşturulmalı, acil eylem planları hazırlanmalı ve istişare ile hareket edilmelidir.”FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Siyaset Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI