Raziye Celep


Afyonkarahisar’da Neler Oluyor?

Şehrimiz yapılan düzenlemeler, yatırımlar ve organizasyonlarla adından sıkça söz ettiriyor.


Şehrimiz yapılan düzenlemeler, yatırımlar ve organizasyonlarla adından sıkça söz ettiriyor. Şimdi birkaç organizasyonu birlikte hatırlamaya ne dersiniz?

1 Türkiye Motofest Afyonkarahisar (1-8 Eylül)

 

Eylül ayına AfyonMotoFest damgasını vurmuştu. Dünyanın en iyi Motokros pistine sahip Afyonkarahisar, Dünya Motokros Şampiyonasının 9. Ayak organizasyonuna ev sahipliği yaparak ismini markalaştırmışgerek ulusal basında gerekse uluslararası basında adından sıkça bahsettirmişti. Sekiz gün süren festivale ilgi çok büyüktü. Etkinlik ve dev konserlerle de renklendirilen festival ilimizde coşkuyla karşılanmıştı. Festival bitmişti ama yankıları epey sürmüştü.

 

2 Afyonkarahisar Kitap Fuarı( 24 Eylül- 03 Ekim)

 

Bir diğer organizasyon ise pandemi sonrası düzenlenen ilk kitap fuarı olma özelliği de taşıyan, ilimizde üçüncüsünün düzenlendiği, Afyonkarahisar Kitap Fuarı (24 Eylül- 03 Ekim) oldu. Fuar, yüzlerce yayınevini, binlerce kitabı ve yazarları okuyucular ile buluşturdu. Ayrıca bilim ve teknolojik gelişmelerin en güzel örneklerini de yine fuar alanında görmek mümkündü. Meraklıları, AKÜ Havacılık RC Araç Topluluğu’nun İnsansız Hava projelerini de Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin elektrikli araçları olan Gökbörü ve Frig’ide yakından görme, inceleme ve serüvenlerine eşlik etme imkanı buldu.Fuar alanı, sahaflarla, Türkiye ve dünya klasikleriyle, günümüz güncel kitaplarıyla, plaklar ve posterler ile ziyaretçilerini tarihsel ve nostaljik bir gezintiye de çıkarıyordu.

 

Çocuklar Adnan Abileri (Adnan Güneş) ile Hacivat ve Karagöz perde oyunları ile eğlenirken, yetişkinler Erhan Afyoncu, Beyhan Budak, Özgür Balpınar, Ayşegül Dede ve daha birçok yazarın söyleşisine katılma ve sonrasında kitaplarını isimlerine imzalatma şansı yakaladılar. Hakan Mengüç’ün üflediği neyden dökülenler, dinleyicilerle buluşunca alandan, ‘’gel gör beni, aşk neyledi’’ nağmeleri göklere yükseldi.Başka bir söyleşiyi, akademisyen anne, Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal yaptı. Sohbetin konusu, çocuklardaki ekran bağımlılığı ve ona yönelik önlemlerdi. Her zaman olduğu gibi anlattıkları yinebirçok ebeveyne ilham oldu. Fuarın son ağırladığı konuk ise yumuşacık sesi ve güler yüzü ile İclal Aydın oldu.

 

Öte yandan Afyonkarahisar Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Afyonkarahisarlı Yazarlara da fuar alanında bir yer tahsis etmişti. Yazarlar kendilerine ayrılan günde eserleri ile ziyaretçileri karşısında yerini aldı. Böylece kitap fuarı, ilimizin yetiştirdiği yazarları ve eserlerini tanıma, yazarlar ile sohbet etme ve kendiniz yada çocuğunuz adına kitap imzalatma fırsatını da sunmuş oldu.

 

Şiir dinletileri, türkülerle, kuvayı milliye ruhunu yansıtan üniformamızla, kılıcımızla, kalpağımızla, yeniçerimizle, fesimizle ilimizin ve ülkemizin tarihini yansıtan romanlarımız, öykülerimiz, şiir kitaplarımız ve olmazsa olmaz çocuk kitaplarımız ile Afyonkarahisarlı Yazarlar standı, fuarın ve ülkemizin küçük bir karmasını taşıyordu, adeta.Ayrıca bu organizasyon, şehrimizin yazarlarını, şairlerini, ozanlarını bir araya getirerek, birbirini tanımasına ve kaynaşmasına da vesile oldu. Etkinlik süresi boyunca gösterdikleri ilgi, alaka, çözümcül yaklaşımları ve nezaketleri ile bizleri çok güzel ağırlayan Afyon İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Mehmet Tanır Beyefendiye, müdür yardımcıları Adalet Atacan, Ümran Cura ve Zehra Hanım başta olmak üzere tüm müdürlük çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim, saygılarımı sunarım.

 

Ayrıca, Afyonkarahisar Belediyesi Anıt park önünden fuar alanına belirli aralıklar ile servis araçları koyarak halkın fuar alanına ücretsiz ulaşımını sağladı. Okullardan servislerle öğrenciler fuar alanına getirilerek kitaplarla buluşturuldu. Ayrıca fuar alanından Frig vadisine iki saat ara ile ücretsiz ring servisleri ile isteyen vatandaşlarımızın 3000 yıllık tarihe ev sahipliği yapan Ayazini Köyü’ne ulaşımı sağlandı. Böylece kitapların büyülü dünyasından geçmişe uzanan bir köprü kurularak tarihi dokusuna uygun yapılan restorasyon ve düzenlemeleri ile hayran kaldığımız AyaziniMetropolisinde dün ile bugün birleşerek ziyaretçilerin hafızasında görsel bir tat bıraktı.

 

Fuar alanı, otoparkı, yayınevi yer düzenlemeleri, dinlenme ve mola alanları, yiyecek içecek alanları, temiz tuvaletleri ve pandemi önlemlerine uygun geniş aralıklar bırakılmış yerleşimi ile fiziki yeterliliğe sahipti. Etkinlikleri ve ağırladığı yazarlar ile de gayet renkli idi. Bu güzel organizasyonu ilimizle buluşturan başta Sayın Valimiz Gökmen Çiçek Beyefendi olmak üzere, Afyon Belediyesine, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ve çalışanlarına, As Fuarcılık’a, Mehmet Abdioğulları’ na,  Tahsin Külcüoğlu’ na ve emeği geçen herkese saygılarımı ve şükranlarımı sunarım.

 

3 Gastro Afyon 2021 Lezzet Festivali (14-17 Ekim 2021)

 

Gastronomi şehrimiz Afyonkarahisar tescillenmiş lezzetleri ile yöresel mutfağını, ülkemizin gastronomi şehirlerinin lezzetleri ve uluslararası lezzetler ile buluşturdu. Festival Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezinde düzenlendi. Konserlerle de renklendirilmesi planlanan festivalin konser bölümü iptal edildi. İscehisar ‘da gerçekleşen öğrenci servisinin kaza yapması sonrası beş öğrencimizin vefat etmesi, beş öğrencimizinde yaralanması ile sonuçlanan elim kazadan dolayı duyulan üzüntü ve hassasiyet nedeniyle konserler iptal edilmişti. Kazada yaşamını yitiren evlatlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabırlar dileyelim. Başımız sağ olsun. Umarım alınan önlemler ve gösterilen titizlikle bu tarz olayların tekrarı yaşanmaz. Yoksa çocuklarımızın ihmal sonucu yitirildiği düşüncesi çok acı ve kabul edilemez.

 

Festival ziyaretçilerine, alanında uzman şeflerin hazırladığı birbirinden leziz yemekleri tatma fırsatı sundu. Fuar alanında Gastronomi Konağımız leziz tatları ile etkinlik alanında yerini aldı. Kadın evlerinden kadınlarımızın elleri ile hazırladığı el işleri ile doğal ve yöresel ürünler, mantı, erişte, içli köfte, salça, patatesli ekşi mayalı afyon ekmeği, olmazsa olmazımız sucuk döner, ızgara sucuk, Şuhut’umuzun meşhur keşkeği, Emirdağ’ın güveci, kaymağımız, ekmek kadayıfımız, bükmemiz, ağzı açığımız, katmer ve gözlemelerimizle damak çatlatan lezzetlerimiz ziyaretçiler ile buluştu. Yemek yarışmaları, söyleşiler ve gençlerimizin Afyon havaları ile sergiledikleri dans performansı festival alanında renkli görüntülere sahne oldu. Önceki yıllarda çevrilemeyerek yakılan dana ile gündeme gelen lezzet festivalinde danabu yılda adından söz ettirmeyi başardı. Bu sefer dana dikey olarak açılan çukurda pişirilmeye çalışıldı. Yalnız bu seferde bacaklarından asılan iki tonluk olduğu söylenen dana çukura düşerek yine gündeme geldi.

 

Lezzet Fuarına Masterchef’in Jüri üyelerinden Şef Mehmet Yalçınkaya da konuk oldu. Kendisi ile yapılan söyleşi de kendisinden programın bir bölümünde dokunulmazlık oyunu için Afyonkarahisar’ın tescilli lezzetlerinden haşhaşın da yarışmacılara verileceği sözü alındı. Yapılan her organizasyonun altından başarı ile kalkarak ilimize ve ülkemize değer katan adını markalaştırarak dünya şehri olma yolunda ilerleyen kadim şehrimiz Afyonkarahisar’a bu yolda başarılar dilerim.Frig vadisinden yapılan düzenlemeler, sıcak hava balonlarının havalanması ile dikkatleri üzerine çeken bir şehir, Afyonkarahisar.Kaplıcaları, antik kentleri, peri bacaları, kiliseleri, anıt kaya mezarları ile tarihi ve turistik alanları ile göz dolduran, milli mücadele şehrimiz yeni projeler ile daha çok adından bahsettireceğe benziyor.

 

Şimdi sıradaki projeler gelsin, AFRAY, Afyon Kalesine teleferik ile ulaşım, Uzun Çarşı’nın trafiğe kapatılarak yeniden düzenlenmesi ve daha çokları…