Bugun...Güneyle birlikte 10 köyde de seçim yapılması bekleniyor

2014 yılı seçim dönemi öncesi, Nisan ayında merkeze bağlı olan köyler tamamiyle merkeze dahil edilip mahalleye dönüştürülmüştü.

facebook-paylas
Güncelleme: 18-01-2021 15:12:21 Tarih: 18-01-2021 14:43

Güneyle birlikte 10 köyde de seçim yapılması bekleniyor

2014 yılı seçim dönemi öncesi, Nisan ayında merkeze bağlı olan köyler tamamiyle merkeze dahil edilip mahalleye dönüştürülmüştü.

 

Afyonkarahisar Merkez'e bağlı bulunan Ataköy, Erenler, Akçin, Bayatçık, İsmailköy, Küçükçobanlı, Çakırköy, Sadıkbey, Demirçevre ve Kışlacık köyleri mahalleye dönüştürülmüş ve Afyonkarahisar Belediyesi'ne bağlanmıştı.

 

Belediye hizmetlerinden yararlanmaya başlayan bu yerleşim bölgelerindeki köy muhtarlıkları mahalle muhtarlıklarına dönüştürülmüş, köy muhtarlıklarının varlıkları da Afyonkarahisar Belediyesi'ne devredilmişti.

 

Küçükçobanlılı vatandaşlar tarafından Yargıtay'a yapılan itirazda köylerin "köy" niteliklerinin sürmesi gerektiği belirtilerek yürütmenin durdurulması talep edilmişti. 2014 yılında resmi gazetede Küçükçobanlı ve diğer köylerin köy tüzel kişiliği kaldırılarak,Afyon Belediyesine dahil edilmesi kararnamesi yayınlanmıştı. Kararnamenin iptali davasını, 2013 - 759 sayılı müşterek kararnamenin iptaline dair Küçük çobanlı halkı ve bir vatandaş Avukat Gönül Ar Güngör’ü dava avukatı olarak tutup, resmi gazetede yayınlanan karara itiraz davası açmıştı.

Açılan itiraz davası sonucu, Danıştaydan kasıt niyeti ve bilirkişi yerinde köyde inceleme yapmıştı. Bilirkişi nüfusun konumunu, imar planlarını incelemiş, merkeze uzaklığı, yakınlığı ve gerekli fotoğraflarını almış, aynı zamanda belediye hizmetlerinin temini, mali durumlarını incelemiş, kentin durumunu ve nazım imar planı öngörülmüş durumu ,tarımsal ve hayvancılığa olan etkisini incelemiş, bağlanmanın neden olacağı sosyo ekonomik sonuçları da bilahere incelemişti.

Bilir kişinin sonuç olarak görüşü,dava konusu işlemin Afyon kentinin, planlanmış gelişme kararı ile tutarlılık göstermediğine kanaat getirmişti. Tüzel kişiliğin kaldırılması köyün, iktisadi ve sosyal sürdürülebilirliliğini ortadan kaldıracağına kanaat getirmişti. Diğer taraftan, sulak alanların, meraların, tarımsal alanların korunması, kırsal peyzajın bozulması gibi, çevresel olumsuzluklara neden olacağını belirtmişti. Kısacası kamusal yarar, şehircilik ilkeleri ve planlama esasları açısından, söz konusu resmi gazetede yayınlanan, "köylerin merkeze dahil edilerek mahalleye dönüştürülmesi uygun değildir" diye bilirkişi raporunda bu şekilde açıklamada bulundu.  

 

Konu ile ilgili keşif ise 2018 yılında yapılmış. Sonrasında ise, 26.12.2018 tarihinde Yürütmenin durdurulması kararı verilmiş. Bu seferde Afyonkarahisar belediyesi ve İçişleri Bakanlığı karara itiraz etmiş. İtirazları ise reddedilmiş. Konu ile ilgili dosyanın karara çıkması ise, 10.02.2020 tarihinde Küçükçobanlı tüzel kişiliği ve bir vatandaş davacı, davalı ise İçişleri Bakanlığı, davaya müdahil olan taraf da Afyonkarahisar  Belediyesi olmuş. Mahkeme Dava sonucu  olarak, Resmi gazetede yayınlanan kararnamanin, iptaline karar vermiş.

Bu kararın ardından, mahkeme resmi gazetede yayınlanan kararı bozdu ve gerekçeli kararını yazarak, onayladı.

 

O dönem merkeze dahil edilerek, Afyonkarahisar’ın mahallesi olan Ataköy, Erenler, Akçin, Bayatçık, İsmailköy, Küçükçobanlı, Çakırköy, Sadıkbey, Demirçevre ve Kışlacık mahalleleri bu kararla tekrar köye dönüştü. Gerekçeli kararın ardından söz konusu bu beldelerin tamamında tekarar seçim uygulanacak. Şimdi gözler Yüksek seçim kurulunun açıklayacağı seçim takviminde.  Afyon Time Özel HaberFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI