Ahmet Kaplan


ALİ HAVÂS BERLİSÎ


Mısır evliyasından dır doğum tarihi ve yeri bilinmemektedir.

 

Ümmi olup okuması yazması yoktu  Allahü teâlâ nın ihsanı ile kur`an-ı kerim ve hadis-i şerifler üzerinde Alimleri hayrette bırakan çok kıymetli açıklamalarda bulunurdu.Ali Havâs, önceleri dolaşarak sabun ve temizlik malzemeleri satardı. Sonra zeytin satmaya başladı ve birkaç sene zeytincilik yaptı.Sonra bu işi de bırakıp, sepet örmeye başladı.

 

Vefatına kadar bu işle meşgûl oldu. Ali Havâs`ın birgün gözleri şişmişti.Buna rağmen yine sepet örmeye devam etti onu sevenlerden birisi kendisine biraz para getirip. Efendim, buyurun bunları harcarsınız, gözleriniz iyileşinceye kadar istirahat edersiniz " dedi. Ali Havâs bu paraları almadı ve ;  Şu halimle kendi kazancıma güvenemiyorum, başkasının kazancına nasıl güvene bilirim?" buyurdu.

 

Ali Havâs dükkânını erken saatlerde açar ve;Ey Allah`ım kullarına faydalı bir iş yapmaya niyet ettim. Deyip insanların ihtiyacı olan yağ, un, tahin, pirinç, bakla, sepet gibi şeyleri satardı.Alış-veriş te müşterilerden birinin kendisine inanmadığını anlayınca, tartı ve ölçüyü fazla tutardı.
Müşterisinin kendine inandığını ve güvendiğini anlayınca `da, o kişinin hakkını tam tamına tartıp verirdi. Bir kimse kendisinden bir dirhemlik birşey satın alır, parasını vermeyi unutur veya vermezse, evine kadar o müşteriyi takip eder, hakkını ister ve şöyle derdi:

 

Bizler bu davranışımızla insanlara hakların büyüklüğünü, ehemmiyetini gösteriyoruz;
Böylece onlar ödemede ihmâlkâr olmasınlar.Kıyâmet gününde kendilerini mihnet altında bırakmamak için hakkımızı istemekle, kendilerine karşı samimi davranmış oluyoruz.Çünkü dünyada göz yumduğumuz haklarımızı, kıyamette nefislerimiz talep edebiliri.
İkindi vaktine kadar dükkânda çalışır, vakit olunca :Şimdiden sonra Allahü teâlâya ibadet için hazırlanmalıyım" diyerek dükkânını kapatırdı.

 

Ali Havâs zaman, zaman mescitleri süpürür ve helâları temizlerdi.Süprüntü ve çöpleri yüklenip münasip yerlere kadar götürür, bırakırdı.
Bu işleri her cuma günü Allah rızası için yapardı.
Ali Havâs müezzinin okuduğu ezanı duyduğu an olduğu yerde sarsılır, hâk teâlânın heybet ve azametinden titreyerek, erirgibi olur ve huzur-i kalp le tam bir huşu` içinde müezzinin davetine icabet ederdi.

 

Rabbim bizlerede böyle edebli hayâlı haktan hukuktan ayrılmayan sevdiğini Allah için seven Allah ın (cc) sınırlarını koruyan haddi aşmayan her `an Allah ın rızasını gözeten ve her nefes Hakkı zikreden kul olmayı  cümlemize nasip eylesin inşaallah.Amin