Bugun...Kan ver Afyon Kan bağışı kampanyası başlatılıyor

Haydi Afyon! Kan vermeye

facebook-paylas
Tarih: 25-09-2020 15:04

Kan ver Afyon Kan bağışı kampanyası başlatılıyor

Afyonkarahisar’daki kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde “KAN VER Afyon” isimli kan bağışı kampanyası başlatılıyor.

 

Tüm Kamu Kurumları Ve Sivil Toplum Seferber Olacak

 

Türkiye genelinde faaliyet gösteren Kızılay Derneği ve Türkiye Afyonkarahisarlılar Platformu öncülüğünde birlikte Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyesi himayesinde, Afyon Eğitim Vakfı’nın koordinatörlüğünde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın destekleriyle şehrimizdeki sivil toplum kuruluşlarının katılımlarıyla düzenlenen kampanyada hemşerilerimizin kan verme alışkanlığını üst seviyelere çıkarmak, geniş tabanlı bir kamuoyu oluşturarak kan bağışını artırmak ve kan bağışı konusunda Afyonkarahisar’ın örnek ve öncü bir il olması hedefleniyor. Ekim ayı boyunca “KAN VER AFYON” sloganıyla yürütülecek olan kampanya Afyonkarahisar’da Afyon Eğitim Vakfı eşgüdümünde yürütülecek.

Sevgi Yılı Etkinlikleri Kapsamında Düzenlenecek

 

Türkiye genelindeki Afyonkarahisar Derneklerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Afyonkarahisar’a fayda sağlayacak etkinlikler veya faaliyetler organize ederek dayanışma ruhunu canlı tutmayı amaçlayan bir oluşum olan Türkiye Afyonkarahisar Platformu (TAP) tarafından gündeme getirilen etkinlik Afyonkarahisar Valiliği koordinesinde 2020 yılı Afyonkarahisar Sevgi Yılı etkinliklerine dahil edildi. “Kan Ver Afyon” kampanyasının Sevgi Yılında toplum içerisindeki kaybolmaya yüz tutmuş evrensel değerlerimizin, başta sevgi, saygı, hoşgörü ve yardımlaşma olmak üzere yeniden hatırlatılması ve kazandırılmasına katkı sağlaması bekleniyor.

 

Kan Vermenin Sağlık Açısından Hiçbir Zararı Yok

 

“Kan Ver Afyon” kampanyasının tanıtım toplantısı dün Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Ş. Münire Burcu, Afyon Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Murat Diker, Türkiye Afyonkarahisarlılar Platformu Başkanı Mehmet Ali Danışman, Kızılay Kan Merkezi Sorumlusu Dr. Kubilay Akman ve TAP’ın proje sorumlusu İsa Gök tarafından gerçekleştirildi.

 

Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman, bu yıl Mart ayından itibaren dünyaya sarsan pandemi nedeniyle Kızılay kan bağışlarında önemli bir düşüş olduğunu belirterek Kızılay’ın kan bağış merkezlerinde hijyen ve sağlık kurallarına büyük hassasiyet gösterildiği, kan bağışında bulunacak hemşehrilerimizin bu yönden hiçbir endişe taşımamaları gerektiğine dikkat çekti. Dr. Kubilay Akman “Kan bağışı, 15 dakika süren bir işlemdir ve vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yoktur. Kızılay kan merkezleri hastane değil, sağlıklı insanların geldikleri, 2 saatte bir dezenfektan uygulamasıyla temizlenen hijyenik ortamlardır. COVID-19 kan yoluyla da bulaşmıyor. Dolayısıyla endişelenecek bir durum da yoktur” dedi.

 

İcra Komutasi Kampanyayı Önümüzdeki Hafta Başlatacak

 

İcra Komitesi TAP Başkanı Dr. Mehmet Ali Danışman, Çiğli Afyonkarahisarlılar Dernek Başkanı İsa Gök, Afyonkarahisar Belediyesi Kültür Müdürü İhsan Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Ş. Münire Burcu, Afyonkarahisar Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman, Afyon Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Murat Diker, Afyonkarahisar Kan Bağışı Merkezi görevlisi Musa Kıymalıoğlu, Kocatepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erkan Akar ve işadamı İbrahim Alimoğlu’ndan oluşan “KAN VER AFYON” kampanyasının açılış töreni önümüzdeki günlerde Vali Gökmen Çiçek ile Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in de katılımı ile gerçekleştirilecek. Ekim ayı içerisinde kan bağışının öncelikle Afyonkarahisar’da ve diğer illerdeki hemşerilerimizin katılımıyla tüm Türkiye’de artırılmaya çalışılarak bu konuda farkındalık oluşturulacak.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI