Anahtar Kelimeler:


Afyon`da gastronomi festivali tanıtım toplantısı yapıldı

Afyonhkarahisar`da yapılması planlanan 3. UluslararasıTurizm ve Lezzet Festivali ile ilgili olarak, basınla lansman toplantısı gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar`da yapılması planlanan 3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali ile ilgili olarak, basınla lansman toplantısı gerçekleştirildi.

 

Afyonkarahisar`da özel bir mekanda yapılan kahvaltılı toplantıya çok sayıda basın mensubu iştiraak etti. Yapılan kahvaltının ardından, konuyla alakalı olarak bilgi veren, Afyonkarahisar Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, şu ifadelere yer verdi;

 

" Değerli basın mensupları, toplantımıza hepiniz hoşgeldiniz. Önümüzdeki günlerde yapılması planlanan, 3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali Afyonkarahisar Motokros Alanında İnşallah gerçekleştirilecek. Malumunuz olduğu üzere, Afyonkarahisar İlimiz Gastronomi alanında Unesco tarafından Gastronomi şehri ilan edildi.

 

Dünya`da 36 ıncı Türkiye`de ise 3 üncü iliz çok sayıda yöresel ve tescillenmiş olan, ürünümüzün inşallah güzel bir tanıtımı olacak.  Türkiye`de ve dünyada ünlü şeflerin, blogerlerin, youtuberlerin, ünlü gurmelerin, köşe yazarlarının katılacağı güzel bir etkinlik olacak. Bu anlamda, Afyonkarahisar artık gastronomi noktasında kendini fevkalede bir şekilde ispatladı. Hatta komşu iller bile sürekli bizden bahsediyor, özellikle oralarda bulunan yerel medya mensupları, Afyonkarahisar yemek kültürü ve gastronomi alanında  güzel çalışmalar yapıyor, neden sizler bu tarz atılımlar içerisine girmiyorsunuz diyerek oradaki şehrin başkanı ve bürokratlarına sürekli baskılar yapıyorlar.

 

Bu bizim açımızdan son derece önemli ve güzel, demekki bu alanda bizler istediğimiz noktadayız ve her geçen gün de bu hedeflerimiz yükselerek devam ediyor. Bu Festivalimiz Öncelikle Afyonkarahisarımıza ve ülkemize hayır ve uğurlu olmasını temenni ediyor hepinize saygılarımı sunuyorum" dedi. Türkiye Aşçılar Federasyonu başkan vekili ve Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Dereneği Başkanı Hamza Kaldan da konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

 

" Ben  Afyonkarahisar Gastro Afyon Federasyonu başkan vekili ve Turkiye Aşçılar derneği başkanı Hamza Kalkan,


UNESCO tescillini Gastronomi konusunda, 2019 yılında Afyonkarahisara kazandırdık. Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanımızın bu konuda büyük desteği var. Afyonkarahisar termal, tarih, spor konusunda önde gelen iller arasında. Buna gastronomi de eklenince daha da güzel oldu.

 

 Biz gıda şehriyiz, marka değerlerimiz var bu yeterli mi ? Degil artık Hatay`ı da geride bıraktık. Gaziantep le yarışıyoruz, ciddi bir hazırlık içindeyiz festivale hazırız. 15 yakın Büyükelçi, yabancı ulkelerden şefler,bu festivalimize katılacak. 36 ülkeye davetlerimiz ulaştırıldı yarın İstanbul`da, Cuma Antalya, Pazartesi de Ankara`da lansmanlarımız var.

 

Festivalde 40 kazan Afyon yemeği olacak, bu etkinlige bogerler, gurmeler, köşe yazarları  ve cok sayıda katılım olacak inşallah. Afyon mutfağını en iyi şekilde temsil edecegiz. Ben herkese teşekkür ediyorum" dedi. Toplantı çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi. Afyon Time