Bugun...Diş Tedavilerinde Genel Anestezinin Önemi Nedir?

Afyonkarahisar Özel Fuar Hastanesi Diş Hekimi Dt. Kübra Nur Karaağaç Diş Tedavilerinde Genel Anestezi hakkında bilgiler verdi.

facebook-paylas
Tarih: 19-08-2021 14:52

Diş Tedavilerinde Genel Anestezinin Önemi Nedir?

Afyonkarahisar Özel Fuar Hastanesi Diş Hekimi Dt. Kübra Nur Karaağaç Diş Tedavilerinde Genel Anestezi hakkında bilgiler verdi.


Diş hekimi korkusu oldukça fazla olan hastalarımızda, tedavi sürecine uyum sağlayamayan bebek ve çocuklarda, engelli kişilerde, uzun sürecek diş tedavilerini tek seansta bitirmek isteyen veya lokal anesteziye alerjisi olan hastalarımızda genel anestezi uygulaması ilk tercihimiz olmaktadır. Genel anestezi uygulamasını gerektiren tedaviler; her çeşit tıbbi materyal ve ekipmanın var olduğu, her an müdahale edilebilecek imkanların da bulunduğu kurumlarda, bu konuda tecrübeli diş hekiminin gözetim ve kontrolü altında yaptırılmalıdır. 


Peki nedir bu genel anestezi altında diş tedavisi? Genel anestezide solunum entübasyon ile sağlanır. Entübasyon; solunum yolunun güvenliğinin bozulma ihtimaline karşı, hastanın hava yolunun korunması için özel aparatlar yardımıyla nefes almasının sağlanması işlemidir. Genel anestezi altında yapılan diş tedavileri yapılan tedavi planlamasına göre değişiklik göstermekle birlikte; çoğu zaman 1 ile 3 saat kadar sürmektedir. Bu işlemin birçok avantajı bulunmaktadır.

 

Lokal anestezi altında yapılan işlemlerde uzun süre ağzı açık tutmak hasta açısından oldukça rahatsızlık yaratmaktadır. Genel anestezide hasta tam uyku halinde olduğu için bu tür durumlar gözlenmemektedir. Ayrıca sistemik problemi olan hastalarda meydana gelebilecek problemler, damar yolu açık olduğu için gerekli ilaçlar verilerek düzeltilebilmektedir. Hastada meydana gelen bilinçsizlik durumu hem avantaj hem de dezavantaj olarak değerlendiriliyor olsa dahi, fiziksel ve mental rahatsızlıkları olan kişilerde ideal bir diş tedavisi girişiminin yapılabilmesi için muhakkak bilinçsizlik meydana gelmesi gerekmektedir.

 

Genel anestezi uygulaması ile bu durum tam olarak sağlanabilmektedir. Genel anestezi altında diş tedavisi yaptıran hastalar; işlem sonrası anestezi doktoru tarafından, birkaç saat gözetim altında tutulur. Hastanın, verilecek kontrol randevularına aksatmadan gelmesi, daha önce ağız ve diş rahatsızlıklarına neden olan etkenleri hayatından çıkarması, özellikle beslenme ve ağız hijyeni ile ilgili diş hekiminin vereceği önerileri özen göstererek uygulaması oldukça önemlidir.

 


Sonuç olarak; gelişen teknoloji ile birliklikte diş tedavileri genel anestezi altında çocuklarda ve yetişkinlerde son derece konforlu ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Burada önemli olan genel anestezinin tam teşekküllü bir hastane ya da poliklinik ortamında gerçekleştiriliyor olması ve diş tedavilerini genel anestezi altında gerçekleştirecek olan diş hekiminin, bu konudaki tecrübesidir. Bu iki konuya dikkat ederseniz diş tedavilerinizi genel anestezi altında gözünüz arkada kalmadan , güvenle yaptırabilirsiniz.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Sağlık Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI