Bugun...İGEME termal sağlık turizmi çalıştayı yapıldı

İhracaatı Geliştirme Merkezi Termal Turizm ve Sağlık çalıştayı Afyonkarahisar’da özel bir otelde yapılan toplantıyla yapıldı.

facebook-paylas
Güncelleme: 28-01-2020 22:02:46 Tarih: 28-01-2020 21:56

İGEME termal sağlık turizmi çalıştayı yapıldı

İhracaatı Geliştirme Merkezi Termal Turizm ve Sağlık çalıştayı Afyonkarahisar’da özel bir otelde yapılan toplantıyla yapıldı.

 

 Sabah saatlerinde saat 09.30 da başlaya kahvaltılı toplantı da ilk olarak Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır söz alarak, Afyonkarahisardaki termal oteller hakkında genel bilgiler verdi.

 

Otellerin yıllık ağırladığı turist sayısı kapasitesi, yatak kapasitesi,hangi otelin ne tarzda hizmet verdiği, potansiyeli, otellerin sağlık alanlarında yapmış oldukları çalışmalar ve şifalı termal kaynak sularıyla ilgili olarak, çok sayıda konu üzerinde bilgiler veren tanır, Afyonkarahisar’da bulunan otellerin termal sağlık turizmi alanında eksiklerini de anlattı.

 

Termal Sağlık turizmi farklı bir sektör

 

Ardından İGEME yetkilisi Murat Ateş’te, Ayonkarahisar’da sadece iki özel kuruluşun yurt dışından gelen hastayı kabul etme yetkisinin olduğunu ifade ederek, diğer taraftan sağlık turizminin farklı bir sektör olduğunu dile getiren Ateş,bu anlamda yurt dışından sağlık turizmi ile ilgili alım yetkisine sahip olan işletmelerin sayısının daha da artmasını arzuladıklarını ifade etti.

 

Afyonkarahisar’ın bu anlamda lnanımaz derece potansiyel bir olduğunu sözlerine ekleyen ateş, yurt dışından Türkiye’ye gelen çok sayıda yabancı turitin termallerden bihaber olduğunu ifade eden Ateş, Türkiye’nin termal anlamında sıralamada dünya’da yedinci sırada olduğunu ifade etti. Sağlık turizmiyle ilgili ülkeye gelen insanların burada mal edinme, tedavi süresince burada kalama, konaklamasına bağlı olarak, bu yatırmlardan kaçınmadığını söyledi.

 

Malatya’nın bile karaciğer nakli konusunda dünyanın sayılı kurumları arasında onuncu sırada yer aldığını ifade eden Ateş, özel anlamda bir karaciğer naklinin 50 bin dolarları bulduğunu söyledi. Ateş teşvik konusunda devletin yeterli derecede teşvik verdiğini fakat mevcut potansiyelin bu ikanlardan yeterli derecede faydalanmadığını da ifade etti.

 

Sorun ve sıkıntılar gerekli çalışmalar yapılırsa aşılabilir

 

İGEME Derneği Başkanı Yavuz Yıllık’ta; sorun ve sıkıntıları aşma konusunda, gerekli çalışmaların yapılabileceğini ifade ederek, genel anlamda Afyonkarahisar’ın kütürü, turizmi ve sağlıkla ilgili alanlarda broşürlerinin çok sayıda dillerde hazırlandığını, hazırlanan broşürlerin çoğunun Rusya bölgesine dağıtıldığını ifade etti.

 

Otellerin ve yöneticilerinin biran önce toparlanarak, kendilerinin öncülüğünde, sorunların çözümü anlamında gerekli çalışma ve adımlar konusunda sonuna kadar yanlarında olduklarını ifade eden Yıllık,gerekli alt yapı ve materyalin zaten var olduğunu geriye sadece bu konuyla ilgili olarak atılması gereken adımın olduğunu söyledi. TESTUD Derneği başkanı Yavuz Yıllık, ülkemizin çok sayıda ülkelere nazaran daha şanslı olduğunu 3 ila 4 saatlik uçuşlarla rahatlıkla istenilen bölgeye turistlerin gelebildiğini ifade ederek,bu fırsatı iyi değerlendirmek gerektiğini ifade etti. Yıllık, turizmin sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını alternatif turizmde termal turizmin  ve sağlık turizminin öneminin büyük olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 Bu konuda ülkeler arası anlaşmalarda Türkiye ve Rusyanın çok güzel bir şekilde anlaştığını bizlere düşen konu bu fırsatın mümkün mertebe iyi değerlendirilmesi gerektiğini savunan Yıllık kendisine yöneltilen soruları cevaplandırıp, sözü marka tanıtım uzmanı Feyza Aktulga’ya bıraktı.

 

Kendini ifade edebilme tanıtım ve reklam çok önemli

Aktulga da Afyonkarahisar’da gerek, kültür, gerek tarih, gerek termal, gerekse turizm konusunda  çok sayıda potansiyelin bir arada olduğunu ifade etti. Bu anlamda Afyonkarahisar’ın kendini ifade etmesinde yüzde altmışlık bir yolu kat ettiğini, geriye yüzde kırklık bir kısmın kaldığını söyledi. Son zamanlarda gastronomiyle de adını sıkça duyuran Afyonkarahisar’ın emin adımlarla yoluna devam ettiğini sadece gerekenin belli başlı rütuşlarla termal sağlık turizminde de daha iyi olabileceğini ifade etti.

 

 Şehir planlamasında her şehrin kendine özgü belli kaynaklarının olduğunun altını çizen Aktulga, bu kaynakların da iyi kullanılması gerektiğini vurguladı. Burada en önemli şeyin sağlıklı su, sağlıklı toprak, sağlıklı besin ve ekoloji turizmi oluuşturulmalı ifadesine yer verdi. Destinasyon konusunda da çok iyi tanıtım ve plan yapılması gerektiğini ifade eden Aktulga, güçlü bir marka çıkarmanın yolunun ortak bir payda da buluşup, öemli ve büyük reklam ve tanıtımların yapılması gerektiğini ifade etti.

 

Yine Afyonkarahisar’ın tanıtımının en önemli noktalarından birisininde basında iyi tanıtım yaparak, nokta atışlarının yapılması gerektiğini ifade etti. Yapılan Toplantıya İl Kültür ve Turizm müdürü Mehmet Tanır, İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, Müze Müdürü Mevlüt Üyümez, Fuar Hastanesi Başhekimi Şükrü Yücel, Afyonkarahisardaki otellerin işletme Müdürüleri ve çok sayıda davetli ve basın mensupları katıldı. Afyon TimeFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Turizm Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI